Wystawa Michalaka na Zamku Lubelskim

Skomentuj (16)

Blisko 150 prac malarskich, a także liczne rysunki, projekty do polichromii i witraży autorstwa Antoniego Michalaka, który osiadł na stałe w Kazimierzu Dolnym, zobaczymy na wystawie na Zamku Lubelskim. Wernisaż już wkrótce.

Wystawa na Zamku Lubelskim „Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo” jest poświęcona twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy związanych z Kazimierzem, który odkrył to miasteczko dla siebie w 1923 r. jako uczeń Tadeusza Pruszkowskiego. Wkrótce zjechali tu inni studenci profesora, który stał się głównym filarem kazimierskiej kolonii artystycznej. To tu w 1925 r. powstało Bractwo św. Łukasza - ugrupowanie wzorowane na średniowiecznym cechu rzemieślniczym, które miało za zadanie dbać o wysoką jakość artystycznej produkcji swych członków, wspomagać ich materialnie i organizacyjnie oraz wzmacniać więzy koleżeństwa.

Nic więc dziwnego, że twórczość Antoniego Michalaka w dobie ścierania się różnych tendencji awangardowych, ale także poszukiwania korzeni i zasad rodzimej twórczości narodowej reprezentuje nurt tradycjonalistyczny, opierając się na tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku, podkreślając – zgodnie z ideą Bractwa św. Łukasza – rolę technicznego mistrzostwa i doskonałości warsztatowej.

Michalak należy do czołowych reprezentantów nurtu sztuki sakralnej XX wieku. 

- W swych obrazach o tematyce religijnej Michalak uzmysławiał uniwersalizm przesłania ukazując w tle przestylizowany Kazimierski pejzaż, który wydobywał złocistymi refleksami z ciemności nocy – pisze Irena Kossowska z Instytutu Sztuki PAN na portalu Culture.pl.

W jego twórczości znajdujemy dzieła religijne, rozbudowane kompozycje alegoryczne i historyczne o nierzadko skomplikowanej kompozycji i zróżnicowanej stylistyce. Michalak był jednym z 11 łukaszowców, którzy w Kazimierzu właśnie namalowali siedem kompozycji historycznych do pawilonu polskiego na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 r., które do Polski już nie wróciły: Bolesław Chrobry witający Ottona III pielgrzymującego; Chrzest Litwy; Nadanie przywileju zwanego Jedlińskim; Unia Lubelska; Konfederacja Warszawska; Odsiecz Wiednia; Konstytucja 3 Maja. Jest także twórcą portretów, w których można odnaleźć wpływy i inspiracje nawiązujące do tradycji wielkiej przeszłości artystycznej, lecz zarazem korzystające z  rozwiązań obecnych w sztuce nowoczesnej.

Na wystawie malarstwa Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim zobaczymy prace malarskie, rysunki i projekty do polichromii i witraży pochodzące z wielu instytucji muzealnych, kościelnych i kolekcji prywatnych. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18.00.

 

Prace Antoniego Michalaka w Lublinie będzie można oglądać do 2 kwietnia.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (16)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę