100 pieśni na 100-lecie

Skomentuj (2)

zobacz więcej (19)

Ponad 100 uczestników i 50 pieśni – tych bardziej i mniej znanych – złożyło się na Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie, który odbył się w niedzielę w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie to jedna z imprez zorganizowana w Kazimierza z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. Od wieków towarzyszyły żołnierzom i wszystkim Polakom w decydujących momentach dziejowych. Uczyły miłości do Ojczyzny, zagrzewały do boju, budziły optymizm i nadzieję, rozgrzewając serca Polaków w kraju i za granicą. Zawsze były obecne na kartach historii jako symbol siły narodu i głębokiej wiary w odrodzenie. W czasie pokoju przypominały zaś o bohaterskich czynach rodaków. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o naszej Ojczyźnie – mówi organizator Festiwalu Agnieszka Małecka.

W tej lekcji historii wzięły udział uczniowie nie tylko z prawie wszystkich szkół z terenu gminy Kazimierz, ale także z powiatu puławskiego – zespoły i soliści. Anielskie głosy i wyśpiewane przez nie opowieści i liryczne wyznania pozwalały się wzruszyć, nierzadko zachęcały do włączenia się w wykonywaną pieśń. Niektóre wykonania – jak w przypadku uczniów z Dąbrówki – przypominały minispektakle – z własną scenografią i choreografią i słowem przewodnim.

- To jest bardzo ważne wydarzenie, bo z jednej strony pokazuje nasz patriotyzm, miłość do ojczyzny, ale również ma względy wychowawcze, dydaktyczne – w ramach tzw. kształcenia obywatelskiego ważne jest, żeby przypominać w różnych formach, jak to z tą naszą ojczyzną było, jakie były jej koleje losu, jakie okoliczności spowodowały, że wybiła się na niepodległość – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Organizatorem festiwalu była społeczność szkolna Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Impreza wpisuje się także w cykl imprez organizowanych z okazji stulecia istnienia szkoły założonej w 1918 r. pod nazwą Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Centralne uroczystości  przy Nadwiślańskiej odbędą się 26 października.

 

Materiał filmowy

 

Fot. Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Harry
    no i beda spiewy.....tam...."o moj rozmarynie".....czy "pierwsza brygada"...a moze by tak cos innego dac z repertuaru...a nie powielac stare wzorce sprzed stu lat??....ale tu zaraz padnie pytanie pewnie CO??...w taki razie.....Polska wrocila na mape Europy(te 100 lat temu--no,ok)--ale MY nie urodzilismy sie 100 lat temu,i moze przydaloby sie cos nowego/nowszego....??
  • radiotelewidz
    W starym niemym kinie grali na pianinie. Przeglądam tutaj obrazki a tu nic.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę