Wiedzieć o tym zwyczajnie trzeba

Skomentuj (2)

zobacz więcej (13)

Aktion Zamosc – wystawa plenerowa przy Farze
Na placu wokół Kościoła Farnego w Kazimierzu Dolnym zwiedzać można wystawę plenerową zatytułowaną „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Organizatorem wydarzenia jest Akcja Katolicka.

„Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” to wystawa ukazująca przygotowania i przebieg Aktion Zamość. Odwiedzając wystawę, dowiemy się, w jaki sposób organizowana była pomoc dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, jak wyglądał i na czym polegał cywilny i zbrojny opór struktur Polskiego Państwa Podziemnego wobec działań okupanta oraz jak zakończyły się powojenne próby osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjęte przez sądownictwo polskie i międzynarodowe.

Otwarciu plenerowej wystawy towarzyszył wykład jej autorki - Agnieszki Jaczyńskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który odbył się w Starej Wozowni.

- To wszystko – zarówno wystawa, jak i książka – było elementem bardzo dużego projektu edukacyjno – wystawienniczego z roku 2012, gdy akurat miała miejsce 70. rocznica niemieckiej akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie – mówi Agnieszka Jaczyńska.

Książka, o której wspomina, to wydany przez oddział lubelski Instytutu Pamięci Narodowej album „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” jej autorstwa.

Co znajdziemy w samym albumie? Reprodukcje dokumentów archiwalnych, relacje, wspomnienia oraz zdjęcia, które umożliwiają czytelnikowi zapoznanie się z tym tematem.

Wystawę bez wątpienia warto zobaczyć. Przypomina ona bowiem wydarzenia, o których wiedzieć zwyczajnie trzeba.

Plenerową wystawę „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna” oglądać można na placu wokół Fary do września włącznie. Organizatorem jest Akcja Katolicka.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Olek
    "Mar" masz pole do popisu pochwal się coś sam dobrego zrobił i nie martw się o KK ,da sobie radę bez ciebie.
  • mar
    To dobrze, że środowiska kościółkowe zajmują się historią. Przynajmniej pare płacht pod kościołem stoi. Gdyby ideały katolickie zaczęli wcielali w życie to farę odwiedzać będą tylko turyści. I tak w tą stronę kościół zmierza.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę