Aktualności dla "klezmerzy"

II festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, podczas którego turyści i kazimierzacy bawili się w rytmie muzyki klezmerskiej przeszedł do historii. Czas na podsumowania. I plany. Na trzecią edycję za rok.

Odbudowywanie tradycji

Zakończył się II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Ostatnie koncerty, które miały miejsce w sobotę na kazimierskim Rynku, przyciągnęły tłumy. Publiczność brała czynny udział w zabawie.

Klezmerzy i ich fani popłynęli w rejs Wisłą w samo południe przedostatniego dnia II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Niezwykła atmosfera, tańce, śpiewy i Leon Blank, który po raz kolejny wcielił się w wodzireja.
Jedną z atrakcji II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej był koncert krakowskiego zespołu „Klezzmates”, który odbył się w środę 11 lipca br. w Knajpie „U Fryzjera”. Muzycy - których śmiało można określić jako przekornych mistrzów lekkości - mają dar stwarzania niesamowitego nastroju, co zauważalne było również podczas koncertu w Kazimierzu Dolnym.
Rapsodyczna, kantoralna doina, wolny chodzony chosidl, stara rumuńska hora czy bulgar to tańce, które po latach powróciły do Miasteczka za sprawą Leona Blanka.

Klezmerski konkurs

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Przygotowaliśmy dla Państwa klezmerski konkurs. Do wygrania - bezpłatne wejściówki na biletowane imprezy festiwalowe.
Pierwszym publicznym wydarzeniem II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej było otwarcie wystawy fotografii Mateusza Stachyry „Klezmer Flash”. Przestrzeń wystawienniczą zorganizowano w nietypowym jak na Kazimierz miejscu – na rynku – na zewnątrz kawiarni U Radka, co z jednej strony jest zapowiedzią wyjścia festiwalu z opłotków Knajpy U Fryzjera w Miasteczko, a z drugiej pozwala na swobodny w odbiorze kontakt ze sztuką.

Już dziś w Kazimierzu nad Wisłą rozpoczyna się II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Uroczyste otwarcie nastąpi o 20:45. Potem zagra Caci Vorba. Szczegółowy plan Festiwalu zamieszczamy poniżej.

„Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą i dwa zobaczysz księżyce” – słowami wieszcza zapraszamy na II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu nad Wisłą. Już od poniedziałku U Fryzjera i na kazimierskich uliczkach znów zabrzmią klarnety, skrzypce i kontrabasy przy wtórze harmonii i gitary w rękach klezmerskich gwiazd.
Mieli przyjechać tu już w lutym, dojechali w czerwcu i według zapewnień właścicieli Knajpy U Fryzjera jeszcze tu wrócą. Nayekhovichi – porywający klezmerzy z Moskwy.
Otwarta niedawno w Galerii Letniej wystawa „Wisła mówiła do nich po żydowsku” stanowi niejako preludium do Festiwalu klezmerzy.pl warsztaty&koncerty, który już po raz drugi odbędzie się w Kazimierzu na początku lipca. Wisła znów po żydowsku zagwarzy, zagra, a nawet zaśpiewa…

Klezmerzy z Moskwy

W najbliższą sobotę 3 lutego o godzinie 20:00 U Fryzjera pojawią się klezmerzy z Moskwy. Nayekhovichi grają tradycyjne żydowskie melodie w nowym rockowo – reggae – jazzowym brzmieniu. Występ w Kazimierzu to początek europejskiego tournee grupy.
Pokaż stopkę