W 74. rocznicę Krwawej Środy

Skomentuj (15)

zobacz więcej (21)

To już 74 rocznica wydarzeń Krwawej Środy. Tradycyjnie, jak co roku uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed lat rozpoczęły się mszą św. w Klasztorze O.O. Franciszkanów Reformatów.

18 listopada to jeden z tych dni w roku, kiedy powinniśmy się zatrzymać, pomilczeć i wspomnieć wydarzenia z 1942 roku. Choć są to wydarzenia tragiczne i czasem zwyczajnie trudno o nich nawet myśleć, jesteśmy winni to wszystkim tym, którzy wtedy zostali zamordowani. Krwawa Środa, bo o tym wydarzeniu mowa, na zawsze zmieniła życie wielu mieszkańców gminy Kazimierz, a wielu to życie odebrała.

W 74. rocznicę wydarzeń Krwawej Środy, jak co roku, w Miasteczku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat. Rozpoczęła je, tradycyjnie, msza święta odprawiona w Klasztorze O.O. Franciszkanów Reformatów. Przy pomniku ofiar Krwawej Środy złożono wiązanki kwiatów.

- 74 lata temu wśród zawieruchy II wojny światowej historia napisała dla nas tutaj, dla naszej lokalnej społeczności, jakże straszliwą kartę – mówi Małgorzata Kuś z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Zginęło wielu mieszkańców naszej gminy, z Kazimierza, Bochotnicy, Zbędowic czy Parchatki. I jak co roku, spotykamy się tu, pod obeliskiem ofiar Krwawej Środy, by uczcić pamięć wszystkich poległych, pomordowanych. Wielu z nich zapewne żyje w pamięci rodzin, bliskich, znajomych. Przynosimy pod ten obelisk naszą pamięć, chwile zadumy i refleksji, bo nie możemy zapomnieć. To jest nasza powinność jako społeczeństwa Kazimierza, gminy i lokalnej wspólnoty.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, poczty sztandarowe, młodzież ze szkół z terenu całej gminy oraz mieszkańcy Kazimierza i okolicznych miejscowości.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  "Nie zamierzam kandydować na burmistrza, ku radości wielu pseudo-polityków i politykierów. Moje działania spowodowane są rzeczywistą troską o przyszłość miasteczka i jego mieszkańców; troską o zachowanie piękna dla przyszłych pokoleń :)"
  hmm. Czymże to kieruja się KANDYDACI ?
 • wisnia
  pajace którym kazano swietowac
 • Kazimierzak
  Jedno jest pewne zapowiadają się bardzo ciekawe wybory, ja osobiście czrkam na starcie dwóch pokoleń z jednej niespelniony Guz, Opieszaly Pisula Fenix Dunia kontra Przewodnicząca Romana Rupiewicz, a może jeszcze Geodeta Wicik się włączy ....
  • : )
   Jeszcze Szczypa zawsze żywy - zapomniałeś dodać, gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść :)
  • Romana Rupiewicz
   Nie zamierzam kandydować na burmistrza, ku radości wielu pseudo-polityków i politykierów. Moje działania spowodowane są rzeczywistą troską o przyszłość miasteczka i jego mieszkańców; troską o zachowanie piękna dla przyszłych pokoleń :)
  • Eden
   A kogo tym razem Pani uczyni burmistrzem? Na tą odpowiedź cały kazimierski lud miasta i wsi czekać będzie w napięciu? Kogoż to Pani namaści tym razem?
  • ABC
   Może Wawera namaści bo ten ostatnio tak szczypie burmistrza?
 • Aninim
  Bardzo licznie w uroczystości uczestniczyli uczniowie Gminnego Zespołu Szkół. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli również wiązankę kwiatów....
  • kondzio
   jak mogłeś zapomnieć o Szczypie przecież kobity już dłonie wystawiają żeby je całował :)
 • obserwator
  Szanowna redakcjo !
  Bardzo szczere i znamienne jest Wasze oświadczenie.
  Na 21 jeden zdjęć zabrakło miejsca dla przedstawicieli PTTK i Samorządu Mieszkańców.
  Twarzy urzędników aż nadto. Szkoda gadać.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Redakcja zamieszcza nie wszystkie, ale tylko przykładowe zdjęcia z uroczystości i wydarzeń.
 • obserwstor
  Burmistrza Pisali nie było na uroczystościach .
  Portal...wprawdzie mógłby wkleić....burmistrza korzystając z odpowiedniego programu ale. ..
  Sytuacja z nieumieszczeniem zdjęć delegacji przedstawicieli organizacji lokalnych o których pisze @ z poważaniem" jest co najmniej dwuznaczna.
  Wygląda na to inżynieria manipulacji i zakulisowych intryg za obecnego włodarza jest większa niż za historycznego.
  Szkoda że to medium tym samym staje w pewnym sporze lokalnych rozgrywek.
 • z poważaniem
  Dlaczego portal nie umieścił zdjęć z ceremonii złożenia kwiatów przez przedstawicieli koła PTTK w Kazimierzu Dolnym jak również przewodniczącej samorządu mieszkańców w Kazimierzu Dolnym?
  Taka uroczystość nie powinna być miejscem sporu politycznego.
  Wstyd!
  • miejscowy
   Ale burmistrza też nie pokazali przecież...
  • łojtam
   A które to kwiaty, bo przedstawicieli jestem w stanie sobie wyobrazić bez zdjęcia ;-)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę