Wielka przygoda z Małym Księciem

Skomentuj (2)

zobacz więcej (6)

Spektakl „Wielka przygoda z Małym Księciem” zakończył cykl spotkań warsztatowych dla dzieci w Teatrze Klepisko w Skowieszynku.

Warsztaty o charakterze teatralnym, scenograficznym oraz psychologicznym, psychoedukacyjnym, profilaktycznym i arteterapeutyznym prowadzili przez dwa ostatnie miesiące Jan Wawrzyniec Tuźnik, Anna Pelc i Olga Lemieszek.

Cosobotnie spotkania na Klepisku pozwoliły dzieciom nie tylko zrozumieć problem uzależnienia od alkoholu, ale także – na bazie „Małego Księcia” Exupery’ego – od podstaw – poprzez scenariusz, scenografię, kostiumy – zbudować o tym spektakl.

- Uwielbiam „Małego Księcia” – mówi dyrektor Teatru Klepisko Jan Wawrzyniec Tuźnik. – Uważam, że to jeden z lepszych tekstów, który pozwala językiem sztuki rozmawiać z młodymi ludźmi o poważnych rzeczach: o miłości, o śmierci, o uzależnieniach.

Uzależnienia były tu tematem wiodącym, także podczas warsztatów psychologicznych.

- Problem alkoholowy i uzależnień w ogóle był bazą, ale rozmawialiśmy o wszelkich problemach, z którymi na swojej drodze spotyka się młody człowiek, ten konkretny, który dzisiaj zaprezentował się na scenie – mówi Olga Lemieszek. – W kontekście spektaklu zarysowała się tu mocno zwłaszcza samotność…

Wiosenne warsztaty klepiskowe pozwoliły młodym ludziom nie tylko sprawdzić się na scenie w roli aktorów. „Wielka przygoda z Małym Księciem” to była także okazja do spojrzenia na świat inaczej niż dotąd.

- Można teraz lepiej zauważyć człowieka… w alkoholiku – mówi uczestnicząca w warsztatach gimnazjalistka Laura Peirs– i można pomóc. Przyda się taka wiedza.

- Uczy szacunku dla człowieka – dodaje inna uczestniczka szóstoklasistka z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Laura Stefańska. – Każdego trzeba szanować.

- Warsztaty nauczyły mnie, jak mówić „nie”, żeby kogoś nie urazić i samemu nie dać się namówić na papierosa czy narkotyki – uzupełnia Julka Stefanek, która także uczestniczyła w spektaklu.


I taka jest też puenta spektaklu.

- Proszę Państwa, tak naprawdęchodzi o to, aby nie wejść w błoto! - tymi słowami kończy się występ młodzieży na Klepisku.

„Wielka przygoda z Małym Księciem” to była także przygoda dla widzów. Profesjonalnie przygotowany występ dzieci wywołał na Klepisku burzę oklasków. Czy zobaczymy spektakl jeszcze raz?

O Klepiskowych planach na teatralne lato w Skowieszynku wkrótce.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę