Warsztaty Tomasza Sikory

Skomentuj (2)

zobacz więcej (7)

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 38 wydawnictw autorskich. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii. Tomasz Sikora poprowadzi w maju warsztaty fotografii kreowanej w Zagrodowej Osadzie w Uściążu.

Zagrodowa Osada w Uściążu specjalizuje się w organizacji imprez podtrzymujących tradycje ludowe regionu. Lipcowy Festiwal Kultury i Tradycji Ludowych Regionu Opola Lubelskiego jest tego najlepszym przykładem. Czy organizowane tam w dniach 10 – 13 maja warsztaty fotograficzne Tomasza Sikory też będą miały podobny charakter? Trudno na razie powiedzieć. Wiadomo natomiast, że dotyczyć będą fotografii kreowanej.

- Fotografia kreowana to przeciwieństwo reportażu – mówi Tomasz Sikora – bo reportaż jest to dokumentowanie tego, co się dzieje niezależnie od nas. Natomiast, jeśli aranżujemy sytuację i ją fotografujemy – to jest to już fotografia kreowana, dlatego że my kreujemy rzeczywistość i tę rzeczywistość dokumentujemy. My tworzymy w pewnym sensie teatr: fotograf reżyseruje malutką scenę, w której wszyscy się ruszają, wszyscy coś robią; między nimi jest jakaś historia i autor zdjęć musi to sfotografować.

Każdy z uczestników warsztatów fotograficznych Tomasza Sikory będzie miał okazję zaistnieć po obu stronach obiektywu – jako autor zdjęć, który realizuje swój pomysł, oraz jako aktor biorący udział w scenie zbiorowej fotografowanej przez innego z uczestników.

- Warsztaty zakończą się wydaniem książki, która będzie na tyle pozytywna, że będzie rodzajem antidotum na wszystkie negatywne media, które cały czas pompują w nas negatywne wiadomości – mówi Tomasz Sikora. – Uważam, że powinnością mediów jest też dawać ludziom fajny sygnał do życia i radości. Bardzo rzadko się to zdarza…

Podobnie zakończyły się warsztaty fotograficzno – literackie organizowane w ramach Międzynarodowego Campusu Artystycznego Fama 2011. Ich owocem jest niezwykle barwna książeczka o iście barokowym tytule „Bajko – nurki, czyli nadmorskie bajania Michała Zabłockiego i warsztatowej trupy jego w składzie: Agata Dębicka, Agnieszka Czapi Trzepizur, Emilia Korytnicka, Maria Pawlak, Paulina Florczak, Łukasz Kulig, Marcin Kołakowski oraz przybrzeżne fotografowanie Tomka Sikory i warsztatowej grupy jego w składzie: Joanna Bąk, Filip Białczak, Katarzyna Blachert, Jacek Boczar, Maciej Cieślak, Anna Cynkutis, Maciej Faliński, Katarzyna Fleszar, Łukasz Gietka, Agnieszka Maria Kałwińska, Wojciech Kucharczyk, Izabela Nowak, Aleksandra Pavoni, Paulina Piorun”. To zbiór dwunastu ilustrowanych fotograficznie bajek dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty fotograficzne, które odbędą się w maju w Zagrodowej Osadzie w Uściążu, adresowane są do osób, które interesują się fotografią kreowaną, do tych, którym mogą być one pomocne w pracy artystycznej czy zawodowej.

Zainteresowani są proszeni o przesłanie swoich teczek elektronicznych na adres: tomeksikora48@gmail.com

Informacje dodatkowe: www.zagrodowaosada.pl
Zapisy: biuro-karmann@wp.pl


Tomasz Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie o artystycznych korzeniach. W latach 70 - tych pracował jako fotoreporter dla warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy. Od 1982 roku przebywał w Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Tam też dwukrotnie został uznany najlepszym fotografem w tej dziedzinie. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi m.in. Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Singapuru, Hong Kongu, Malezji, Polski. Sikora jest również twórcą wielu plakatów teatralnych i filmowych oraz ilustracji książkowych. Wraz z Andrzejem Świetlikiem stworzył w 2002 r. Galerię Bezdomną promującą w wielu miejscach świata, w tym i w Kazimierzu, fotografię niezależną. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy Warszawę i Mięćmierz. Jak to się stało, że porzucił wielki świat i osiadł w maleńkim Mięćmierzu?

- Tu jest wielki świat – mówi Tomasz Sikora. – Jak wyjdzie się na Albrechtówkę, to co widać? Nieskończoność!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Agroturystyka

Zagrodowa Osada w Uściążu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę