Zmarł dr Jan Giza

Skomentuj (5)

Zmarł lekarz medycyny dr Jan Giza zasłużony dla rozwoju polskiej apiterapii. Miał 83 lata.

W minionym tygodniu 24 stycznia zmarł lekarz medycyny dr Jan Giza - postać znacząca nie tylko w środowisku kazimierskim.

- Był pierwszym lekarzem w Polsce, który prowadził rzeczywiste leczenie pacjentów, stosując głównie metody naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem apiterapii, a w tym, apitoksynoterapii. Ośrodek medycyny naturalnej w Kazimierzu Dolnym jako jedyny przyjmował pacjentów, gdzie pod nadzorem lekarskim, stosowano użądlenia pszczół, uzyskując konkretną pomoc w wielu jednostkach chorobowych, tam, gdzie medycyna tzw. konwencjonalna bezradnie rozkładała ręce – czytamy na Forum Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.

Jako lekarz działał na terenie gminy Wilków i Kazimierz Dolny, gdzie właśnie stworzył ośrodek apiterapii.

- Jego pasją był także Witoszyn, gdzie obiekt po dawnej szkole podstawowej pełnił funkcję jego domu, gdzie wdrażał swoje koncepcje wprowadzając i uprawy, np. wiesiołka, którego preparaty stosował, i rozwiązania hydrotechniczne jak chociażby koło wodne, które na Potoku Witoszyńskim zasila staw obok jego ośrodka – mówi regionalista dr Andrzej Pawłowski.

Tu właśnie - w Witoszynie dr Jan Giza znalazł swoje szczęście.

- Pan pójdzie wzdłuż Potoku Witoszyńskiego, zwanego u nas z chińska Zieloną Wstęgą. Napije się wody ze źródełka. Przysiądzie na brzegu. Spróbuje wypatrzyć srebrzystego pstrąga. Popatrzy na zielone wzgórza. Zajrzy do zagrody, podrapie kozę po rogach. To się nazywa szczęście... – mówił 12 lat temu Jan Giza do Waldemara Sulisza w artykule w "Dzienniku Wschodnim" - "Królestwo Jana Gizy".

Pogrzeb dr. Jana Gizy odbędzie w Kazimierzu Dolnym, we wtorek 29 stycznia o godzinie 14.30 w kościele farnym. Różaniec o godzinie 14.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został wyłączony. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • Ewa
  Pana dr. Gizę zapamiętam jako bardzo madrego czlowieka i bardzo dobrego lelarza . To był Lekarz nie maszyna do wypisywania recept .
 • pijany znad Grodarza
  Panie doktorze - zapytałem. Jak to jest, że pan bedac lekarzem tak bardzo ładnie pisze ? / recepta/. Proszę pana- odpowiedział. Kiedy ja studiowałem, mieliśmy przedmiot kaligrafię. Poza tym, do pisania używam, jak pan widzi, pióro, a nie długopis.
 • ...
  Dlaczego w tytule pozbawiono DR. naleznego tytulu? Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie.
  • Redakcja
   Dziękujemy za uwagę. Uzupełniliśmy.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę