Toaleta Płotem

Skomentuj (4)

zobacz więcej (8)

22 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym. Zwyciężyła koncepcja o nazwie „Toaleta płotem”, która została wybrana spośród 110 prac.
To już IX edycja konkursu „Projekt Łazienki – KOŁO”, tym razem przed uczestnikami konkursu stało niezwykłe zadanie dopasowania architektury obiektu do historycznej zabudowy miasta, jakim jest Kazimierz Dolny; obiektu, który będzie jednocześnie spełniał współczesne wymagania dotyczące rozwiązań technicznych jak i funkcjonalnych.

Konkurs miał charakter otwarty, mogła w nim wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Chętnych było naprawdę wielu, wpłynęło 110 prac, z których zostały wyłonione najlepsze, najbardziej pasujące do architektury Kazimierza Dolnego. Prace były oceniane zarówno pod względem walorów architektoniczno – pejzażowych, jak i funkcjonalności i nowatorstwa projektu, proekologicznych, energooszczędnych rozwiązań oraz zgodności z obowiązującymi normami i wymaganiami technicznymi.

Uczestnicy konkursu wybrali różne drogi, aby osiągnąć ten cel, i bardzo różnie interpretowali ścisłe wytyczne konserwatorskie, które oprócz wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znalazły się w warunkach konkursu. Wielu twórców zaproponowało nowoczesne i nierzadko bardzo odważne rozwiązania.

W jury zasiadali:
Konrad Kucza – Kuczyński – PW Wydział Architektury
Marek Kukuryka – Sanitec Koło
Ewa Kuryłowicz – PW Wydział Architektury
Elżbieta Przesmycka – PL Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
Marek Bielecki - PL Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego

Grand Prix „Łazienka Koło 2007” przyznano Piotrowi Musiałowskiemu i Łukaszowi Przybyłowiczowi z Warszawy. Zaprojektowany przez nich obiekt pokryty ażurowymi ścianami i zadaszeniem, z drewnianych sztachet, został zintegrowany z otaczającym całą działkę płotem. Prześwity między listwami ożywają podczas spacerowania wzdłuż na pozór monotonie wyglądającego ogrodzenia. Projekt zatytułowany „Toaleta Płotem” otrzymał nagrodę – jak czytamy m.in. w uzasadnieniu jury – za bardzo trafną interpretację, zarówno głównego problemu wyznaczonej lokalizacji, jak i rangi funkcjonalnej obiektu. Koncepcja płotu w formule charakterystycznej dla Kazimierza Dolnego (drewniane, rytmiczne sztachety) jest z powodzeniem zastosowana do porządkującego całość terenu ogrodzenia, jak i do definiującej elewacje i dach ażurowej przesłony z tych samych drewnianych elementów. (…) Prostota i elegancja bryły pozwalają na podkreślenie materiałowego i formalnego bogactwa architektury i przyrody Kazimierza Dolnego, dla którego obiekt stanowi spokojne i kulturalne uzupełnienie.

-Dla nas najważniejsze było to, aby nie robić kazimierskiej toalety. Nie chcieliśmy używać kamienia, gdyż wydaje nam się on za bardzo szlachetny, dlatego wybraliśmy beton, materiały mniej szlachetne, dobrze wyglądające, a nie drogie - mówią laureaci – Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz. – Po prostu doszliśmy do wniosku, że wnętrze toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym musi być funkcjonalne i bardzo łatwe w utrzymaniu.

Wśród laureatów znaleźli się także: Piotr Piądłowski, Krzysztof Szymański, Michał Gryń z Warszawy, Piotr Krynicki z Gorlic Łukasz Homan, Anna Chanas z Tych, Bogusław Kowalski, Piotr Pyrtek z Krakowa, Magdalena Marzec, Agata Plackowska z Olkusza oraz Krzysztof Bolek, Rafał Stachowicz, Aleksandra Strzębicka, Maciej Józefiak z Gliwic. W większości to ludzie młodzi, architekci, często jeszcze studenci.

Zwycięzcy głównej nagrody otrzymali 24 tys. zł. Największą jednak nagrodą byłoby urzeczywistnienie któregoś z nagrodzonych projektów, wtedy każdy z nas mógłby sam ocenić pracę tych ludzi, zwłaszcza że w Kazimierzu nowa publiczna toaleta jest wręcz niezbędna. Burmistrz miasta, Grzegorz Dunia zapowiada, że jeśli tylko znajdzie pieniądze na realizację takiego projektu i skonsultuje się z konserwatorem zabytków, jeden z projektów toalety publicznej zostanie wkrótce zrealizowany.
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • koko (gość)
  Ale ciacho z teog naszego burmmistrza;)Założe się ze i tak tych kibli nie postawia;(
 • obszczymurek (gość)
  Ja se myśle że zanim toaleta bedzie płotem to na razie płot jest toaletą
 • kazia (gość)
  A może zamiast burmistrza w różnych konfiguracjach i innych twarzyczek pokazać pracę, która została nagrodzona !kazia
 • turysta (gość)
  Dywa gacje na temat sracza/bardzo wazny obiekt/niemalze jakby w Kazimierzu powstawal stadion olimpijski/ile wierszowka?/IX edycja,mam pytanie :1 edycja to 1 rok ?Jesli tak ,to moje gratulacje -gospodarnosc, przedsiebiorczosc,fachowosc wlodarzy miesciny o pomste do nieba wola.A do czasu tych jakis konsolidacji to co?Jest jakies zastepcze rozwiazanie?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę