Wystawa Michalaka na Zamku Lubelskim

Skomentuj (16)

Blisko 150 prac malarskich, a także liczne rysunki, projekty do polichromii i witraży autorstwa Antoniego Michalaka, który osiadł na stałe w Kazimierzu Dolnym, zobaczymy na wystawie na Zamku Lubelskim. Wernisaż już wkrótce.

Wystawa na Zamku Lubelskim „Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo” jest poświęcona twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy związanych z Kazimierzem, który odkrył to miasteczko dla siebie w 1923 r. jako uczeń Tadeusza Pruszkowskiego. Wkrótce zjechali tu inni studenci profesora, który stał się głównym filarem kazimierskiej kolonii artystycznej. To tu w 1925 r. powstało Bractwo św. Łukasza - ugrupowanie wzorowane na średniowiecznym cechu rzemieślniczym, które miało za zadanie dbać o wysoką jakość artystycznej produkcji swych członków, wspomagać ich materialnie i organizacyjnie oraz wzmacniać więzy koleżeństwa.

Nic więc dziwnego, że twórczość Antoniego Michalaka w dobie ścierania się różnych tendencji awangardowych, ale także poszukiwania korzeni i zasad rodzimej twórczości narodowej reprezentuje nurt tradycjonalistyczny, opierając się na tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku, podkreślając – zgodnie z ideą Bractwa św. Łukasza – rolę technicznego mistrzostwa i doskonałości warsztatowej.

Michalak należy do czołowych reprezentantów nurtu sztuki sakralnej XX wieku. 

- W swych obrazach o tematyce religijnej Michalak uzmysławiał uniwersalizm przesłania ukazując w tle przestylizowany Kazimierski pejzaż, który wydobywał złocistymi refleksami z ciemności nocy – pisze Irena Kossowska z Instytutu Sztuki PAN na portalu Culture.pl.

W jego twórczości znajdujemy dzieła religijne, rozbudowane kompozycje alegoryczne i historyczne o nierzadko skomplikowanej kompozycji i zróżnicowanej stylistyce. Michalak był jednym z 11 łukaszowców, którzy w Kazimierzu właśnie namalowali siedem kompozycji historycznych do pawilonu polskiego na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 r., które do Polski już nie wróciły: Bolesław Chrobry witający Ottona III pielgrzymującego; Chrzest Litwy; Nadanie przywileju zwanego Jedlińskim; Unia Lubelska; Konfederacja Warszawska; Odsiecz Wiednia; Konstytucja 3 Maja. Jest także twórcą portretów, w których można odnaleźć wpływy i inspiracje nawiązujące do tradycji wielkiej przeszłości artystycznej, lecz zarazem korzystające z  rozwiązań obecnych w sztuce nowoczesnej.

Na wystawie malarstwa Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim zobaczymy prace malarskie, rysunki i projekty do polichromii i witraży pochodzące z wielu instytucji muzealnych, kościelnych i kolekcji prywatnych. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18.00.

 

Prace Antoniego Michalaka w Lublinie będzie można oglądać do 2 kwietnia.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (16)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę