Śmigus dyngus po kazimiersku (video)

Skomentuj (14)

zobacz więcej (26)

Śmigus dyngus jak co roku w Kazimierzu upłynął… a właściwie popłynął w strugach wody ze strażackich armatek. - Woda kazimierska ma szczególną moc – zapewniali strażacy, lejąc ją obficie ku uciesze licznie zebranej publiczności na kazimierskim rynku.

Na rynku już od jedenastej gromadzili się mieszkańcy i goście w oczekiwaniu na tradycyjny śmigusowo – dyngusowy pokaz strażacki. Ludzie ustawieni wokół jakby zapomnieli, że za chwilę na ich głowy spłyną strugi wody! Dopiero pojawienie się wozów bojowych na sygnałach i włączenie armatek wodnych sprawiło, że publiczność pochowała się podcieniach lub wycofała się na bezpieczną odległość.

- Mamy Wielkanoc – czas radości i nadziei. Proszę przyjąć od strażaków szczere życzenia zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności na nadchodzący czas. Woda, którą lejemy, jest szczególna, wszyscy nią oblani będą szczęśliwi i zdrowi, a domy oblane naszą wodą są chronione szczególnie przez naszego patrona św. Floriana – mówili strażacy przed rozpoczęciem pokazu.

Może dlatego ludzie tak nieśpiesznie opuszczali swoje dotychczasowe miejsca?

Pierwsze jednak strugi wody spadły na głowy samych strażaków tuż przy wjeździe na rynek z okien jednej z kamienic. Pokaz pokazem, ale przecież śmigus dyngus to święto ogólnej wesołości, w której prym wiodą przede wszystkim chłopcy. Oni to już od rana byli niekwestionowanymi władcami rynku, robiąc co chwilę użytek z wody czerpanej obficie z kazimierskiej studni w centrum Miasteczka. Niejedna panna – jeszcze zanim przyjechali strażacy – zmoczyła włosy i garderobę, oj niejedna!..

Po zakończeniu pokazu strażacy zaprosili chętnych do wozów bojowych, gdzie można było z bliska przyjrzeć się wyposażeniu i porozmawiać ze strażakami.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Szok
  Żeby jak zwykle stanąć w opozycji do Ciebie ''ćwok '' jak najbardziej pasuje do Coopera - niech sobie znajdzie inny naród do robienia kpin!
  Amerykanie to w ogóle głupi i tępy naród , wystarczy posłuchac jak w swoich newsach opowiadają o naszym tłustym czwartku mówiąc PUNCKI DEJ !
 • pijany znad Grodarza
  teraz nie dziwie sięi odwołuję"ćwoka"
  "Bezwzględny jeżeli chodzi o interesy Vanderbilt w ciągu swojego życia zraził do siebie wiele osób. Publicznie był uważany za skąpca, który gnębił wszystkich dookoła, nie wyłączając rodziny. Zwykł był mówić, że kobiety kupują jego akcje bo jego zdjęcie znajduje się na certyfikacie akcyjnym. W swoim testamencie wydziedziczył wszystkich swoich synów, oprócz Williama, który był tak samo bezwzględny jak ojciec i który miał za zadanie utrzymać jego imperium. W chwili śmierci fortunę Vanderbiltów oceniano na 100 mln dolarów amerykańskich. Z czego 95 mln dolarów otrzymał William, a jedynie po 500 tys. dolarów otrzymała każda z jego ośmiu córek, taką samą sumę otrzymała jego żona."
 • pijany znad Grodarza
  buuu. Czytałeś co Szok napisał?.I co. Miałem rację?
  Muszę poczytać o tym Corneliusie
 • Szok
  Pijany co ty opowiadasz za bzdury CNN jest amerykańską stacją a nie angielską .Naśmiewał się znany prezenter Cooper , który jest rozkapryszonym hm.... jest pra prawnukiem Corneliusa Vanderbilta i mysli że mu wszystko wolno .Nie pozwala sobie na żarty z żydowskich świąt oraz arabskich , My jesteśmy jego ulubionym celem .Nie był to jego pierwszy tego typu ''występ'' .
  Przyjrzałeś się jego gębie ? można go postawić w Plebance na końskim taxi.
 • pijany znad Grodarza
  buuuu, ale mi dowaliłeś.
  ps.dlaczego 4 razy :U:?
 • buuuu
  pijany odrobine kultury...cwoku.Sam sie nasmiewasz
 • pijany znad Grodarza
  Juz po lejosie. Dzisiaj w TVN 24 pokazano urwek z wiadomości CNN. Angielski prezenter usilnie zmuszał siedo smiechu NAŚMIEWAJĄC sie z naszych rodakow, ktorzy na ziemi angielskiej demonstrowali ten nasz, naprawde piękny zwyczaj. Ten gość /czytaj: ćwok/ wymawiając " śmigus " niby krztusił sie od śmiechu. Palant w spódnicy. Brawa dla p. Jarka Kuzniara z TVN. Dał mu popalić.
 • pijany znad Grodarza
  Proszę uprzejmie:
  - przystojny Burmistrz, a więc niewiasty,
  - burmistrz, niewiasty, woda , to: władza, kobiety, wooda.
 • Ulka
  @Pijany znad Grodarza: burmistrz, niewiasty i woda - toż zagadka świąteczna :-)Może jakaś podpowiedź?
 • Ja kazimierz
  woda w grodarzu płynie.......,tylko do miasta nie dopływa.Ginie gdzieś na wysokości parkingu zielonego
 • pijany znad Grodarza
  Ulka. Chwala Poganom , bo własnie " smugus dyngus" spowodowal, że kazimierskie niewiasty są /pomijam Ich piękno/: hyże, wesołe, pracowite, zwiewne, przykladne żony i matki i..... samo najlepsze.
  Martwisz sie o stan wody w Grodarzu. To też przykład, że kazimierskie niewiasty, MARTWIĄ się. Panie Burmistrzu!. Dlaczego się martwią?.
 • mefisto
  " straż Kazimierska niech ją piorun trzaśnie,
  przyjezdza kiedy ogień zgasnie " ;D

  hehe dobry tekst w pierwszym filmiku xD
 • Ulka
  Chwała - chwała - @Pijany znad Grodarza, ty się martw lepiej skąd tu do Grodarza na nowo wodę doprowadzić, a nie: jak ją wyprowadzić :-)
 • pijany znad Grodarza
  Chwała Poganom. "Polewanie wodą nawiązuje też do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia."

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę