Weekend ze sztuką w Mięćmierzu

Skomentuj (30)

zobacz więcej (8)

Weekend w Mięćmierzu upłynie pod znakiem spotkań ze sztuką. W sobotę mięćmierzanie i goście pożegnają fotograficzne „Partytury” Janusza Kobylińskiego, by następnego dnia powitać płótna Jana Dobkowskiego.

Galeria Klimaty w Mięćmierzu w najbliższy weekend zaprasza w sobotę 3 września o godz. 17.00 na finisaż wystawy „Partytury przyrody” Janusza Kobylińskiego, zaś w niedzielę 4 września o godzinie 12.00 na wernisaż wystawy malarstwa Jana Dobkowskiego.


Fotografie Janusza Kobylińskiego – fotografa i edukatora, twórcy pierwszej w. Polsce Internetowej Szkoły Fotografii i współtwórcy „Księgi Twórców Polskiej Reklamy BIAŁO-CZERWONA” – wykonane zostały unikalną metodą, będącą bez precedensu w dziedzinie fotografii architektury i krajobrazu. Pozostają przy tym prawdziwymi fotografiami bez ingerencji programów komputerowych.


- „Partytury" Janusza Kobylińskiego, fotografowane konsekwentnie od lat stanowią najlepszy przykład na świeże odczytanie fotograficznego zapisu – pisał Marek Grygiel, kurator programu fotografii z Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski. – Wzbogacone o interwencję autora w sam proces kilkusekundowego naświetlania stają się wzbogaconą formą interpretacji nie tylko miejskiego krajobrazu. Te pozornie „nieświadome" zakłócenia akcentują również fragmenty struktur natury pozwalając nam odczuć w odmienny sposób to, co wydaje się być dobrze znane z autopsji czy z innych przekazów wizualnych. Autor proponuje rodzaj refleksji nie tylko nad wybranymi sfotografowanymi obrazami, ale i nad rolą, jaką fotografia pełni w przekazywaniu fragmentów otaczającej nas rzeczywistości.

Jan Dobkowski – ur. W 1942 r. Łomży to polski artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, aranżacją przestrzenną. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. C. K. Norwida (1978) i nagrody im. J. Cybisa za całokształt twórczości (1994). Na swoim koncie ma ponad sto dziewięćdziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeów Narodowych w Warszawie czy Krakowie i innych polskich muzeach, a także w wielu zagranicznych, jak S. Guggenheim Museum czy Everson Museum of Art w Nowym Jorku, w Santa Barbara Museum w Kalifornii, w Center of Modern Art w Oklahomie oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie.


- W linearyzmie żyję. Wokół siebie widzę wielką sieć, w niej tkwię. To, co rzeczywiste – poprzez fakt, że złożone jest z linii – staje się abstrakcyjne. Linia jest najważniejsza. Linia to myśl – mówił podczas jednego ze swoich wernisaży Jan Dobkowski.


- Artysta traktuje swoje obrazy jak cykl wykładów, w których stara się wytłumaczyć istotę wszechświata za pomocą linii. Dzięki niej próbuje dotrzeć do sedna, źródła idei, która tym wszechświatem rządzi – pisała Katarzyna Kapłon.


- Dobkowski pokazał, że linia może przekroczyć swoją graficzność, stając się niezwykle sprawnym środkiem kreacji. W jego rękach czymś najważniejszym - linią życia – tak o obrazach artysty wypowiadał się Waldemar Baraniewski.

Osobiście Jan Dobkowski pojawi się w mięćmierskiej Galerii Klimaty także podczas podczas spotkania autorskiego 10 września.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (30)

 • ziomal
  Pijany nie chce dyskutować tylko uświadomić Ci że Mięćmierz zasługuje na to aby go docenić.
  I♥Mięćmierz
 • pijany znad Grodarza
  a ja nie bedę dyskutował.
  "Jeżeli strony konwersacji mają odmienne przekonania i rozpoczynają próby przekonywania do swoich poglądów, to konwersacja przemienia się w dyskusję"
 • ziomek
  nie będę konwersował z pijakiem
 • pijany znad Grodarza
  ależ tak. Gdybyś jeszcze przy tym pil wodkę, to musialbym CiĘ polubić, a tak, po prostu, NIE MOGĘ. Noo, chyba , że pijesz.
  ps. już więcej nie bedę odpisywał.
 • kulturalny ziom
  mam więcej kultury niż ty pijany
 • pijany znad Grodarza
  "Mądralo...pilnuj sobie Kazimierza przez 'rz'"
  Muszę powtorzyć :'Oświeć mnie."
 • OEm
  no tak...na skutek zaniedbań naszych cudownych urzędasów teraz są dwie nazwy poprawne...dowód? chociażby dowody osobiste...część mieszkańców ma 'Mięćmierz' a część 'Męćmierz'. Gdyby ktoraś była nieprawidłowa, dowód nie zostałby wydany, Mądralo...pilnuj sobie Kazimierza przez 'rz'
 • pijany znad Grodarza
  Oświeć mnie. Dwie poprawne nazwy miejscowości. Hm. Ta tak, jak dwie poprawne, wg. Jarosława nazwy Państwa : Polska ; Wolska.
 • OEm
  są dwie poprawne nazwy...uzupełnij luki w wiedzy
 • pijany znad Grodarza
  Tacy ZABAWOWI jestesmy .
  "Amerykanie to "najfajniejsza narodowość" na świecie - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 30 tys. ludzi w 15 krajach. Zaraz po nich są Brazylijczycy, Hiszpanie i Włosi. Wśród "najmniej fajnych nacji" znaleźli się Belgowie, Polacy, Turcy, Kanadyjczycy i Niemcy. "
 • pijany znad Grodarza
  I dobrze, że się bawi, bo smutasy są z nas.
  Najważniejsze. Wreszcie poprawnie wymawiana, pisana jest nazwa przepięknej miejscowości.
  Powtórzymy razem . MIĘĆMIERZ.
  prośba do " kulturalnego zioma". Powiedz głośno. 'MIĘĆMIERZ"
 • wybitny kulturoznawca
  warszafka sie bawi...
 • baart
  wielkie brawa dla Bartka Pniewskiego
 • pijany znad Grodarza
  No. Wreszcie sprowokowalem do interesowania się Mięćmierzem.
  ps. Jam pijak, a nie KULTUROZNAWCA , chociaż to ostatnie POłECHTAŁO MNIE.
 • OEm
  JEŚLI JUŻ TO JANUSZ KOBYLIŃSKI, KULTUROZNAWCO...
 • pijany znad Grodarza
  ziomas z kultury. Może wskażesz mi , gdzie mam pisać. Napisz również coś od Siebie, ale kulturalnie. Boże. Zobacz co sie z KULTURĄ zrobiło. Nawet niektorzy mają czelność mówić o sobie, że jest "kulturalny". Koniec świata sie zbliża.
  ziom. to ma być rok 2012.
 • Ulka
  Pijany znad Grodarza, nie słuchaj ich - pisz!
 • kulturalny ziom
  pijany nie pisz na tym blogu
 • pijany znad Grodarza
  Zajrzałem do Wikipedii pod "qwerty" . Interesujące. Nie wiedziałem
 • pijany znad Grodarza
  Oczywiście. Janusz Kobylański, a nie Krzyztof, chociaż i ten drugi to niechybnie zacna postać.

Mapa

Apartamenty

Galeria KLIMATY w Mięćmierzu - Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę