Wierszobranie w Domu Kuncewiczów

Skomentuj (3)

zobacz więcej (21)

W wyborowym towarzystwie i niepowtarzalnym klimacie minęło sobotnie popołudnie wszystkim uczestnikom „Kazimierskiego wierszobrania”. Taras Kuncewiczów znów tętnił życiem.

Przez cały miniony tydzień, w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym gościli przedstawiciele warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. I choć przyjechali oni do nadwiślańskiego Miasteczka, by popracować nad swoim warsztatem i tworzyć, znaleźli także czas, by poprowadzić warsztaty literackie z udziałem dzieci i młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu oraz z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec.

- Były to zajęcia niekoniecznie związane z poezją, ale jak się okazało, do poezji prowadzących – mówi Monika Januszek – Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Były warsztaty recytatorskie, dziennikarskie, z całkiem poważnych zagadnień starej literatury. Co ważne, prowadzący stanęli na wysokości zadania i mimo sporej różnicy wielu, i ci starsi, i ci młodsi, znaleźli wspólny język. To było fascynujące, przyglądanie się temu, co się dzieje podczas takich spotkań, bo bywało czasem tak, że młodzież wcale nie chciała z tych zajęć wychodzić.

Przez cztery dni w Domu Kuncewiczów odbyło się 15 spotkań warsztatowych. Zwieńczeniem pobytu literatów w Miasteczku był otwarty konkurs literacki pt. „Kazimierskie wierszobranie”.

- Wszyscy zawodowo i amatorsko parający się piórem mogli zgłosić do konkursu jeden wiersz – mówi Monika Januszek – Surdacka. – Uczestnicy odczytali je publicznie, a konkursowy tekst wchodził do puli utworów, z których po zakończeniu wszystkich prezentacji ten najlepszy wyłoniony został poprzez głosowanie publiczności.

Najlepszym wierszem okazał się ten, autorstwa Julii Walencik z kazimierskiego gimnazjum. Nagrodą w konkursie jest weekend dla dwóch osób w apartamentach Domu Kuncewiczów, w dowolnie wybranym terminie.

Warto wspomnieć również o tym, że w sobotnim spotkaniu z poezją na tarasie Kuncewczów wzięła udział Alicja Barton, poetka, autorka bajek i animatorka kultury, która w kwietniu 2017 r. odebrała "Order Uśmiechu" za społeczną działalność na rzecz najmłodszych.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • klient764609
    To natchnione miejsce powinno tętnić poezją i bogactwem słowa pisanego... które uskrzydla duszę i wznosi ją na wyżyny duchowego uniesienia... Pozwala na odkrycie piękna świata... ulotności wrażenia... ujrzenie emocji tam... gdzie pozornie zatapiamy się w ciemnościach... Przede wszystkim Dom Kuncewiczów... On ma nieść nadzieję na rozwój młodych i nieznanych talentów... Wiele lat temu byłam tu i zamierzam wkrótce powrócić... poetka Beata K.
  • Tadeusz Goebel
    Bądźcie i rozwijacie się. To tak potrzebne w dzisiejszych świecie.
  • Tlen
    Nieustannie podziwiam jak przez wiele lat ówczesna dyrekcja skrywała Kuncewiczówkę przed miejscowymi i turystami. Niby była, a tak by jak najmniej osób się po niej plątało. Od jakiegoś czasu coś się wreszcie dzieje i to prawdziwa dobra zmiana.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę