Tydzień Zakazanych Książek w Kazimierzu

Skomentuj (12)

Jeszcze tylko do najbliższej soboty 1 października w Bibliotece Publicznej Kazimierzu Dolnym trwa Tydzień Zakazanych Książek. Przyjdź, przeczytaj, poznaj historię tego, czego nie wolno.

Już po raz kolejny Biblioteka Publiczna, oddział Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki przyłącza się do międzynarodowej akcji zwanej Tygodniem Zakazanych Książek. Akcja trwa do najbliższej soboty, 1 października, więc czasu zostało naprawdę niewiele. Tym bardziej warto w najbliższych dniach pojawić się w bibliotece i poznać historię choć jednej zakazanej książki. A może okaże się, że to nasza ulubiona powieść była niegdyś na cenzurowanym?

 - Chcemy w Tygodniu Zakazanych Książek zainteresować ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęcić wszystkich do czytania – mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym. – W czasie trwania akcji w kazimierskiej bibliotece na półkach, na których stoją „Zakazane książki” umieszczone są informacje, dlaczego i w jakim kraju dana książka była zakazana.

„Archipelag GUŁag” Aleksandra Sołżenicyna to książka zakazana w ZSRR do 1980 r. z powodów politycznych. Z powodu powieści autor został aresztowany, pozbawiony radzieckiego obywatelstwa i skazany na wygnanie. Jednak w 2009 r. dodano ją do listy lektur w szkołach średnich.

„Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego w 2007 r. znalazła się na tzw. indeksie Giertycha. W uzasadnieniu podano, że powieść wywierała bardzo duży wpływ na czytelników: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie też wzrosła liczba samobójstw (samobójcy umierali z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja książki została też zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych, gdyż zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa.

„Kod Leonarda da Vinci” autorstwa Dana Browna jest zakazana w Libanie, zaś „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina to publikacja zakazana w pokoju dziecięcym w Brooklynie, bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876 r.), a także w Pensylwanii (1994 r.) za rasistowski język.

Więcej ciekawych, a nawet tragicznych historii poznać można w bibliotece. Na miejscu znaleźć można wykaz wszystkich zakazanych książek. I choć niektóre argumenty wydadzą nam się absurdalne, warto zdać sobie sprawę, że są takie miejsca na świecie, gdzie tego rodzaju listy zakazanych książek istnieją i obowiązują nawet do dziś.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • anonim Tadek
  Zapytam wprost: pos[...] was wszystkich, bracia i siostry?
 • Kazimierzanka
  Co za dyskusja! Tylko dlaczego wiara w pana Kaczyńskiego przesłania dobro naszej Rzeczpospolitej. Domek - naprawdę wyrazy współczucia, że wbrew temu co piszesz jesteś sam ślepy na to co ci którym wierzysz czyli nasi możnowładcy czynią. Obudzisz się z ręką w nocniku i dalej będzisz PISowi wierzył bo wstyd ci się będzie przyznać że się myliłeś. Ale to będzie po tak zwanych Ptakach. Może już Putina nie będzie ale Rosja dzięki takim jak ty i takiej ciemnocie którą PIS niszczy Polskę spije śmietankę. To się nazywa ruska agentura. Mimo wszystko podziwiam że wierzysz w siebie w tą zakłamaną wizję Polski. Ocknij sie za życia a nie cierp po śmierci rzekomy patrioto
 • domek
  Szanuję ludzi którzy mają swoje poglądy, także odmienne od moich. Jeszcze bardziej szanuję ludzi których poglądy wynikają z własnego doświadczenia.
  Co mam mysleć o ludziach którzy trzepią na lewo i prawo pierdoły w stylu Kaczyński jest błe, bo jest błe i tak mówią w mainstrimowych mediach, więc i ja bedę tak mówiła i pisała (to do Ciebie Inka). Takich ludzi nie szanuję, ale współczuję, bo pobłądzili. Żyją w głupocie i w tej głupocie pomrą. Wczoraj Wisarionowicz czy tow Edward, dzisiaj wyprane mózgi przez TVN i GW. Wy nie jesteście w stanie zrozumieć, nie jesteście w stanie przekonać mnie argumentami. Wszystko to erystyka i jeden ton. Idź kobieto na czarny protest, daj się sfotografować i oznacz się aby przyszłe pokolenia wiedziały co mają o Tobie myśleć.
  Dla innych myślących, spory polityczne są czymś normalnym zwłaszcza w demokracji. Ludzie z poglądami takimi czy owakimi, to ludzie wolni, argumentujący i myślący. Tępe gnioty zafiksowane na robienie zamentu są li tylko pociąganymi za sznurki pajacykami, nic ponadto. Nie chodzi o sprawę tylko ulepienie sobie posłusznych baranków, które da się zebrać w stadko i zagonić na pole ogrodzone drutem jednej i tylko słusznej myśli.
  PIS dziecinko prezentuje pewien pogląd na świat. Może pociągnie ideę może przegra. Ta zbuntowana przeciw wolnej myśli masa urabiana jest raz w jedną raz w drugą stronę. Urabiana po to aby w kilka lat być niczym posłuszna bezduszna i bezmyślna pacynka, potem się ją przemieli i wyrzuci.
  Ten tekst o zamianie Biblii jest task absurdalny i po prostu głupi że aż widać prawdziwą bojowniczkę KOD-u. Osobnika funkcjonującego bez udziału mózgu.
  • pijany znad Grodarza
   To Twoje / @ domek/ NICZYM sie nie rożni od @ Inki.

   Twój nick to dzisiejsze " wolnoć Tomku w swoim " domku"" ?. . A przecież, DAJ ŻYĆ INNYM, jakby was nie obowiazywało.
  • domek
   @pijany nas obowiązują te same prawa co was, przynajmniej co do litery.
   Co do treści wpisu odpowiedziałem na słowa inki, absurdalne wydaje mi się w miare sensownie. Zastępowanie Biblii Biografią Kaczyńskiego jest atakiem będącym wyrazem bezsilności, zatrzeciewienia i mającym niby to w inteligentnym i żartobliwym tonie pokazać jak tutaj w 'tym" kraju jest źle.
   Przecież doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie o poglądy polityczne tutaj idzie tylko o sprzedaż produktu z Czerskiej i zagarnięcie tego o co niby tak głośno walczycie. Tak było przez wieki i ciągle ci którzy próbują nigdy się nie uczą. To zrozumiałe jest zresztą i w książkach to piszą zwłaszcza tych zakazanych (patrz temat główny artykłu).
   Zaś to twoje śmieszne na koniec dopisanie "DAJ ŻYĆ INNYM". No to jest kolejny rozkwit waszej wolnej i niczym nieskażonej inteligencji.
   Panie @pijany daj żyć innym! Większości która zdecydowała że nie chce już matriksa który zafundowała poprzednia nomenklatura i którą mają teraz na zachód od Odry. I to właśnie ta większość decyduje i decydowac będzie o przyszłości z tą lub z inną partią. Czekiści głośni i radośni ulecą niczym smród który wyrwał się z portek.
  • pijany znad Grodarza
   "Zastępowanie Biblii Biografią Kaczyńskiego jest atakiem będącym wyrazem bezsilności, zatrzeciewienia i mającym niby to w inteligentnym i żartobliwym tonie pokazać jak tutaj w 'tym" kraju jest źle."
   Naprawde nie widzisz podobieństwa ?. Wprawdzie nie wprost, ale oba dzieła NIEJEDNOKROTNIE łączy kłamstwo.
   Piszesz o Czerskiej. Napisz coś o mieniu przechwyconym przez PC. Moze coś o Telegrafie, Srebrnej ?.
   Cholera. Kaczyńskiego da sie połączyć ze wszystkimi. Nawet z Czerską / założyciele " Wyborczej " wniesli bodajże po 5 /30 zł /, jako kapital założycielski. Jednym słowem GOŁODUPCE. Podobnie było z " Kaczyńskimi " z tym, że oni przejeli kilka gazet..
  • domek
   Przeszukałem to co w sieci na temat afer PIS-u. W wiekszości z nich stale pojawia się chyba afera tysiąclecia wykryta przez tow. Piterę. Sprawa "Dorsza", bo o niej myślę naprawdę mrozi krew. W jakim my kraju zyjemy?
   Pewnie, że Kaczyńskiego da się połączyć ze wszystkim. Jest za aborcją - morduje ludzi wbrew EU, jest przeciw - zamachiwa się na nasze swobody. Podpisuje umowy z Canadą - chce nas truć. Nie podpisuje - o chce doprowadzić do ruiny gospodarkę RP i EU. Wpuszcza uchodźców - no to będzie się działo, kto za to zapłaci. Nie wpuszcza toż to satrapa przerażający i złodziej. A ludzie głodni i biedni i zmarźnięci czekają na granicach i umierają. I Internety kontroluje i bundeswerę na nas sprowadza i wojny chce z Putinem. Takie teksty powtarzane kupi inka ale nie ja. Mieliście państwo 40 lat, mieliście kolejne 8 i co? Jakie efekty??? Inwestycje w złoto z biletem lotniczym w jedną stronę do Brukseli?
   Ktoś chce przejąć władzę bez pomysłu bez refleksji, po prostu chce rządzić i tyle. Ma pieniądze aby dawać je wielkim manipulatorom medialnym. Pana @pijanego nie znam, może jesteś tylko byłym szeregowym aparatu i teraz chcesz powrotu do poprzedniego stanu kiedy w krzyżu nie łamało i wypić można było więcej. Walec po nas wszystkich przejedzie i tyle. Reszta to tylko typy beszczelne i pazerne na pieniądze. Typy kolejno zastepowane aby sprawć wrażenie że wierchuszka kipi. No tak ale Janda to nie wierchuszka tylko bezwolna pacynka jak juz pisałem. Masz pan dowody to wal do sędziego tego od demokracji. Pochodzita po plaży, fotki sobie cykniecie i może coś z tego wyjdzie na artykuł przynajmniej.
   Śmieszność polega na tym, że tutaj w 'tym' kraju robi sie hapeningi z książkami zakazanymi publicznie i bez ograniczeń, bo tutaj w 'tym' kraju wolności nie ma.
   Teraz właściwie to tylko ciekawostka dla pokoleń i ewentualnie jakiś pomysł na marsz 'drugiego sortu'. Te ludzie znajdą zawsze jakiś motyw, manipulacja się to nazywa. Znajdą tez sposób (Gebelsowska propaganda to tylko) aby swoje myśli wyszczekiwać w sposób spokojny i pseudo kulturalny, tak aby normalni byli w opozycji. połowicznie to tylko przeciez bo nadal sie wiercita jakbyście robaki w tyłkach mieli.
  • pijany znad Grodarza
   " W wiekszości z nich stale pojawia się chyba afera tysiąclecia wykryta przez tow. Piterę. Sprawa "Dorsza","
   dalej nie czytałem.
   Słuchaj ten " Dorsz" to kwintesencja ZŁODZIEJSTWA ludzi będacych u wladzy. Nawet po to kwote SIEGALI do kasy państwa / też mojej/.
   jednak czytam Twoje
   "Pana @pijanego nie znam, może jesteś tylko byłym szeregowym aparatu i teraz chcesz powrotu do poprzedniego stanu kiedy w krzyżu nie łamało i wypić można było więcej."
   haha. Czy wiesz ile było wydawnictw tzw podziemnej prasy ?> Kilkaset. A wiesz dlaczego ? To byl bardzo intratny interes. Pili na umór. Też przywłaszczali pieniadze.
   Czytam dalej.
   "No tak ale Janda to nie wierchuszka tylko bezwolna pacynka jak juz pisałem. "
   Ogladałeś " Człowieka z marmuru" ?/hmm. " pacynka"
   Czytam;
   "Śmieszność polega na tym, że tutaj w 'tym' kraju robi sie hapeningi z książkami zakazanymi publicznie i bez ograniczeń, bo tutaj w 'tym' kraju wolności nie ma."
   Na razie ZAKAZANYCH nie ma. Będą. Czytałeś o szkole w Gietrzwałdzie ?
  • domek
   Nie chodzi mi o tego dorsza lecz o osobę która wykryła tę aferę. Nie wiem, zasłyszałem że do świętych nie należy. Ale to pomówienia są oczywiście, podłe oszczercze pomówienia, bo to święta osoba jest. Książki będą o niej pisać i przyjdzie taki czas, że w miejsce Biblii włożą Biografie Tej Pani. Ponoć to nagrało się na słynnych taśmach prawdy, zafałszowanych, bo ja tam słyszałem wyraźnie głos Kaczafiego.

   To że ktoś zgodził się zagrać w jakimś filmie nic już dzisiaj nie znaczy. Może chodziło o sprawę, może chodziło o popularność, może chodziło o pieniądze. Nie znam intencji tych ludzi. Ktoś powiedział, że jest to grono osób, które chciało się wyrwać z szarej masy socjalistycznej rzeczywistości i pociągnąć w stronę cywilizowanego zachodu. Intencje, światopogląd to tylko otoczka. Dzisiaj te same twarze boją się 'wykluczenia' z elity nie wiem brukselskiej??? Walczą więc albo nie rozumiejąc co się wokoło dzieje, albo robią to z wyrachowania dla partykularnych interesików. Bezideowcy karierowicze, ale liberalnie nowocześni. Ot "Salon Warszawski". Gorzej, że starają się wbijać tę tanią propagandę strachu. Robiąc to nieskrępowanie w świetle dnia. To gdzie my mówimy o konspiracyjnej walce z reżimem?
  • chałupa
   @domek, my na Wisłą używamy nazwy Kanada a nie Canada.
   Myślę, że nie mieszkasz w Polsce, ale chętnie pomagasz meblować nam domek.
 • inka
  Dopiszcie Biblię - niedługo jej w Polsce zabronią a w jej miejsce włożą Biografię Kaczyńskiego.
  • ojojoj
   zamieni stryjek mitologie na patologie?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę