Weekend ze sztuką w Mięćmierzu

Skomentuj (30)

zobacz więcej (8)

Weekend w Mięćmierzu upłynie pod znakiem spotkań ze sztuką. W sobotę mięćmierzanie i goście pożegnają fotograficzne „Partytury” Janusza Kobylińskiego, by następnego dnia powitać płótna Jana Dobkowskiego.

Galeria Klimaty w Mięćmierzu w najbliższy weekend zaprasza w sobotę 3 września o godz. 17.00 na finisaż wystawy „Partytury przyrody” Janusza Kobylińskiego, zaś w niedzielę 4 września o godzinie 12.00 na wernisaż wystawy malarstwa Jana Dobkowskiego.


Fotografie Janusza Kobylińskiego – fotografa i edukatora, twórcy pierwszej w. Polsce Internetowej Szkoły Fotografii i współtwórcy „Księgi Twórców Polskiej Reklamy BIAŁO-CZERWONA” – wykonane zostały unikalną metodą, będącą bez precedensu w dziedzinie fotografii architektury i krajobrazu. Pozostają przy tym prawdziwymi fotografiami bez ingerencji programów komputerowych.


- „Partytury" Janusza Kobylińskiego, fotografowane konsekwentnie od lat stanowią najlepszy przykład na świeże odczytanie fotograficznego zapisu – pisał Marek Grygiel, kurator programu fotografii z Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski. – Wzbogacone o interwencję autora w sam proces kilkusekundowego naświetlania stają się wzbogaconą formą interpretacji nie tylko miejskiego krajobrazu. Te pozornie „nieświadome" zakłócenia akcentują również fragmenty struktur natury pozwalając nam odczuć w odmienny sposób to, co wydaje się być dobrze znane z autopsji czy z innych przekazów wizualnych. Autor proponuje rodzaj refleksji nie tylko nad wybranymi sfotografowanymi obrazami, ale i nad rolą, jaką fotografia pełni w przekazywaniu fragmentów otaczającej nas rzeczywistości.

Jan Dobkowski – ur. W 1942 r. Łomży to polski artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, aranżacją przestrzenną. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. C. K. Norwida (1978) i nagrody im. J. Cybisa za całokształt twórczości (1994). Na swoim koncie ma ponad sto dziewięćdziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeów Narodowych w Warszawie czy Krakowie i innych polskich muzeach, a także w wielu zagranicznych, jak S. Guggenheim Museum czy Everson Museum of Art w Nowym Jorku, w Santa Barbara Museum w Kalifornii, w Center of Modern Art w Oklahomie oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie.


- W linearyzmie żyję. Wokół siebie widzę wielką sieć, w niej tkwię. To, co rzeczywiste – poprzez fakt, że złożone jest z linii – staje się abstrakcyjne. Linia jest najważniejsza. Linia to myśl – mówił podczas jednego ze swoich wernisaży Jan Dobkowski.


- Artysta traktuje swoje obrazy jak cykl wykładów, w których stara się wytłumaczyć istotę wszechświata za pomocą linii. Dzięki niej próbuje dotrzeć do sedna, źródła idei, która tym wszechświatem rządzi – pisała Katarzyna Kapłon.


- Dobkowski pokazał, że linia może przekroczyć swoją graficzność, stając się niezwykle sprawnym środkiem kreacji. W jego rękach czymś najważniejszym - linią życia – tak o obrazach artysty wypowiadał się Waldemar Baraniewski.

Osobiście Jan Dobkowski pojawi się w mięćmierskiej Galerii Klimaty także podczas podczas spotkania autorskiego 10 września.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (30)

 • ziomal
  Pijany nie chce dyskutować tylko uświadomić Ci że Mięćmierz zasługuje na to aby go docenić.
  I♥Mięćmierz
 • pijany znad Grodarza
  a ja nie bedę dyskutował.
  "Jeżeli strony konwersacji mają odmienne przekonania i rozpoczynają próby przekonywania do swoich poglądów, to konwersacja przemienia się w dyskusję"
 • ziomek
  nie będę konwersował z pijakiem
 • pijany znad Grodarza
  ależ tak. Gdybyś jeszcze przy tym pil wodkę, to musialbym CiĘ polubić, a tak, po prostu, NIE MOGĘ. Noo, chyba , że pijesz.
  ps. już więcej nie bedę odpisywał.
 • kulturalny ziom
  mam więcej kultury niż ty pijany
 • pijany znad Grodarza
  "Mądralo...pilnuj sobie Kazimierza przez 'rz'"
  Muszę powtorzyć :'Oświeć mnie."
 • OEm
  no tak...na skutek zaniedbań naszych cudownych urzędasów teraz są dwie nazwy poprawne...dowód? chociażby dowody osobiste...część mieszkańców ma 'Mięćmierz' a część 'Męćmierz'. Gdyby ktoraś była nieprawidłowa, dowód nie zostałby wydany, Mądralo...pilnuj sobie Kazimierza przez 'rz'
 • pijany znad Grodarza
  Oświeć mnie. Dwie poprawne nazwy miejscowości. Hm. Ta tak, jak dwie poprawne, wg. Jarosława nazwy Państwa : Polska ; Wolska.
 • OEm
  są dwie poprawne nazwy...uzupełnij luki w wiedzy
 • pijany znad Grodarza
  Tacy ZABAWOWI jestesmy .
  "Amerykanie to "najfajniejsza narodowość" na świecie - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 30 tys. ludzi w 15 krajach. Zaraz po nich są Brazylijczycy, Hiszpanie i Włosi. Wśród "najmniej fajnych nacji" znaleźli się Belgowie, Polacy, Turcy, Kanadyjczycy i Niemcy. "
 • pijany znad Grodarza
  I dobrze, że się bawi, bo smutasy są z nas.
  Najważniejsze. Wreszcie poprawnie wymawiana, pisana jest nazwa przepięknej miejscowości.
  Powtórzymy razem . MIĘĆMIERZ.
  prośba do " kulturalnego zioma". Powiedz głośno. 'MIĘĆMIERZ"
 • wybitny kulturoznawca
  warszafka sie bawi...
 • baart
  wielkie brawa dla Bartka Pniewskiego
 • pijany znad Grodarza
  No. Wreszcie sprowokowalem do interesowania się Mięćmierzem.
  ps. Jam pijak, a nie KULTUROZNAWCA , chociaż to ostatnie POłECHTAŁO MNIE.
 • OEm
  JEŚLI JUŻ TO JANUSZ KOBYLIŃSKI, KULTUROZNAWCO...
 • pijany znad Grodarza
  ziomas z kultury. Może wskażesz mi , gdzie mam pisać. Napisz również coś od Siebie, ale kulturalnie. Boże. Zobacz co sie z KULTURĄ zrobiło. Nawet niektorzy mają czelność mówić o sobie, że jest "kulturalny". Koniec świata sie zbliża.
  ziom. to ma być rok 2012.
 • Ulka
  Pijany znad Grodarza, nie słuchaj ich - pisz!
 • kulturalny ziom
  pijany nie pisz na tym blogu
 • pijany znad Grodarza
  Zajrzałem do Wikipedii pod "qwerty" . Interesujące. Nie wiedziałem
 • pijany znad Grodarza
  Oczywiście. Janusz Kobylański, a nie Krzyztof, chociaż i ten drugi to niechybnie zacna postać.

Mapa

Apartamenty

Galeria KLIMATY w Mięćmierzu - Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę