Z prądem Wisły

Skomentuj (2)
Ponad tysiąc kilometrów przejadą w tym roku na rowerach kaliscy energetycy, wyruszający na trasę V Wiosennego Rajdu Rowerowego „Z prądem Wisły”, którego trasa wiedzie z Wisły do Gdańska. Wieczorem 24 maja dotarli do Kazimierza.
Tysiąc kilometrów na rowerze z Wisły do Gdańska – przez Kraków, Warszawę i Toruń – taki dystans pokonuje amatorska ekipa cyklistów z Kalisza i Ostrołęki. Jadą nie po raz pierwszy. Tym razem celem rajdu jest nie tylko zmierzenie się z trudną drogą oraz zwiedzenie mijanych miejscowości. Kolarze chcą propagować projekt budowy „Wiślanej Trasy Rowerowej” – wydzielonej drogi rowerowej, biegnącej wzdłuż brzegu Wisły na dystansie blisko 1500 km, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Wiślana Trasa Rowerowa będzie z zasady wyłączoną z ruchu zmotoryzowanych drogą dla rowerzystów. Będzie szlakiem, który umożliwi turyście bezpieczne przemieszczanie się oraz da szansę poznania mijanych po drodze subregionów. Zaczynać się będzie na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić aż do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska.

Schemat przebiegu Wiślanej Trasy Rowerowej odpowiada zasadzie "filozofii rybiego kręgosłupa i ości". Od takiej trasy (tzw. kręgosłupa), w punktach węzłowych odchodzą pętle (tzw. ości), czyli oznakowane trasy regionalne i lokalne, o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy. Miejsca, nazwane punktami węzłowymi, powinny być odpowiednio zagospodarowane. Stanowić one będą bowiem istotne elementy Wiślanej Trasy Rowerowej. Koncepcja przewiduje powstanie tam rowerowych minikompleksów turystycznych.

Powstanie trasy da więc możliwość wszechstronnego zaktywizowania całego obszaru wzdłuż Wisły, wykreowania funkcji turystycznych w miejscowościach posiadających walory dotychczas nie eksploatowane, jak również poprawy sytuacji na terenach wiejskich m.in. poprzez stymulowanie napływu kapitału inwestycyjnego w infrastrukturę turystyczną i paraturystyczną (zwłaszcza infrastrukturę obsługi rowerzysty) oraz zachęcanie do podejmowania działalność gospodarczej.

Do Gdańska uczestnicy rajdu „Z prądem Wisły” zawitają 29 maja - tradycyjnym wjazdem rowerami w wody Bałtyku.
Fot. Krzysztof Kasprzak

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę