Słowianie od kuchni

Skomentuj (4)

zobacz więcej (6)

Już w połowie kwietnia rozpoczyna swój drugi sezon działalności ośrodek archeologii doświadczalnej, funkcjonujący na terenie oddziału Grodzisko Żmijowiska. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką Grodzisko Żmijowiska zaprasza nad Jankówkę na krótsze, często weekendowe bloki tematyczne, w okresie od kwietnia do września.

Już w połowie kwietnia rozpoczyna swój drugi sezon działalności ośrodek archeologii doświadczalnej, funkcjonujący na terenie oddziału Grodzisko Żmijowiska. Dotychczas archeologiczne eksperymenty prowadzone były głównie w ramach  letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które podczas dwutygodniowych obozów próbowały mierzyć się z kilkoma problemami kultury materialnej wczsnośredniowiecznych Słowian.
 
W roku 2010 proponujemy nieco inną formułę spotkań z żywą archeologią. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką będziemy zapraszali do grodu nad Jankówką na krótsze, często weekendowe bloki tematyczne, w okresie od kwietnia do września. Na ten sezon przygotowujemy programy doświadczalne związane z garncarstwem, metalurgią, włókiennictwem. Dominować jednak będzie tematyka związana ze słowiańskim pożywieniem – to próba wyjścia naprzeciw szerokiemu oddźwiękowi, jaki wywołało ukazania się pod koniec ubiegłego roku książki Hanny i Pawła Lisów „Kuchnia Słowian”, podsumowującej dorobek wcześniejszych czterech lat działań eksperymentalnych i badawczych w tym zakresie. Zadaniem tegorocznych działań realizowanych przy finansowej pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mecenatu Państwa, będzie doświadczalne ustalenie możliwości kulinarnego wykorzystania wszelkich surowców spożywczych, dostępnych Słowianom w różnych porach roku: od wiosny do jesieni.
 
A oto program działań Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w nowej formule:

1 – 3 maja (godz. 10.00 - 15.00) - „Pożywienie Słowian: wiosenne smaki” – będziemy poszukiwać świeżych roślin o właściwościach przyprawowych i komponować przy ich użyciu smaki tradycyjnych potraw.
10 – 11 lipca (godz. 10.00 - 15.00) - „Pożywienie Słowian: polewki” – szczaw, łoboda, barszcz zwyczajny to rośliny, z których przyrządzać będziemy słowiańskie polewki na bazie produktów mlecznych: serwatki, maślanki.
19 – 25 lipca (od godz. 10.00) - „Brązownictwo: ozdoby” – próby wykonywania ozdób z metali nieżelaznych metodą odlewania.
„Włókiennictwo: kręć się wrzeciono…” – doświadczenia z zastosowaniem wrzeciona i przęślików do uzyskiwania przędzy z wełny owczej.
16 – 22 sierpnia (od godz. 10.00) - „Pożywienie Słowian: letnie smaki” – lato to okres słowiańskiego dobrobytu po zbiorach, tak więc będziemy przygotowywać potrawy mączne: kluski, bryje, żury, chleby, kołacze oraz przetwarzać mięso: suszenie, marynowanie.
„Słowiańskie garnki: między rękodziełem a rzemiosłem” – stosowanie zaawansowanych wczesnośredniowiecznych technik garncarskich: formowanie i obtaczanie naczyń na kole sponowym, budowa pieca garncarskiego i wypał naczyń.
18 – 19 września (od godz. 10.00 do 15.00) - „Pożywienie Słowian: zapasy na zimę” – pozyskiwanie i konserwowanie na zimę produktów zbierackich: grzyby, owoce leśne, zioła.
 
Osoby, które chcą wziąć czynny udział w przedstawionych powyżej działaniach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej serdecznie zapraszamy do miejscowości Żmijowiska (Gm. Wilków, 16 km od Kazimierza Dolnego) w podanych terminach. Koszt aktywnego uczestnictwa w zajęciach eksperymentalnych – 10 zł od osoby za jeden dzień (w tym: materiały do eksperymentów, wykorzystanie sprzętów, porady instruktorów, możliwość konsumpcji efektów doświadczeń kulinarnych).

Noclegi i wyżywienie w zakresie własnym uczestników (możliwość skorzystania z pola namiotowego lub wynajęcia kwatery we wsi Żmijowiska, zamówienia wiejskich obiadów lub skorzystania z ogniska na grodzisku).

Lista działań warsztatowych nie jest jeszcze zamknięta – Grodzisko Żmijowiska to miejsce otwarte dla wszystkich tych, którzy chcieliby zrealizować swoje pomysły na działania z zakresu archeologii doświadczalnej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt i przedstawienie propozycji takich działań. Po uzyskaniu pozytywnej oceny merytorycznej i skoordynowaniu terminów chętnie pomożemy je zrealizować. Osoby realizujące własne działania eksperymentalne nie wnoszą opłat uczetsnictwa w Warsztatach. Zapraszamy.

Bliższe informacje i zgłoszenia pod adresem mailowym:
archeologia@kazimierza-muzeum.pl
oraz numerami telefonów:
81 88 10 104 lub 517 331 553.


Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2023? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2023.
Pokaż stopkę