Znika Willa Promień

Skomentuj (59)

Trwają prace rozbiórkowe na placu przy ul. Szkolnej 2. Willa Promień powoli przechodzi do historii.

Stosunkowo niedawno mieścił się tutaj Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół kazimierskich i mieszkania służbowe dla nauczycieli. Na potrzeby szkoły gmina zakupiła ten budynek od prywatnego właściciela. I przez wiele lat mówiło się na ten dom właśnie tak: „U Przychodnia”. W zapomnienie popadła jego poprzednia nazwa: „Willa Promień” pamiętająca czasy działalności hydroterapeutycznej Adama Chojki – lekarza miasta Kazimierza w latach 1891 – 1909, który w tym miejscu stworzył kompleks kuracyjny – z łazienkami i drewnianą wieżą ciśnień. Jego ideą było przekształcenie Miasteczka w uzdrowisko. Plany te jednak nie powiodły się i lekarz opuścił Kazimierz. Teraz opuszcza Kazimierz jego willa…

Budynek od lat nieremontowany popadł w ruinę. Przeniesiono stąd administrację, mieszkania opuścili nauczyciele. Specjaliści ocenili  stan techniczny willi jako bardzo zły, stwierdzając przy tym, że z uwagi na stan techniczny i wysoki koszt naprawy powinna być ona rozebrana.

Prowadząca prace firma ma na rozbiórkę budynku i na uporządkowanie terenu 60 dni, ale niewykluczone, że prace zakończą się znacznie wcześniej. Już teraz zdemontowano część okien i rozebrano połowę dachu.

Na placu przy ulicy Szkolnej 2 pozostanie jedynie zabytkowa kapliczka z 1588 r. w kształcie latarni – wysokiego słupa zakończonego arkadową kapliczką z figurą Chrystusa Frasobliwego.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (59)

 • pijany znad Grodarza
  Niestety. Żaden nauczyciel nie odpowie. Są na wycieczce,
 • Zdzisław Król
  Przetrzymała różne losu dzieje nie przetrzymała nowej demokracji. Jak do tej pory to tylko lokatorzy wywodzący się z tzw. półświatka dewastowali mieszkania nie spodziewałem się , że nauczyciele również.
 • szok
  Miejscowy pokaz mi chocby jeden Hymn ''dla Grzesia''napisany przeze mnie .Ogarnij sie wody z lodem się napij bo bredzisz od rzeczy .Cofnij się w komentarzach i poczytaj mój osąd na temat działalności władz gminy .NIMOTA !!!!
 • pijany znad Grodarza
  @ Gosiu.
  Mówią, że można WSZYSTKO, prócz jeża.
  Tak mówia, ale ja Tobie wierzę. Jeże, bójcie się!. /.. a raczej RADUJCIE/
 • Gosia
  To ja Gosia! Pijanemu krzywdy nie robić- może na odwyk?,oczywiście zapatrywań. Wychędożyć wszystko co rusza się w okolicy!Mam propozycję ogłosić Rok 2014 , rokiem "sympatyzowania z działaniami na rzecz odrodzenia Pierwotnych instynktów , które będą sprzyjać KAZIMIERZOWI DOLNEMU"!
 • miejscowy
  @Szok,Pijany...,Spec...,-jesteście mistrzami odwrócenia uwagi od problemu,piszcie hymny pochwalne na cześć Grzesia we troje,ja się wył....
 • szok
  Pijany trzymaj się dziarsko ...co to się wyprawia z tym narodem , wszystko przez te przebieranki .Nie róbcie krzywdy Pijanemu.
 • Spec od wszystkiego
  Nawet przez myśl by mi nie przeszło batożyć pijanego.
  Ale z chędożeniem się zawahałem. Never say never...
 • pijany znad Grodarza
  @ Miejscowy
  Toć ja napisałem, że szkola ma być w tym samym miejscu. To zle napisałem?
 • pijany znad Grodarza
  @ Miejscowy

  Rymy do słowa batożyć
  płożyć swarożyc trwożyć ułożyć wdrożyć włożyć wróżyć złożyć zubożyć dołożyć drożyć łożyć mnożyć nałożyć namnożyć nasrożyć obatożyć obłożyć odłożyć podrożyć położyć pomnożyć spożyć srożyć stożyć strwożyć ubożyć wyłożyć wymnożyć założyć barłożyć chędożyć dożyć nadłożyć nawróżyć podłożyć potrwożyć powróżyć pożyć rozłożyć rozmnożyć rozsrożyć wybatożyć wywróżyć zabatożyć zatrwożyć ochędożyć ożyć przełożyć przemnożyć
 • miejscowy
  @Pijany...-napisz ,że kpisz bo inaczej każemy cię wybatorzyć.
 • pijany znad Grodarza
  Tak dzisiaj spojrzałem na szkołę od wawozu Czerniawy, kiedy to już Willa Promień przestała istnieć.
  Szkoła prezentuje się bardzo okazale / majestatycznie na tle góry/ i dlatego też już teraz nie można dopuścić by w miejscu tym nie miała być.
 • obserwator
  Psy szczekają, karawana jedzie .Wstyd państwo władzo!
 • miejscowy
  @Pijany...-lepiej nie pytaj?
 • pijany znad Grodarza
  A co to za miejsce, ogrodzone od niepamiętnych lat wysokim płotem?. Naprzeciwko jest taxi, a dalej Fara. Co to za miejsce?
 • Psychiatra Amator
  Mix@ oczywiście masz racje!
  Tylko jeden, ale podstawowy warunek: mieszkania dla faktycznie potrzebujących, a nie cwaniaków lub "znajomych Wiadomo Kogo" !
 • mix
  @Psychiatra Amator-Z willa Promień było tak,że latami nikt tym tematem się nie interesował,aż przyszedł kres.
  Podobnie będzie z Kamienica Gdańską w Rynku .W centrum miasta rudera,której grozi zawalenie.Nadzór Budowlany wydał już stosowne decyzje.Pytanie zasadnicze,to to,czy burmistrz powinien to remontować,w zdecydowanej większości ludziom którzy nie mają na minimalny czynsz, zapożyczyć się i wydać grube miliony aby bezrobotnym zafundować mieszkania w centrum miasta ?Chyba byłby to absurd.Dlatego uważam póki jest czas należy wybudować komunalniak na peryferiach miasta, tam przenieść mieszkańców Kamienicy,a Gdańską stety należy sprzedać! W innym przypadku Kamienica Gdańska podzieli los wili Promień.
 • miejscowy
  Nie krytykujcie-będzie tam stało lustro,żeby Grzesio mógł się przeglądać,przyczesać jak idzie do "pracy",musi jakoś wyglądać.
 • Psychiatra Amator
  ps. Bardzo podoba mi sie ta wysoka kapliczka obok rudery :)
 • Psychiatra Amator
  Z całym szacunkiem dla przedmówców, ale czegoś nie rozumiem :( Jestem zdecydowanym krytykiem działań ( a przede wszystkim BRAKU DZIAŁAN) burmistrza Grzegorza Duni. Także polityka zatrudniania i tworzenia kilkudziesięciu etatów dla "krewnych i znajomych królika" woła o pomste do nieba. Ale...co ma do tego rozbiórka rudery? Czy mieliśmy z Naszych pieniędzy dopłacać do remontu (prawdopodobnie ogromnie kosztownego)? I co, miał tam powstać kolejny "kokpit" z posadkami dla zasłużonych klakierów władzy? Zresztą, to była żadna architektura, tak jak sławetna Wikarówka.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę