Żegnaj Szkoło...

Skomentuj (19)

zobacz więcej (11)

Właśnie ruszyły prace rozbiórkowe zniszczonego gmachu, które można obserwować dzięki kamerze zainstalowanej przez serwis KazimierzDolny.pl

Dzisiaj rozpoczęły się prace rozbiórkowe zniszczonego gmachu Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

 

Jak widać na naszej kamerze znika część szkoły, w której mieścił się pokój nauczycielski, sekretariat i łącznik pomiędzy szkołą podstawową i liceum. 

 

Lokalizacja kamery dzięki uprzejmości Dyrekcji Ośrodka Oświatowo-Szkoleniowego "Arkadia".


Wystarczy kliknąć na poniższy podgląd z kamery, aby przejść do jeszcze lepszej jakości obrazu.

 

obraz z kamery internetowej, jeśli widzisz ten napis zamiast obrazu to naciśnij F5

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • klient163856
  I coraz mniej starego Kazimierza... Szkoda...Zaczynałem naukę, gdy było tylko jedno,wschodnie skrzydło. Przy wejściu na plac szkolny stała stara morwa. Zawsze na dużej przerwie wypożyczałem książkę z biblioteki u p. prof. Kozłowskiej, właziłem na morwę i czytałem a po przerwie oddawałem już przeczytaną. Pani Kozłowska jeszcze po wielu latach przypominała mi ten mój zwyczaj. Z kolegami bawiliśmy się na budowie nowej szkoły. Panie Tadeuszu ["Tado":)]dziękuję za przypomnienie postaci Karola Sicińskiego. Nasz dom też On projektował. Pozdrowienia dla Janusza :)
 • laik
  @Pan Tadeusz Michalak,dziękujemy za informacje,...może teraz wypadałoby odszukać dokumenty i zwrócić mieszkańcom,darczyńcom ich składki,czy władcy na to wpadną?
 • Marcin
  szkoła znika
 • Marcin
  szkoła znika
 • Tadeusz Michalak
  SPROSTOWANIE informacji zawartych w wypowiedzi "Krzyszofa-Warszawa" :
  Szkoła budowana była w dwóch etapach: skrzydło wschodnie ,to które ucierpiało podczas wybuchu, wzniesione była w latach 20 zeszłego stulecia.Pozostała część (skrzydło północne i zachodnie) ukończona była w 1957 roku.Na tę rozbudowę składali się mieszkańcy Kazimierza.Każda rodzina wpłacała jakąś kwotę lub deklarowała rzeczową pomoc. Nie wiem jaki procent kosztów stanowiły wpłaty społeczeństwa ale były to kwoty dosyć znaczące.
  Projektantem całości był KAROL SICIŃSKI, który w latach dwudziestych specjalizował się w projektowaniu szkół. Siciński projektował też dla Kazimierza w latach 30 niezrealizowane technikum elektryczne
  Tadeusz Michalak
 • pijany znad Grodarza
  Świetne zdjęcia. Ktoś pisał o kurzu, ale to chyba mgła.
  ps. " świetne" odnosi się tylko do zdjęć, bo sam fakt jest be.
 • Zbyszek
  A jednak żal.
 • Krzysztof
  Swojego czasu o szkole (tuż po wybuchu) Jeży Żurawski, wieloletni dyrektor Muzeum i konserwator Kazimierza na jednym z kazimierskich pisał Jerzy Żurawski pt.” Uwagi dotyczące kazimierskiej szkoły” (artykuł ukazała się na portalu- wkazimierzudolnym.pl).
  Cyt” Jeśli idzie o budynek szkoły przy ul. Szkolnej, to trzeba sobie zdać sprawę, że nie jest to dobra architektura, poza tym był on dwukrotnie rozbudowywany, przy czym skrzydło zachodnie stanowi najgorszą dominantę. Jeżeli byłby to tylko odsunięty od zbiegu ulic budynek w kształcie litery L, na który składałby się łącznik i część wschodnia, to może byłby on lepszy.... Jedno, najbardziej udane skrzydło wybudowane jest w tradycji tzw. neorenesansowej i neomanierystycznej, zgodnie z ówczesną modą. Pozostałe części to brzydkie, dominujące budynki.”
  Czyli takie byle co, nic nie znaczący obiekt.
  Architektem tej właśnie szkoły był Jan Koszyc Witkiewicz. Czołowy architekt Polski, patron Szkoły nad Wisłą. Człowiek którego dorobkiem w miasteczku zachwyca się świat. Co zdumiewa. Poziom świadomości i odpowiedzialności mieszkańców za spuściznę poprzednich pokoleń. Bezmiar ignorancji i brak szacunku dla ludzi którzy odeszli. To lekceważenie budowniczych tego miasta, którego resztka nadal zachwyca. Tą odrobiną którą scalała piękno Kazimierza była Ta szkoła. Szkoła którą ostatecznie czeka egzekucja. Wyrok niesprawiedliwy i bałamutny. Ta refleksja nasuwa się dzisiaj. W tym szczególnym dniu w roku.
 • pijany znad Grodarza
  @6969 / coś mi tu pachnie..../ pyta:
  "Bo z czego leciałby taki tuman kurzu?
  Z cegły, z betonu?"
  Z Nieba kolego. Z Nieba.
 • Obserwator
  I jeszcze coś!Od początku od dnia wybuchu w sprawie szkoły przekonywano nas ,że szkoła sypie się.Następnie kiedy ekspertyza wykazała,że szkoła nadaje do celów oświatowych, a wpływ wybuchu nie był istotny szukano wyjścia z sytuacji, wiec przekonano Pana Mazura aby ponownie za publiczne pieniądze zrobił kolejną ekspertyzę.Ekspertyza kolejna przypasowała,ta nowa już była ekstra..... i szkołę należy rozebrać.Więc należy zadać pytanie co się stało w ciągu dwóch lat?Nie ma siły, albo pan biegły podłożył.... się za kasę, albo spece z otoczenia burmistrza tak profesjonalnie zabezpieczyli szkole ,że w końcu się rozpadła!
  W zabezpieczenie szkoły burmistrz utopił 350 tyś zł.Kasę za fatalne zabezpieczenie szkoły zainkasowała firma, która obecnie remontuje oczyszczalnie!
 • obesrwator
  @6969 - Góry- tu skandal tam skandal,a nie jest tak?Ktoś dobrze napisał,że teraz należałoby rozebrać wszystkie kamienice w Rynku, bo z kamienia i starsze niż szkoła.
 • nauczyciel emeryt
  Żegnaj moja Szkoło!!! Nie mogę patrzeć jak giniesz:( Mam nadzieję, że właśnie w tym miejscu powstanie nowa szkoła, ale to już nie to samo...
 • zorientowany
  @Janusz Kowalski na terenie szkoły znajduje się od wczoraj koparka wyburzeniowa Hitachi jej zasięg to dużo ponad 22m. Ponadto jest jeszcze koparka i koparka-ładowarka.A na placu po rozbiórce willi promień jest wysyłamy tylko biały kamień który może jeszcze się przydać. Reszta czyli zmieszany gruz jest wyworzony dwoma wywrotkami.
 • Kazimierzak
  Z wielobranżowej ekspertyzy sporządzonej przez biegłego p. Stanisława Mazura pod koniec roku 2011 wynikało, iż pozostała po wybuchu część budynku szkolnego przy pewnych poprawkach konstrukcyjnych nadaje się na cele oświatowe.

  Minęło dwa lata i już się nie nadaje...trzeba rozbierać...

  Zostanie pusty plac i nauka w kontenerach, co najmniej na kilka lat. Czy ktoś z Państwa wierzy w rozpoczęcie budowy szkoły w przyszłym roku?
 • 6969
  Skandal tu, skandal tam.
  Zniszczony , zaniedbany, destrukcja, nadużycie.
  Panie Januszu, niech Pan da ludziom odetchnąć od swoich obsesji.
  Niech Pan zobaczy, jak łatwo kruszone są ściany.To wynik zaniedbania, ale w trakcie budowy.Lej wodę,syp piach,nie żałuj materiału!
  Bo z czego leciałby taki tuman kurzu?
  Z cegły, z betonu?

 • Kamil Ruciński
  Jeśli posiadasz wiedzę na temat nieznanych szczegółów dotyczących wybuchu to proszę zgłoś to na policję lub do prokuratury. Tutaj nie będzie miejsca na komisję śledczą i pomówienia względem innych osób.

  Możesz wyrażać swoje poglądy jeśli
  - nie obrażają one innych osób
  - nie są to pomówienia względem innych osób
 • laik
  @Kamil Ruciński-proszę o udzielenie informacji czy pod tym artykułem można wyrażać swoje poglądy na temat szkoły i osób odpowiedzialnych za wybuch bez konsekwencji usuwania wpisów i blokowania IP.
 • laik
  @J.Kowalski-ty możesz pisać,my nie ,napiszemy nie po myśli właściciela portalu bądż moderatora to nas usunie,...Białoruś...taki kraj.
 • Janusz Kowalski
  "Dzisiaj rozpoczęły się prace rozbiórkowe zniszczonego gmachu Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym"-Uważam,że użycie słowa "zniszczony" uważam -delikatnie rzecz ujmując- za nadużycie.Przymiotnik "zniszczony" powinien zostać zastąpiony słowem "zaniedbany"- budynek szkoły.
  Widoczny, istniejący jeszcze budynek szkoły nie uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu,a jego stan, to efekt zaniedbań magistratu.
  Decyzje o rozbiórce były niemerytoryczne.
  Efektem tych fatalnych posunięć będzie destrukcja szkolnictwa gminnego.I tych faktów nie da się wygumkować.
  Skandal kolejny to przetarg na rozbiórkę szkoły.Zachęcam do zapoznania się z warunkami przetargu.Proszę specyfikację porównać z zakresem obecnych prac.
  Nie wiedzę na placu szkolnym taśmociągów,koparki z wysięgnikiem 22 m itepe.
  Na dodatek część gruzu składowana jest w miejscu willi "Promień" za którego wywózkę zapłacimy zapewne z budżetu miasta.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę