100 pieśni na 100-lecie

Skomentuj (2)

zobacz więcej (19)

Ponad 100 uczestników i 50 pieśni – tych bardziej i mniej znanych – złożyło się na Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie, który odbył się w niedzielę w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie to jedna z imprez zorganizowana w Kazimierza z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. Od wieków towarzyszyły żołnierzom i wszystkim Polakom w decydujących momentach dziejowych. Uczyły miłości do Ojczyzny, zagrzewały do boju, budziły optymizm i nadzieję, rozgrzewając serca Polaków w kraju i za granicą. Zawsze były obecne na kartach historii jako symbol siły narodu i głębokiej wiary w odrodzenie. W czasie pokoju przypominały zaś o bohaterskich czynach rodaków. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o naszej Ojczyźnie – mówi organizator Festiwalu Agnieszka Małecka.

W tej lekcji historii wzięły udział uczniowie nie tylko z prawie wszystkich szkół z terenu gminy Kazimierz, ale także z powiatu puławskiego – zespoły i soliści. Anielskie głosy i wyśpiewane przez nie opowieści i liryczne wyznania pozwalały się wzruszyć, nierzadko zachęcały do włączenia się w wykonywaną pieśń. Niektóre wykonania – jak w przypadku uczniów z Dąbrówki – przypominały minispektakle – z własną scenografią i choreografią i słowem przewodnim.

- To jest bardzo ważne wydarzenie, bo z jednej strony pokazuje nasz patriotyzm, miłość do ojczyzny, ale również ma względy wychowawcze, dydaktyczne – w ramach tzw. kształcenia obywatelskiego ważne jest, żeby przypominać w różnych formach, jak to z tą naszą ojczyzną było, jakie były jej koleje losu, jakie okoliczności spowodowały, że wybiła się na niepodległość – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Organizatorem festiwalu była społeczność szkolna Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Impreza wpisuje się także w cykl imprez organizowanych z okazji stulecia istnienia szkoły założonej w 1918 r. pod nazwą Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Centralne uroczystości  przy Nadwiślańskiej odbędą się 26 października.

 

Materiał filmowy

 

Fot. Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Harry
    no i beda spiewy.....tam...."o moj rozmarynie".....czy "pierwsza brygada"...a moze by tak cos innego dac z repertuaru...a nie powielac stare wzorce sprzed stu lat??....ale tu zaraz padnie pytanie pewnie CO??...w taki razie.....Polska wrocila na mape Europy(te 100 lat temu--no,ok)--ale MY nie urodzilismy sie 100 lat temu,i moze przydaloby sie cos nowego/nowszego....??
  • radiotelewidz
    W starym niemym kinie grali na pianinie. Przeglądam tutaj obrazki a tu nic.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę