Witkacy na kazimierskim Rynku

Skomentuj (4)

zobacz więcej (7)

W sobotni wieczór na kazimierskim Rynku gościli aktorzy z Nowego Teatru w Słupsku. Wystąpili oni ze spektaklem zatytułowanym „Witkacy: jest 20 do Xtej”. A wszystko to za sprawą Festiwalu Kazimierskie Inspiracje…

„Witkacy: jest 20 do Xtej” to projekt teatralny łączący w sobie fakty zaczerpnięte z biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza z wyimkami z jego dzieł. Treść listów, relacji, wspomnień Witkacego i bliskich mu osób przegląda się jak w zwierciadle w wybranych fragmentach "622 upadków Bunga", "Nienasycenia", "Pożegnania jesieni", "Normalnego człowieka", co pozwala doszukiwać się wielu zaskakujących tropów i skojarzeń. Twórcą projektu jest wybitny reżyser Andrzej Maria Marczewski.
 
Spektakl jest bez wątpienia wyjątkowy, gdy się go ogląda w „prawdziwym teatrze”. Kazimierski Rynek, jest teatrem nadzwyczajnym i magicznym. Jest to teatr o przepięknej scenerii i niezwykłym klimacie. Więc nic dziwnego, że mimo niesprzyjającej pogody na spektakl zorganizowany na zakończenie Festiwalu Kazimierskie Inspiracje, przybyły tłumy. Byli ludzie starsi, ale również i młodzież, a nawet dzieci. Wszyscy wpatrzeni w Witkacego biegającego po „scenie” i wsłuchani w przepiękne dźwięki gongów. Widowisko naprawdę warte obejrzenia. Pozwoliło poznać wewnętrzny świat artysty i bardziej zrozumieć jego dzieła i twórczość.

 

Było to możliwe poprzez ukazanie spotkań Witkacego z jego najbliższymi:  ojcem Stanisławem Witkiewiczem, twórcą stylu zakopiańskiego (Ireneusz Kaskiewicz),   Bronisławem Malinowskim, przyjacielem z lat młodzieńczych (Albert Osik), Tadeuszem Micińskim (Waldemar Czyszak), narzeczoną Jadwigą Janczewską, która w wieku 20 lat zabiła się pod Skałą Pisaną (Anna Rusiecka), Ireną Solską, wybitną aktorką (Agnieszka Brzeskot), Heleną Czerwijowską, młodzieńczą, odrzuconą miłością (Aleksandra Gronowska), Jadwigą Unrug - Witkiewiczową, żoną i przyjaciółką aż do śmierci (Marta Turkowska), oraz Czesławą Oknińską, ostatnią miłością, towarzyszką Jego śmierci (Jadwiga Sierakowska). Witkacy spotkał się też z samym sobą w wieku młodzieńczym (Sebastian Ryś).

 

Niezapomniane wrażenia.

Fot. M. Stachyra

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę