Warsztaty archeologii doświadczalnej

Na grodzisku w Żmijowiskach po raz kolejny odbędą się warsztaty archeologii doświadczalnej. Rozpoczną się one już na początku sierpnia i potrwają do połowy września. Tym razem zainicjowane będą eksperymenty związane m.in. z włókiennictwem, tkactwem oraz obróbką metali kolorowych.

Warsztaty archeologii doświadczajnej w Żmijowiskach rozpoczną się 2 sierpnia, a zakończą 19 września. W czasie trwania warsztatów, ich uczestnicy będą mogli poznać i wypróbować dawne sposoby gotowania, pozyskiwania i konserwowania pożywienia, wykonywania ozdób oraz wiele innych, równie ciekawych czynności. Wszystko to pod okiem doświadczonych archeologów.

 

W dniach 2 – 8 sierpnia, od godz. 10.00 trwać będą zajęcia pt. „Brązownictwo: ozdoby”, polegające na próbach wykonywania ozdób z metali nieżelaznych metodą odlewania oraz „Włókiennictwo: kręć się wrzeciono…”, czyli doświadczenia z zastosowaniem wrzeciona i przęślików do uzyskiwania przędzy z wełny owczej.

 

Przez dwa dni, od 7 do  8 sierpnia, w godz. od 12.00 do 17.00, przyrządzane będą słowiańskie polewki na bazie produktów mlecznych: serwatki, maślanki. Wszystko to pod hasłem: „Pożywienie Słowian: polewki”. W drugiej połowie sierpnia, od 16 do 22, wróci temat pożywienia, tym razem w nieco innej wersji, czyli:  „Pożywienie Słowian: letnie smaki”. W końcu lato to okres słowiańskiego dobrobytu po zbiorach, tak więc uczestnicy warsztatów będą przygotowywać potrawy mączne: kluski, bryje, żury, chleby, kołacze oraz przetwarzać mięso: suszenie, marynowanie. Kolejny punkt, który będą realizować to: „Słowiańskie garnki: między rękodziełem a rzemiosłem”, czyli stosowanie zaawansowanych wczesnośredniowiecznych technik garncarskich - formowanie i obtaczanie naczyń na kole sponowym, wypał naczyń w palenisku otwartym.

 

We wrześniu (18-19) kontynuowany będzie temat pożywienia Słowian i ich zapasów na zimę, czyli pozyskiwanie i konserwowanie na zimę produktów zbierackich typu grzyby, owoce leśne i zioła.

 

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do czynnego udziału w działaniach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej. Warsztaty odbywać się będą w miejscowości Żmijowiska (Gm. Wilków, 16 km od Kazimierza Dolnego) w podanych wyżej terminach. Koszt aktywnego uczestnictwa w zajęciach eksperymentalnych – 10 zł od osoby za jeden dzień. W  cenie: materiały do eksperymentów, wykorzystanie sprzętów, porady instruktorów, możliwość zabrania wykonanych własnoręcznie przedmiotów i konsumpcji efektów doświadczeń kulinarnych. Noclegi i wyżywienie w zakresie własnym uczestników.

 

Więcej informacji uzyskać można pod adresem mailowym: archeologia@kazimierz-muzeum.pl oraz numerami telefonów: 81 88 10 104 lub 517 331 553

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę