Trwa odbudowa dworca PKS

Skomentuj (7)
Rozpoczął się długo oczekiwany remont przystanku autobusowego w Kazimierzu Dolnym. Nowy budynek dworca PKS oddany zostanie do użytku 30 listopada.
Przedwojenny budynek przystanku autobusowego w Kazimierzu spłonął wiosną 2005 r. Od tamtej pory miasto w miejscu dawnego drewnianego budynku projektowanego przez Karola Sicińskiego w 1936 r. stanęły „tymczasowo” dwa przeszklone przystanki w stylu tych, które używa komunikacja miejska.

Nowy przystanek autobusowy w Kazimierzu Dolnym wg projektu Waldemara Doraczyńskiego nie będzie się za bardzo różnił od pierwowzoru. Będzie tylko nieco ulepszony, rozbudowany i z przestrzenią zamkniętą, gdzie będzie się znajdować poczekalnia, salonik prasowy, a być może nawet jakaś mała gastronomia oraz toaleta dla podróżujących. Tak jak poprzedni obiekt, ten też ma być drewniany i kryty gontem - dopasowany do architektury Miasteczka - bo takie były wymagania konserwatorskie. To już wiemy.

Plany odbudowy przystanku PKS w Kazimierzu Dolnym są więc od dawna, jednak ciągle były przeszkody w ich realizacji. Początkowo prac przy odbudowie obiektu podjęła się spółka „Ruch”, która jednak pod koniec kwietnia wycofała się z tej inwestycji. Teraz – jak zapewnia burmistrz Kazimierza – inwestycja zostanie zrealizowana ze środków własnych miasta. Potem w ramach przetargu, na wolnym rynku wydzierżawiona zostanie ta część obiektów, w której przewidziano działalność usługową – małą gastronomię, salonik prasowy, toalety i poczekalnia dla podróżnych. A wpływający czynsz będzie zwracał miastu koszty poniesione przy realizacji tego projektu.

- Nie będzie to firma wybrana przez nas, tylko podmiot, który w przetargu zaproponuje najwyższy czynsz. Oczywiście w umowie określimy szczegółówe zasady funkcjonowania obiektu, który będzie dostępny dla podróżujących – mówi Grzegorz Dunia. - Być może znajdzie się tam również informacja turystyczna na temat naszego miasta i Krainy Lessowych Wąwozów.
AJS, AS

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • o (gość)
  hmmmmmmm przystanek, poczakalnia, mala gastronomia, informacja turystyczna. ciekawe jak sie to wszystko tam zmiesci ?? :P
 • kasienka19020 (gość)
  jestem zadowolona ze w koncu cos sie dzieje w malenkim ale pieknym miasteczku nad wisla:)
 • Zegarkowy (gość)
  Hehehe, rzeczywiście, nie zwróciłem zupełnie uwagi na datę :)
  Cieszę się że coś się robi, ale uważam poprostu że to za mało ale za to za bardzo spektakularnie. O remoncie chodników mówi się od dawna - dlaczego więc wybrano akurat czas festiwalu? Wyobraź sobie drogi rogalu jeszcze taką sytuację: rano wstałem i wyszedłem do sklepu a tu przed samą bramą wejściową do zawodówki grupa robotników rozstawiła płotek i zabiera się za wymianę kilka kostek wokół studzienki telekomunikacyjnej. Przytaszczyli wielką szlifierę, agregat, podłączyli wszystko i zaczynają rżnąć płytki. Obok przechodzą tłumy ludzi w kierunku namiotów, po sąsiedzku stragany z orzeszkami, watą, żelkami, namiot z książkami, starociami a tu wielka kurzawica! Gość od książek wyleciał i prosi żeby robili ostrożniej, że dlaczego akurat teraz? Pyta i denerwuje się dlaczego w tej chwili muszą to robić. A dowcip cały polegał na tym, że pan "burmiszcz" dzień wcześniej przechadzał się dumnie po szkole w błyszczącym gajerku i dopiero wtedy zauważył szpary przy studzience. Dwa metry od studzienki były wystające grube druty po usuniętym dawno słupie energetycznym- mnóstwo próśb, monitów o ich usunięcie, miesiące przypominania... i nie można było ich usunąć pomimo że nadepnięcie groziło przebiciem stopy na wylot. Aż tu nagle okazuje się, że festiwal i tysiące gawiedzi to taka magiczna różdżka- pstryk i już się robi.
  Uwierz, nie doszukuję się drugiego dna - poprostu pan 'burmiszcz' to nie jest gospodarz godzien naszego miasta, on nie robi, on najwyżej udaje że coś robi, szuka tylko poklasku, pokazów. Z imprezy na imprezę, z otwarcia na otwarcie, z koncertu na koncert... Tak też trzeba, ok, ale przede wszystkim trzeba pracować dla miasta, kombinować, knuć jak zdobyć kasę, promować, dbać, słuchać, patrzeć i reagować na problem szybciej niż głos który go głośno wypowie- tego 'burmiszczowi' brak. Figurant? Może zbyt mocne słowo.. ale coraz bardziej do niego pasujące.

  Pozdrawiam,
  i proszę nie żywić do mnie uraz - to tylko moje prywatne zdanie na ten temat.
 • prosty_rogal (gość)
  'Zegarkowy' masz typowe dla wielu Polaków ciągoty doszukiwania się w zdarzeniach drugiego dna. Pomyśl pozytywnie, nie ważny jaki jest termin , tylko że coś się dało zrobić. Pamiętasz, taka anegdotka była odnośnie rozpoczynania pracy: że rano to rosa, w południe to gorąco ,a wieczorem komary kąsają. Tak czy inaczej , nie da rady wziąć sie do pracy. Bo festiwal, bo wakacje , bo dzień targowy, bo,bo bo. Twój post pisałeś trzynastego, pomyślałes o tym?
  Nie rozumiem Twojej frustracji faktem, że burmistrz tym się chwali. Ma przecież do tego prawo, ja też jestem dumny nawet z tych małych dokonań. Na wizerunek naszego miasta składają się również rzeczy drobne.
 • Zegarkowy (gość)
  Prace "ruszyły ostro" własnie podczas festiwalu- żeby pan burmiszcz (pomyłka zamierzona bo tak kiepskiego burmistrza to Kazimierz dawno nie miał) mógł pełną gębą się chwalić że siędużo z mieście robi.... No i oczywiście chodniki od przystanku do Nadwiślańskiej też teraz trzeba było rabić - ani później ani wcześniej, tylko wtedy gdy ludzi najwięcej...
 • W*.* (gość)
  O której godzinie odjeżdza autobus do Jumy?
 • mxk (gość)
  rychlo w czas... pamietam tekst na tym portalu, gdzie przedstawiciele wladz obiecywali, ze obiekt oddany bedzie na poczatku sierpnia'08 - przed festiwalem filmowym. mogli juz zostawic te wiaty - przynajmniej do konca wakacji...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę