Zbieraj z klasą! w Bochotnicy

zobacz więcej (29)

Na czym polega recykling? Dlaczego nie należy wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci? Na te i wiele innych pytań odpowiadali organizatorzy akcji „Zbieraj z klasą”, która zawitała także do gminy Kazimierz Dolny.

„Zbieraj z klasą” to ogólnopolski projekt edukacyjno – ekologiczny, którego organizatorem jest Organizacja Odzysku ERP Polska, a operatorem Remondis Electrorecyckling. Akcja polega na zbiórce zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ma ona na celu edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz zużytym sprzętem elektronicznym.

- Tylko połowa zużytego sprzętu elektronicznego trafia do punktów zbiórek elektrośmieci, a powinny trafiać wszystkie, bo mogą być niebezpieczne dla środowiska – mówi Mikołaj Józefowicz, organizator. – W projekcie uczestniczy już ponad tysiąc szkół. Chcemy poprzez dzieci trafić m.in. do rodziców i całych rodzin, gdyż dzieci są swego rodzaju „wehikułem”, który ten prosty przekaz, żeby nie wrzucać baterii razem z innymi śmieciami, zwyczajnie zaniosą do domu.

Tegoroczna edycja „Zbieraj z klasą” adresowana jest przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkolaków i ich rodziców. Ambasadorami akcji, którzy prowadzą ekologiczne „Zabawy z klasą” są: aktywna mama – Justyna Tomańska z córką Zosią Tomańską – Totoszko, wokalista – Mariusz Totoszko oraz Konrad Czarkowski „Kony” (lalkarz medialny tworzący lalki typu muppets, finalista polskiej i brytyjskiej edycji „Mam Talent”).

- Do projektu mogą zgłaszać się przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne – piszą organizatorzy akcji. – Już w tym momencie zarejestrowanych jest ponad 1000 szkół zaangażowanych ekologicznie i dbających o środowisko naturalne. W czasie akcji uczestnicy dowiadują się, co należy zrobić z niebezpiecznymi odpadami i przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia.

W ostatnim czasie do akcji włączyła się także Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, która znana jest w gminie z inicjatyw proekologicznych. Dzięki temu w minionym tygodniu na terenie szkoły odbyła się konferencja prasowa i wydarzenie artystyczne organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno – ekologicznego „Zbieraj z klasą". Odbyło się przedstawienie i konkursy z wiedzy ekologicznej, w którym oprócz ambasadorów udział wzięli także uczniowie szkoły, przedstawiciel organizatora – Mikołaj Józefowicz i zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego, Hubert Banaszek.

Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówione zostały założenia akcji. Warto dodać, że wszystkie placówki oświatowe, które przystąpią do projektu i będą zbierać elektrośmieci, zbierają na swoim koncie punkty, a te z kolei wymieniają na cenne nagrody. Są nimi m.in. e-karty do sklepu empik.com. Ci, którzy zgromadzą największą ilość punktów do marca przyszłego roku będą mieli szansę wygrać wycieczki edukacyjne, m.in. camping na Słowenii od Vacansoleil, wyjazd do JuraParku w Bałtowie lub do Farmy Iluzji w Trojanowie.

Wśród patronów honorowych znaleźli się: Susz k. Iławy, Kołobrzeg,  Koronowo k. Bydgoszczy, Kazimierz Dolny, Sulejówek, Krynica - Zdrój, Włocławek, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Warszawa. 

Razem z dziećmi z całego kraju rok szkolny rozpoczął Eko-robot „Paluszek” – maskotka projektu, która edukuje i uczy dzieci, jak dbać o środowisko.

Wielki finał, połączony z koncertem gwiazd, z udziałem dzieci i młodzieży planowany jest na kwiecień 2017 r.

 

Skomentuj


Mapa

Oświata

Szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę