W 74. rocznicę Krwawej Środy

Skomentuj (15)

zobacz więcej (21)

To już 74 rocznica wydarzeń Krwawej Środy. Tradycyjnie, jak co roku uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed lat rozpoczęły się mszą św. w Klasztorze O.O. Franciszkanów Reformatów.

18 listopada to jeden z tych dni w roku, kiedy powinniśmy się zatrzymać, pomilczeć i wspomnieć wydarzenia z 1942 roku. Choć są to wydarzenia tragiczne i czasem zwyczajnie trudno o nich nawet myśleć, jesteśmy winni to wszystkim tym, którzy wtedy zostali zamordowani. Krwawa Środa, bo o tym wydarzeniu mowa, na zawsze zmieniła życie wielu mieszkańców gminy Kazimierz, a wielu to życie odebrała.

W 74. rocznicę wydarzeń Krwawej Środy, jak co roku, w Miasteczku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat. Rozpoczęła je, tradycyjnie, msza święta odprawiona w Klasztorze O.O. Franciszkanów Reformatów. Przy pomniku ofiar Krwawej Środy złożono wiązanki kwiatów.

- 74 lata temu wśród zawieruchy II wojny światowej historia napisała dla nas tutaj, dla naszej lokalnej społeczności, jakże straszliwą kartę – mówi Małgorzata Kuś z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Zginęło wielu mieszkańców naszej gminy, z Kazimierza, Bochotnicy, Zbędowic czy Parchatki. I jak co roku, spotykamy się tu, pod obeliskiem ofiar Krwawej Środy, by uczcić pamięć wszystkich poległych, pomordowanych. Wielu z nich zapewne żyje w pamięci rodzin, bliskich, znajomych. Przynosimy pod ten obelisk naszą pamięć, chwile zadumy i refleksji, bo nie możemy zapomnieć. To jest nasza powinność jako społeczeństwa Kazimierza, gminy i lokalnej wspólnoty.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, poczty sztandarowe, młodzież ze szkół z terenu całej gminy oraz mieszkańcy Kazimierza i okolicznych miejscowości.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  "Nie zamierzam kandydować na burmistrza, ku radości wielu pseudo-polityków i politykierów. Moje działania spowodowane są rzeczywistą troską o przyszłość miasteczka i jego mieszkańców; troską o zachowanie piękna dla przyszłych pokoleń :)"
  hmm. Czymże to kieruja się KANDYDACI ?
 • wisnia
  pajace którym kazano swietowac
 • Kazimierzak
  Jedno jest pewne zapowiadają się bardzo ciekawe wybory, ja osobiście czrkam na starcie dwóch pokoleń z jednej niespelniony Guz, Opieszaly Pisula Fenix Dunia kontra Przewodnicząca Romana Rupiewicz, a może jeszcze Geodeta Wicik się włączy ....
  • : )
   Jeszcze Szczypa zawsze żywy - zapomniałeś dodać, gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść :)
  • Romana Rupiewicz
   Nie zamierzam kandydować na burmistrza, ku radości wielu pseudo-polityków i politykierów. Moje działania spowodowane są rzeczywistą troską o przyszłość miasteczka i jego mieszkańców; troską o zachowanie piękna dla przyszłych pokoleń :)
  • Eden
   A kogo tym razem Pani uczyni burmistrzem? Na tą odpowiedź cały kazimierski lud miasta i wsi czekać będzie w napięciu? Kogoż to Pani namaści tym razem?
  • ABC
   Może Wawera namaści bo ten ostatnio tak szczypie burmistrza?
 • Aninim
  Bardzo licznie w uroczystości uczestniczyli uczniowie Gminnego Zespołu Szkół. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli również wiązankę kwiatów....
  • kondzio
   jak mogłeś zapomnieć o Szczypie przecież kobity już dłonie wystawiają żeby je całował :)
 • obserwator
  Szanowna redakcjo !
  Bardzo szczere i znamienne jest Wasze oświadczenie.
  Na 21 jeden zdjęć zabrakło miejsca dla przedstawicieli PTTK i Samorządu Mieszkańców.
  Twarzy urzędników aż nadto. Szkoda gadać.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Redakcja zamieszcza nie wszystkie, ale tylko przykładowe zdjęcia z uroczystości i wydarzeń.
 • obserwstor
  Burmistrza Pisali nie było na uroczystościach .
  Portal...wprawdzie mógłby wkleić....burmistrza korzystając z odpowiedniego programu ale. ..
  Sytuacja z nieumieszczeniem zdjęć delegacji przedstawicieli organizacji lokalnych o których pisze @ z poważaniem" jest co najmniej dwuznaczna.
  Wygląda na to inżynieria manipulacji i zakulisowych intryg za obecnego włodarza jest większa niż za historycznego.
  Szkoda że to medium tym samym staje w pewnym sporze lokalnych rozgrywek.
 • z poważaniem
  Dlaczego portal nie umieścił zdjęć z ceremonii złożenia kwiatów przez przedstawicieli koła PTTK w Kazimierzu Dolnym jak również przewodniczącej samorządu mieszkańców w Kazimierzu Dolnym?
  Taka uroczystość nie powinna być miejscem sporu politycznego.
  Wstyd!
  • miejscowy
   Ale burmistrza też nie pokazali przecież...
  • łojtam
   A które to kwiaty, bo przedstawicieli jestem w stanie sobie wyobrazić bez zdjęcia ;-)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę