Wielka Sobota

zobacz więcej (13)

Sobota to dzień święconego. Koszyczki z pisankami oraz z pokarmami, które wkrótce zostaną wyłożone na wielkanocnym stole, święcono w kościele św. Anny, który na czas remontu Fary przejął funkcje kościoła parafialnego.

Swego czasu do kościoła przynoszono do święcenia ogromne wiklinowe kosze, bo wszystkiego musiało być dużo, jako że święcone według prastarych wierzeń miało mieć nadzwyczajną moc.

Dziś pokarmy do święcenia mieszczą się swobodnie w niewielkich koszyczkach. Spod białych serwetek wyglądają kolorowe pisanki, cukrowe bądź czekoladowe baranki, chleb, wędlina czy ciasta świąteczne. Obowiązkowo w skład święconki wchodzą sól chroniąca przed zepsuciem, pieprz i chrzan „na znak tego, że gorzkość męki Jezusowej tego dnia w słodycz się nam i radość zamieniła” – jak pisał w XVIII w. o. Newerani.

Pokarmy święcono w kościele św. Anny, gdzie cały czas aż do wielkiej Niedzieli strażacy ochotnicy trzymają straż u grobu Chrystusowego.

 

O 22.00 w kościele św. Anny rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. To najważniejsza liturgia w roku kościelnym Kościoła Katolickiego. Składa się z błogosławieństwa ognia i paschału, Orędzia Paschalnego, Liturgii Czytań, udzielenia i odnowienia sakramentu chrztu św. Uroczystość zakończy się procesją rezurekcyjną.(Pamiętajmy o przyniesieniu świec.)

 

Fot. Maks Skrzeczkowski

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę