Pieśń nad pieśniami

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Piątkowym koncertem „Pieśń nad pieśniami" w wykonaniu André Ochodlo & The Jazzish Company rozpoczął się uroczyście na kazimierskim rynku III Festiwal Kazimierskie Inspiracje. Impreza potrwa do początku września.

"Pieśń nad pieśniami" w wykonaniu Andre Ochodlo i grupy muzycznej w międzynarodowym składzie Jazzish Company to spektakl poezji śpiewanej przywracający pamięci zbiorowej utwory najzdolniejszych żydowskich modernistów rosyjskich, którzy z rozkazu Stalina zostali zamordowani w więzieniu na Łubiance. Prawie 60 lat temu "za zdradę ideałów sztuki komunistycznej" zginęli Peretz Markish, Dovid Hofshteyn, Idzik Fefer, Leyb Kvitko, Chaim Bender, Isa Charik, Der Nister i Moische Kulbak. Wraz z nimi odejśc w niepamiec miały ich utwory.Tak się jednak nie stało. Ich ocalałe wiersze złożyły się na książkę „Spiegelglas auf Stein” (Lustrzane szkło na kamieniu), która posłużyła za kanwę dla spektaklu zaprezentowanego w piątek 13 sierpnia na kazimierskim rynku. Wiersze, które prezentował w jidysz Andre Ochodlo, przybrały formę pełych ekspresji pieśni w opracowaniu muzycznym Geralda Preinfalka. Dominował w nich niemalże namacalny lęk przed surowym losem, którego nie sposób oszukac, lęk, który okazał się byc lękiem przed śmiercią.

Spektakl "Pieśń nad pieśniami" uroczyście zainaugurował III Festiwal Kazimierskie Inspiracje. Przed nami kolejne z 25 koncertów, spektakli i warsztatów w Kazimierzu Dolnym i Puławach, w których do 5 września wystąpią artyści z 8 krajów. Zapraszamy.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę