Zbieraj z klasą! w Bochotnicy

zobacz więcej (29)

Na czym polega recykling? Dlaczego nie należy wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci? Na te i wiele innych pytań odpowiadali organizatorzy akcji „Zbieraj z klasą”, która zawitała także do gminy Kazimierz Dolny.

„Zbieraj z klasą” to ogólnopolski projekt edukacyjno – ekologiczny, którego organizatorem jest Organizacja Odzysku ERP Polska, a operatorem Remondis Electrorecyckling. Akcja polega na zbiórce zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ma ona na celu edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz zużytym sprzętem elektronicznym.

- Tylko połowa zużytego sprzętu elektronicznego trafia do punktów zbiórek elektrośmieci, a powinny trafiać wszystkie, bo mogą być niebezpieczne dla środowiska – mówi Mikołaj Józefowicz, organizator. – W projekcie uczestniczy już ponad tysiąc szkół. Chcemy poprzez dzieci trafić m.in. do rodziców i całych rodzin, gdyż dzieci są swego rodzaju „wehikułem”, który ten prosty przekaz, żeby nie wrzucać baterii razem z innymi śmieciami, zwyczajnie zaniosą do domu.

Tegoroczna edycja „Zbieraj z klasą” adresowana jest przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkolaków i ich rodziców. Ambasadorami akcji, którzy prowadzą ekologiczne „Zabawy z klasą” są: aktywna mama – Justyna Tomańska z córką Zosią Tomańską – Totoszko, wokalista – Mariusz Totoszko oraz Konrad Czarkowski „Kony” (lalkarz medialny tworzący lalki typu muppets, finalista polskiej i brytyjskiej edycji „Mam Talent”).

- Do projektu mogą zgłaszać się przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne – piszą organizatorzy akcji. – Już w tym momencie zarejestrowanych jest ponad 1000 szkół zaangażowanych ekologicznie i dbających o środowisko naturalne. W czasie akcji uczestnicy dowiadują się, co należy zrobić z niebezpiecznymi odpadami i przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia.

W ostatnim czasie do akcji włączyła się także Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, która znana jest w gminie z inicjatyw proekologicznych. Dzięki temu w minionym tygodniu na terenie szkoły odbyła się konferencja prasowa i wydarzenie artystyczne organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno – ekologicznego „Zbieraj z klasą". Odbyło się przedstawienie i konkursy z wiedzy ekologicznej, w którym oprócz ambasadorów udział wzięli także uczniowie szkoły, przedstawiciel organizatora – Mikołaj Józefowicz i zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego, Hubert Banaszek.

Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówione zostały założenia akcji. Warto dodać, że wszystkie placówki oświatowe, które przystąpią do projektu i będą zbierać elektrośmieci, zbierają na swoim koncie punkty, a te z kolei wymieniają na cenne nagrody. Są nimi m.in. e-karty do sklepu empik.com. Ci, którzy zgromadzą największą ilość punktów do marca przyszłego roku będą mieli szansę wygrać wycieczki edukacyjne, m.in. camping na Słowenii od Vacansoleil, wyjazd do JuraParku w Bałtowie lub do Farmy Iluzji w Trojanowie.

Wśród patronów honorowych znaleźli się: Susz k. Iławy, Kołobrzeg,  Koronowo k. Bydgoszczy, Kazimierz Dolny, Sulejówek, Krynica - Zdrój, Włocławek, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Warszawa. 

Razem z dziećmi z całego kraju rok szkolny rozpoczął Eko-robot „Paluszek” – maskotka projektu, która edukuje i uczy dzieci, jak dbać o środowisko.

Wielki finał, połączony z koncertem gwiazd, z udziałem dzieci i młodzieży planowany jest na kwiecień 2017 r.

 

Skomentuj


Mapa

Oświata

Szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę