Wielki Post czas zadumy, ale nie tylko...

Skomentuj (5)

Od aktu pokuty – posypania głów popiołem zaczynają katolicy 40 - dniowy czas oczekiwania na święto Wielkiej Nocy. Dziś środa popielcowa. Pierwszy dzień Wielkiego Postu.

Za nami tegoroczny karnawał i ostatki. Dziś w kazimierskich świątyniach, jak i w innych kościołach katolickich w Polsce, wierni gromadzą się na nabożeństwach, by od posypania głów popiołem – symbolicznego aktu pokuty rozpocząć czas Wielkiego Postu. Popielec to dla katolików czas również czas postu ścisłego. Obowiązuje tylko jeden posiłek do syta.

Wielki Post dziś kojarzy się z obrzędowością wybitnie związaną z kościołem. Dawniej i ten okres – z natury smutny, bo związany z sentencją memento mori – był okazją do wcale niesmutnych zabaw. Ta szczypta popiołu, którą w świątyni sypał ksiądz na głowę wiernych ze słowami „ Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, poza kościołem zamieniała się w całe miski, garnki, a nawet worki popiołu, którym młodzież obsypywała się wzajemnie!

- Jaki młokos przed przechodzącą lub tuż za przechodzącą niewiastą albo jaka dziewka przed lub za mężczyzną rzucała na ziemię garnek popiołem suchym napełniony, trafiając pociskiem tak blisko osoby, że popiół z garnka rozbitego wzniesiony na powietrze musiał ją obsypać albo obkurzyć. Co zrobiwszy swawolnica lub swawolnik uciekł; że zaś nie kożdy mógł znieść cierpliwie taki ceremoniał, sukni i oczom szkodliwy, trafiało się, że wynikały stąd i zwady i bitwy – pisał ksiądz Jędrzej Kitowicz w słynnym Opisie obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III.

Dziś tego typu zwyczaje kojarzyć się mogą ze Śmigusem – Dyngusem, ale i hinduskim Świętem Kolorów, które coraz śmielej puka do naszych drzwi. Mamy już walentynki, może wystarczy?

Czy tego typu zabawy były praktykowane także w Kazimierzu, trudno dziś powiedzieć.  Wiadomo natomiast, że czasem wesołych psot było tu tzw. śródpoście, kiedy to kawalerowie malowali wapnem okna domów, gdzie mieszkały panny na wydaniu. Ale żarty dotyczyły nie tylko relacji damsko – męskich.

- Pamiętam, jak kiedyś – miałem wtedy z 15 lat – młodzi ściągnęli z podwórka jednemu gospodarzowi z Nadrzecznej wóz na gumowych kolach. Rozebrali go i złożyli… na dachu studni w Rynku! Z tydzień stał ten wóz na studni, zanim go zdjęli! – wspomina Seweryn Kwieciński – 82 letni mieszkaniec Kazimierza.

Takie zabawy praktykowane były nie tylko w Miasteczku, ale w całej okolicy. Wystarczy posłuchać starszych mieszkańców. Chętnie opowiedzą.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znad Grodarza
  zapamietam, zapamietam. Można " raz do syta" to i " raz do bólu"
 • Onufry
  Pijany i tak nie zapamięta, bo przyjmował niedozwolone płyny :)
 • Redakcja
  Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Pozwala na jeden posiłek do syta w ciągu dnia i dwa lekkie. Obowiązuje każdego wiernego w wieku od 18 do końca 60 roku życia.

  Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy każdego wiernego, który ukończył 14 rok życia aż do śmierci. Jest to powstrzymanie się od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku i Środę Popielcową.

  Ponadto każdy katolik jest zobowiązany do zachowania postu eucharystycznego. Polega on na powstrzymaniu się przyjmowania pokarmu na godzinę przed przyjęciem komunii świętej. Tego postu nie łamie woda i przyjmowane lekarstwa.
 • pijany znad Grodarza
  Zalecali nie jeść mięsa dlatego też dziwnym jest:" Popielec to dla katolików czas również czas postu ścisłego. Obowiązuje tylko jeden posiłek do syta. "
  Może Redakcja cosik dopowie o tym zwyczaju ?
 • Redakcja
  Czy znacie Państwo jakieś jeszcze kazimierskie zwyczaje związane z Wielkim Postem?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę