Urodziny Marii Kuncewiczowej w sieci

W tym tygodniu 30 października przypadają urodziny Marii Kuncewiczowej pisarki, która swoje życie związała z Kazimierzem. Muzeum literackie poświęcone pamięci Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowało z tej okazji szereg wydarzeń. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej większość z nich będzie miała miejsce w Internecie.
Maria Kuncewiczowa z domu Szczepańska – polska pisarka, tłumaczka, wykładowca na University of Chicago, wiceprezes PEN-Clubu w latach 1940–1946 – urodziła się – jak podaje Wikipedia 30 października 1895 w Samarze w Rosji. To jednak tylko jedna z dat urodzin pisarki.
- Sama pisarka podawała aż trzy daty swego przyjścia na świat – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Były to kolejno lata 1895, 1897 i 1899. Od Państwa zależy, którą z nich potraktują Państwo jako obowiązkową.
Kazimierscy muzealnicy planowali uczcić jubileusz swojej Gospodyni we wnętrzach Domu Kuncewiczów, ale powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej część wydarzeń zostanie przeniesiona do Internetu.
Program
30 października piątek
  • godz. 11.00 i 13.00 oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji (w cenie biletu wstępu). Obowiązują reżimy sanitarne – udział w wydarzeniu może wziąć jednocześnie do 5 osób.
  • Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce „Kuncewiczowie” oraz na portalu www.KazimierzDolny.pl felietonu Marii Kuncewiczowej, o którym nie wiadomo, czy został opublikowany w polskiej prasie. Tekst w formie rękopisu i maszynopisu Dom Kuncewiczów/ oddział Muzeum Nadwiślańskiego otrzymał w darze od społeczności XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie.
31 października sobota
  • Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce „Bywalcy” oraz na portalu www.KazimierzDolny.pl tekstu wspomnieniowego o Marii i Jerzym Kuncewiczach autorstwa Henryki „Uty” Gnatowskiej. Tekst jest obszernym streszczeniem prelekcji, jaka odbyła się w Domu Kuncewiczów w październiku bieżącego roku. Uta Gnatowska przyjaźniła się z państwem Kuncewiczami i wielokrotnie mieszkała w ich gościnnym domu. Mogła ich obserwować w codziennych sytuacjach. A te dostarczały tyle samo wzruszeń co… radości.
1 listopada niedziela
  • Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce „Kuncewiczowie” oraz na portalu www.KazimierzDolny.pl tekstu o jednym z ostatnich spotkań autorskich z Marią Kuncewiczową. Być może nie byłoby w tym nic specjalnego, bo podobnych spotkań pisarka odbywała wiele, ale właśnie podczas tego spotkania jeden z jego uczestników, malarz Lech Szypa, wykonał portret autorki „Cudzoziemki”. Obraz został podarowanym Muzeum Nadwiślańskiemu kilka dni temu.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę