Złota Kielnia

Skomentuj (3)
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Energopol-Lublin” S.A., odpowiedzialne za remont obwałowania Wisły w Kazimierzu Dolnym, zostało nagrodzone „Złotą Kielnią” w kategorii budownictwa inżynieryjnego. Jury doceniło modernizację polegająca na podwyższeniu wysokości wału, umocnieniu obwałowania rzeki oraz wybudowaniu ciągu spacerowego na koronie wałów z drewnianymi siedziskami, schodami i pochylniami dla niepełnosprawnych.
W tym roku statuetki wręczono dziewięciu laureatom. Jury przyznało je m.in firmie „Mitex” S.A., Oddział w Lublinie za halę sportową Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka” S.A., za budynek Teoretycznych Zakładów Naukowych Akademii Medycznej przy ul. Chodźki 1, Zakładowi Remontowo-Budowlanemu „Hen-Bud” Henryka Kwietnia za muszlę koncertową w Ogrodzie Saskim. Podwójnym laureatem „Złotej Kielni” zostało Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „Henpol” w Lublinie i firma „WOD-KA-MEL” S.A. z Białej Podlaskiej.

Konkurs organizuje lubelski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Wznowiono go w ubiegłym roku, po dwudziestu latach przerwy. Dzisiaj jest przeglądem nowych i najlepszych inwestycji na terenie województwa, będących wzorem rzetelności oraz terminowości wykonawstwa.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • krzys
    To że mury są podniesione, to fakt. Kwestia o ile są niższe od korony wału. A od chwili gdy zbudowano (nadbudowano stary) wał różnica tych poziomów jest taka jak już pisałem 1-1,5 m, na niekorzyść muru Grodarza, a to jest znaczna pomyłka.
    To tak jakby ktoś pracując na wysokości uwiązał się mocną alpinistyczną liną do witki brzozowej, już lepiej chyba kupić sznurek wiązałkowy - więcej zostanie rodzinie na pogrzeb.
    Pozdrawiam
  • max
    Z tego co wiem mury Grodarza zosały podniesione i uszczelnione.

    Ta druga kwestia jest bardzo ważna, ponieważ za każdym razem jak jest większy stan Wisły ulica Senatorska przypomina nasiąkniętą gąbkę :)

    Oczywiście podniesienie muru również czasami sie przydaje :)
    W planie jest/była budowa śluzy na Grodarzu - pytanie tylko czey będa na to pieniądze...
  • krzys
    Wykonawstwo robót, co już testowaliśmy przy dużej wodzie w ubiegłym roku, nie budzi zastrzeżeń. Jednak moim zdaniem projekt jest wadliwy, a przynajmniej nie rozumiem jego ideii (oceniam to na podstawie oględzin, papieru nie widziałem). Nie rozumiem w jaki sposób będzie blokowane cofanie się wody w korycie Grodarza - mury okalające kanał Grodarza (na oko) są niższe od korony wału o ok 1m, doliczając do tego wysokość parapetów to będzie już ok 1,5 m. Pod mostkiem na wale nie ma śluzy, zaś dużym kosztem odbudowane ściany kanału nie są zwieńczone konstrukcją pozwalającą na ewentualne szybkie ich podniesienie, a chodzi tu o odcinek ok 200 m (licząc dwie strony ok 400m). Ciekawi mnie jak będzie wyglądała akcja powodziowa gdy wał wytrzyma i to z zapasem, a woda będzie się przelewać przez pozostawioną "wyrwę".
    Jaka była celowość podwyższania wałów i stosowania parapetów gdy pozostawia się świadomie w tym monolicie dziurę.
    Zapewne będzie tak, że jak zwykle, czyli za rok po powodzi przystąpi się do nowych prac na nowo oddanym obiekcie (przypadek odcinka wału od PTTK do kamieniołomów, na który wydano zapewne 2 razy pieniądze, gdy raz go zrobiono, a za rok zrywano kostkę i podwyższano do wysokości dalszego odcinka).
    Może ktoś potrafi lepiej wyjaśnić przedstawiony przeze mnie problem, może to nie jest problem a tylko moja indolencja.
    Proszę o komentarze.
    Pozdrawiam

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę