100 pieśni na 100-lecie

Skomentuj (2)

zobacz więcej (19)

Ponad 100 uczestników i 50 pieśni – tych bardziej i mniej znanych – złożyło się na Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie, który odbył się w niedzielę w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie to jedna z imprez zorganizowana w Kazimierza z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. Od wieków towarzyszyły żołnierzom i wszystkim Polakom w decydujących momentach dziejowych. Uczyły miłości do Ojczyzny, zagrzewały do boju, budziły optymizm i nadzieję, rozgrzewając serca Polaków w kraju i za granicą. Zawsze były obecne na kartach historii jako symbol siły narodu i głębokiej wiary w odrodzenie. W czasie pokoju przypominały zaś o bohaterskich czynach rodaków. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o naszej Ojczyźnie – mówi organizator Festiwalu Agnieszka Małecka.

W tej lekcji historii wzięły udział uczniowie nie tylko z prawie wszystkich szkół z terenu gminy Kazimierz, ale także z powiatu puławskiego – zespoły i soliści. Anielskie głosy i wyśpiewane przez nie opowieści i liryczne wyznania pozwalały się wzruszyć, nierzadko zachęcały do włączenia się w wykonywaną pieśń. Niektóre wykonania – jak w przypadku uczniów z Dąbrówki – przypominały minispektakle – z własną scenografią i choreografią i słowem przewodnim.

- To jest bardzo ważne wydarzenie, bo z jednej strony pokazuje nasz patriotyzm, miłość do ojczyzny, ale również ma względy wychowawcze, dydaktyczne – w ramach tzw. kształcenia obywatelskiego ważne jest, żeby przypominać w różnych formach, jak to z tą naszą ojczyzną było, jakie były jej koleje losu, jakie okoliczności spowodowały, że wybiła się na niepodległość – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Organizatorem festiwalu była społeczność szkolna Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Impreza wpisuje się także w cykl imprez organizowanych z okazji stulecia istnienia szkoły założonej w 1918 r. pod nazwą Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Centralne uroczystości  przy Nadwiślańskiej odbędą się 26 października.

 

Materiał filmowy

 

Fot. Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (2)

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę