Temat na weekend: Na Kogutka

Skomentuj (3)

zobacz więcej (50)

Nareszcie mamy pogodę spacerową i możemy wrócić na kazimierskie drogi i bezdroża. Jako pierwszą po zimowej przerwie proponujemy Państwu trasę z Bochotnicy – na Kogutka.

Z Kazimierza do Bochotnicy możemy dojechać autobusem podmiejskim MZK tzw. emką. Wysiadamy na przystanku tuż za oczyszczalnią przy charakterystycznym szarym domu z białą podmurówką z opoki. Od przystanku cofamy się zaledwie kilka kroków w kierunku Kazimierza i tuż za wspomnianym budynkiem skręcamy w lewo w wąwóz, który poprowadzi nas w górę.

- Skąd jego nazwa „Na Kogutka”? Trudno powiedzieć – mówi właściciel pensjonatu Folwark Walencja na kazimierskich Górach Janusz Kowalski, który jeszcze jesienią pokazał mi tę trasę. – Ludzie tak tu mówią i już.

Początkowo wąwóz wyłożony jest betonowymi płytami ułatwiającymi dojazd do posesji. Jesteśmy w lesie, gdzie brzegi drogi porośnięte są zimozielonym skrzypem zimowym. Z czasem płyty się kończą, ustępując miejsca gliniastej drodze.

 

Gdy dojdziemy do miejsca, gdzie łączą się dwa wąwozy, poszukajmy po prawej stronie drogi w las. Trzymajmy się lewej strony – ścieżka tu ledwie widoczna doprowadzi nas do leśnego grobu młodego Kobiałki, zastrzelonego przez Niemców w czasie Krwawej Środy. Jego szczątki – jak mówią ludzie – wciąż tu jeszcze spoczywają, chociaż od tamtych wydarzeń mija w tym roku 70 lat…

 

Ściany wąwozu stają się coraz bardziej strome i nagie. Błyszczą w słońcu żółcieniem lessu obrośniętym z góry brodami paprotek zwyczajnych. To naprawdę nie mniej urokliwe miejsce od Korzeniowego Dołu. Teraz wiosną można tu znaleźć niemało pierwszych wiosennych kwiatków. Kwitną tu i przylaszczki, i miodunki, i złocie żółte, i kokorycze zwane niekiedy kogutkami.

 

Nasza droga wiedzie w zasadzie prosto – dnem wąwozu. W zasadzie prosto – bo wąwóz to w końcu nie autostrada i wije się tak, jak mu pasuje – to przecież droga dojazdowa na pola, na które w końcu wychodzimy. Wkrótce po lewej stronie rozpościera się widok na Wisłę i Puławy z miejskimi wieżowcami i kominami Zakładów Azotowych. Ciekawy obrazek ponad rudością pola suchych  traw…

Dochodzimy do krzyża ustawionego na niewielkim wzgórku pomiędzy dwoma wiekowymi drzewami. Skręcamy w lewo. Tu dalsza nasza droga poprowadzi pomiędzy zabudowaniami turystycznym szlakiem zielonym i niebieskim. Pilnujmy więc oznaczeń, zwłaszcza że planujemy odwiedzić Esterkę, a droga do niej prowadzi pomiędzy zabudowaniami, ale jest dobrze oznakowana. Przed jednym z drewnianych domów skręcamy w lewo i wchodzimy na ścieżkę z obu stron ogrodzoną metalową siatką. Wkrótce znowu zagłębimy się w las.

Do Esterki już niedaleko – niedługo pomiędzy drzewami zaczną połyskiwać jej czerwone ściany. Kiedy w końcu trzeba będzie skręcić w prawo i zacząć się wspinać na porośnięte przylaszczkami zbocze, zatrzymajmy się w miejscu, gdzie stoi monument upamiętniający wydarzenia Krwawej Środy. Akcja pacyfikacyjna zorganizowana przez hitlerowców 18 listopada 1942 r. dotknęła także Bochotnicę.

Wspinamy się na wzgórze. Przed nami jedna z najlepiej zachowanych ścian gotyckiego zamku – dawnej siedziby legendarnej kochanicy króla Kazimierza – Esterki i nie mniej osławionej zbójniczki Katarzyny Zbąskiej, która była postrachem wędrujących tędy karawan kupieckich. Zachowane mury charakteryzuje gotycki układ cegieł (jedna cegła kładziona wzdłuż, druga w poprzek). Druga ściana zamkowa, pod którą także niebiesko od przylaszczek, zbudowana jest już tylko z opoki. Z terenu zamku, którego kształt trudno sobie już nawet wyobrazić, rozciąga się piękny widok na Bochotnicę i Wisłę.

Wracamy. Tuż za tablicą upamiętniającą wydarzenia Krwawej Środy skręcamy w prawo i schodzimy szlakiem w dół do Bochotnicy. Dochodzimy do studni i ronda – po drugiej stronie mamy przystanek emki, którą wracamy do Kazimierza.

 

ZOBACZ MAPĘ

 

Weekend w Kazimierzu

Sobota 14 kwietnia


godz. 9.00 – Sprzątanie Kazimierza – Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym - Rynek

Akcja przeniesiona z 31 marca.

godz. 20.00 – U Fryzjera Muzyka Klezmerska – kapela Berberys – Knajpa U Fryzjera ul. Witkiewicza

godz. 20.45 – Wiosenne Granie - Folwarczne Piwnice

Dyskoteka - wstęp wolny

Niedziela 15 kwietnia

godz. 9.00 - Warsztaty Sztuki Ludowej - Rynek

godz. 10.30 - Uroczystości ku czci ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiejkościół św. Anny

Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i kazimierzaków zamordowanych w Katyniu. Po mszy złożenie kwiatów w Dąbrowie Katyńskiej na cmentarzu parafialnym.

Przez cały weekend trwać będą:

 

Fot. AS i VSO

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • mix
  kokorycze w Kazimierzu zwane są od niepamiętnych czasów żydówkami .
 • Beata
  Plebankę każdy zna , ale juz ''drogę na brzeziny'' niewielu , chociaż to piekna trasa z dala od zgiełku i wzmożonego ruchu samochodowego a zwłaszcza wozów terenowych które to drażnią nie tylko pijanego znad grodarza
 • pijany znad Grodarza
  Nastepną wedrówkę proponuję i wawązem Plebanka . Ostatnim zdjeciem tej wędrówki niech będą buty i nogawki spodni. Ciekawy jestem czy ktoś rozpozna rodzaj obuwia i kolor nogawek?.
  Do spaceru namawiam oboje Burmistrzów, a wcześniej kawalkadę samochodow terenowych.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę