Także Werniks na straży Konstytucji

Skomentuj (34)

Kazimierz Dolny dołączył do tych polskich miast, w których pomniki ubierane są w koszulki z napisem „Konstytucja”. To forma protestu przeciwko łamaniu przez władze Ustawy Zasadniczej.

Warszawska syrenka, smok wawelski, szczebrzeszyński świerszcz, lubelski koziołek, łódzki Miś Uszatek i wiele innych pomników w Polsce – w tym gronie pojawił się takze kazimierski pies Werniks, którego pomnik stoi niedaleko rynku. Także on ubrany został w białą koszulkę z napisem „Konstytucja”. Tym samym Kazimierz dołączył do miast, które protestują przeciwko niekonstytucyjnym zmianom, jakie obecna władza wprowadza w sądownictwie.

- Zdjęcie powstało w poniedziałek rano, po 8.00. Szliśmy na przystanek busów i ku naszej radości zobaczyliśmy Werniksa z koszulką. Ale był już "rozebrany"... – pisze autor zdjęcia, na które natrafiliśmy w sieci.

Kto koszulkę zwiesił i kiedy? Nie wiadomo, czy był to turysta, czy mieszkaniec Kazimierza. Pewne jest, że Werniks nowe ubranko miał na sobie już w sobotę wieczorem. Co o tej formie protestu w Kazimierzu myślą jego mieszkańcy?

- Forma fajna. Pójdzie w świat – mówi jeden z mieszkańców. – Konstytucji nie wolno deptać.

- Fajne, bo zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne – mówi inna osoba. – A wszystko, co nas motywuje do myślenia, jest pozytywne.

Pomysłu nie krytykują nawet zwolennicy obecnych zmian w sądownictwie.

- Jako osoba, która stoi po prawej stronie, jestem zwolennikiem radykalnej reformy sądów, bardziej niż to jest robione – mówi Janusz Kowalski, autor Bloga Kazimierskiego. – Akcja protestacyjna w obronie Konstytucji w mojej ocenie jest absolutnie nieuzasadniona, ponieważ nie jest łamana. Ale jest wolność wypowiedzi i jeżeli ktoś sobie życzy ubierania psa Werniksa – proszę bardzo, o ile nie bezcześci się pomników.

Komitet Obrony Demokracji, który zainicjował tę akcję, podkreśla, że była to „forma zamanifestowania przywiązania dla najważniejszych wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt, jakim jest Konstytucja.”


Werniks przewodził wszystkim kazimierskim psim ulicznikom. Był on psem na tyle wyjątkowym, że przygarnął go jeden z kazimierskich malarzy, Zbigniew Szczepanek, który niedługo potem razem z psem wyjechał na stałe do Gdańska. Posąg Werniksa, który w 2000 roku wyrzeźbił Bogdan Markowski, jest symbolem wszystkich kazimierskich kundelków. To pierwszy posąg kundla w Polsce.

Pogłaskanie kazimierskiego pomnika w miejscach wybłyszczonych podobno przynosi szczęście. Czy także w sprawach najwyższej wagi  państwowej?

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • dariusz
  nie wiedzialem, ze w Kazimierzu rzadzi KOD,Werniks byl wspanialym psem nie wiem czy on by tego chcial
 • klient371636
  Myślę, że jak by mógł , to by ich pogryzł przy zawieszaniu tego dziadostwa.
 • logi
  Januszu Kowalski, trafiłeś swoim komentarzem w punkt! Ale wielu POgubionych i tak nie kuma o co biega.
 • logik
  Januszu Kowalski, trafiłeś swoim komentarzem w punkt! Ale czy odmóżdżeni Wyborczą to wiedzą, czy są w stanie zrozumieć o co biega?
 • obiektyw
  Ta akcja z koszulkami przypomina mi zdarzenie, gdy na fali obalania pomników peerelowskich młodzież w mieście Kocku utopiła w stawie pałacowym pomnik Tadeusza Kościuszki, myśląc, ze to był posąg jakiegoś komucha. Może wiec ktoś zawiesi koszulkę na pomnikach ofiar getta w Lublinie czy Warszawie i będzie z tego dumny, czytaj: DURNY.
 • Harry
  ludzie w Polsce po to pchaja się do władzy(szczególnie do partii politycznych)żeby moc się czuc wyżej niż taki tak slusarz kowalski....czy tam inny pomagier murarza----tu o to chodzi !! Bo w Polsce nawet ktoś po medycynie,czy wecie nie zarabia wystarczająco...a wiec idzie się do władzy(przecież i tak jest zupełnie JASNE,ze tam nic nie będzie mogl zrobić--bo nie on/oni--rzadza)....prezydent przecina wstążki(i mowi pewnym siebie glosem.......o tym,co inni zrobili w naszej historii....plus może tam komus order wręczy)premier zas jest od ZGADZANIA się....i to byłoby na tyle!
  (ciekawe czy mi to moderator pusci,bo napisałem to,co i tak chyba większość wie--ta,co nie wali browaru od 07-maj rano....ale nikt tego do tej pory nie sformulowal)
 • Kazio
  Glupota lewicowych zadymiarzy
  • Rycho
   Odezwał się mądry Kazimierz
 • Strażnik Konstytucji
  Konstytucji trzeba przestrzegać. I koniec. Brawo Werniks!
 • Ananas
  Ale to pewnie Anka chodzi i zakłada te ciuchy a potem sama się tym podnieca nie ma o czym pisać i tyle
 • Mirek Sadurski
  Pamiętam jak Werniks zabrał mnie na spacer na Krowią Wyspę i tam powiedział że ma w d... politykę. Proszę więc nie zakładać na jego pomnik politycznych szat.
  • pijany znad Grodarza
   Nie zdawał sobie wówczas sprawy, że i Jego przyszłość będzie zagrożona przez wyłącznie DZISIAJ SŁUSZNY pomnik ./ postument/
 • ech
  Historia z wczoraj: sąd rejonowy uznał, że poseł partii władzy, który szarpał żonę i wykręcał jej ręce jest nawet winny. Sąd Okręgowy po tych wszystkich zmianach uznał, że owszem jest, ale to znikoma szkodliwość społeczna.
  Oczywiście na sądy ta władza nie wywiera pośredniej presji, zmianami, wywalaniem prezesów sądów itd. Po prostu jest prawo i sprawiedliwość
 • Janusz Kowalski
  Zaangażowanie różnych środowisk wywodzących się z byłej nomenklaturą PRL przeciw Rządowi jest zrozumiały, przyniesie jednak skutek odwrotny do oczekiwań. Zdecydowana większość środowiska prawniczego, młodego pokolenia ,popiera reformy - chodź nie eksponują tego z obawy na szykany- ponieważ jest to jedyna droga awansu dla młodych ludzi. W Polskim prawie uznaje się konstytucyjność ustaw, i dopóty , dopóki TK nie stwierdzi inaczej, ustawa jest konstytucyjna.
  Jak na razie nikt ustawy o SN nie zaskarżył do TK.
  Natomiast zmiany Rządu można dokonać jedynie przy urnach wyborczych.
  Niestety różnego rodzaju anarchizujące środowiska i organizacje, prowadzą otwarte działania zmierzające do obalenia rządu przy użyciu siły.
  Taki scenariusz popiera część środowiska prawniczego z SN na czele. Rokosz popiera i angażuje się w niego część środowiska nauczycielskiego wszystkich szczebli oraz środowisko związane z służbami siłowymi PRL.
  Sytuacja niebywała, niedopuszczalna, która nie miała miejsca nigdy wcześniej po 89 r.
  Dla tych osób konstytucja niczym „Kamienne Tablice” jest święta...,wykorzystywana w sposób instrumentalny .
  Obecna narracja tych środowisk zwiastująca koniec świata jest zwykłą hipokryzją. Ośrodki nieprzychylne władzy przekaz kierują wyłącznie do osób prostych i nieświadomych. Sytuacja przypomina okres z czasów carskiej Rosji z początku XX w , gdzie bolszewicy dochodzili do władzy.
  Jest jasne i proste, że nie łamanie konstytucji chodzi a o pieniądze rzędu miliardów złotych, które przez lata były wyprowadzane z kraju, a obecnie jak się wydaje proceder został w części zahamowany.
  • pijany znad Grodarza
   Janusz kowalski napisał :
   "Obecna narracja tych środowisk zwiastująca koniec świata jest zwykłą hipokryzją. Ośrodki nieprzychylne władzy przekaz kierują wyłącznie do osób prostych i nieświadomych. "

   haha. Nieprosty i świadomy LUD TO KUPI. hmm. Chyba cosik pokrecilem. Kurski?. Czy tak ?
  • domino
   Jak pan może używać słowa HIPOKRYZJA!

   Pan który lata po prokuraturach lata ze szkołą i donosi na czym Kazimierz traci, ale już nie lata w sprawie Rotacyjnego. A taka afera według właśnie pana. To udawanie, ze pan niby pilnuje, a do prokuratury nie leci. Boi się pan?

   I Pan tu wszystkich poucza, moralizuje, wmawia co maja myśleć i jeszcze ma czelność pisać o hipokryzji!
  • Rycho
   ..." Ośrodki nieprzychylne władzy przekaz kierują wyłącznie do osób prostych i nieświadomych..." napisał Janusz Kowalski. Panie Januszu dedykuję Panu przekaz Stefana Kisielewskiego " Kisiela" : .." To, że jesteśmy w d...e to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać...
 • syf....ilis
  Nie wiem skąd autorytety @ w sądach jest źle się biorą. Orzeczenie TK z czasów PO w sprawie OFE A> Rzepliński tym wyrokiem okradł... Nasze emerytury na 150 mld zł. Sądy to PRL w pełnej okazałości.Paranoja 70 latkowie w togach w SN piszą wyroki na telefon.Sędziowie mają być niezwiśli,wiec manifestowanie swojej przynależności partyjnej dyskwalifikuje ich z zawodu.
  • jest źle
   Zgadzam się. Tak jak teraz robi to Pani Przyłebska w TK. A czy dyskwalifikacja z zawodu dotyczy sędziego, który w wyborach pełni funkcję męża zaufania jednej z partii? To go dyskwalifikuje?
 • Czytam KONSTYTUCJĘ
  Kochani! Ręka w górę, jeśli ktoś przeczytał KONSTYTUCJĘ! Jeśli nie przeczytał, to niech się nie wypowiada i nie wygłupia z koszulkami.
  Mamy nową wersję moralności Kalego: „Jeśli ktoś Kalemu łamać konstytucję (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali łamać komu konstytucję." Inaczej: JA mogę łamać konstytucję, TY nie możesz!
  Czy policzono, ile razy PO złamała konstytucję? A inne formacje?
  • w sądach jest źle
   Tak policzono. Polecam wyroki TK z czasów PO. Wiele ciągle niezrealizowanych. Teraz TK zmniejszył dramatycznie liczę orzeczeń. Czas rozpatrywania spraw się wydłużył. Także sądach! Tego PIS chciał? Na tym tracą ludzie.
   Inna sprawa, że jeszcze na czele sądów PIS powołuje zwykle najsłabszych sędziów, którzy słynęli z marnych wyniki i wysokiego współczynnika apelacji od ich orzeczeń? To normalne?
   Takie same osoby pchają się do Sądu Najwyższego? To też normalne?
  • Czytam KONSTYTUCJĘ
   Do "W sądach jest źle". Gratuluję dobrego samopoczucia osobie, która tak dobrze zna tych wszystkich "najsłabszych sędziów" tak ochoczo "pchających się do SN". I która zna "czas rozpatrywania" wszystkich spraw.
  • pijany znad Grodarza
   Zna, bo najprawdopodobniej czyta wypowiedzi oparte na statystykach. Ty z kolei, nie czytasz ale " znasz najlepszych sędziow"
  • pijany znad Grodarza
   Swoją drogĄ : KTO ROZEBRAŁ Werniksa ?. Pamiętam dzień, kiedy to " niewidzialna ręka" usunęła znak " Taxi". Tą " niewidzialną", jak pisano, był pan Zdzicho, a polecającym ktosik z policji. A obecnie kto Nią jest i kto polecił ?
  • Czytam KONSTYTUCJĘ
   Zna BIEŻĄCE "wypowiedzi oparte na statystykach"! No, daruj sobie "Pijany - odwracający kota ogonem"! KONSTYTUCJA jest do pobrania w sieci. Poczytaj sobie. To lepsze zajęcie niż pisanie bezsensownych opinii.
  • pijany znad Grodarza
   Dobrze, że przypomniałeś " kota z ogonem". Teraz zastanów się.
  • Czytam KONSTYTUCJĘ
   "Pijany" - przenieś się znad Grodarza nad źródło wiedzy. A oprócz KONSTYTUCJI poczytaj poradnik dobrego wychowania sprzed PRL-u.
  • pijany znad Grodarza
   znowu haha. " Poradnik dobrego wychowania" ?. To LEKTURA pewnikiem dla Ciebie, ale również przeczytaj Wislockiej " Sztuka kochania ". Wiedz, że nienawiść to TEŻ seks. Luz Ci konieczny.
  • Czytam KONSTYTUCJĘ
   Do "Pijanego znad rynsztoka": bez komentarza.
  • @ Czytam KONSTYTUCJĘ
   To jest nasz dla ciebie, na własnym pogrzebie,
   walc, czarny walc.
   Idziemy, śpiewamy, nim cię pokonamy,
   walc, czarny walc

   REF: Strach, strach, rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj?
   Stop, stop, rany boskie!
   Oddaj, co zabrałeś!
   Napraw co spaprałeś!
   Strach, strach, rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj?
   Stop, stop, rany boskie!
   Oddaj, co zabrałeś!
   Napraw, co spaprałeś!

   Kradnie, oszukuje, obraża i szczuje,
   a żyje wśród nas.
   Opluwa i dzieli, by każdej niedzieli
   modlić się dla łask.

   REF: Strach, strach, rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj...

   Wyszydza, linczuje, zawłaszcza i szczuje,
   a żyje wśród nas.
   Nagradza złodziei, nieuków i chwieji,
   kpiąc tym sobie z mas.

   REF: Strach, strach, rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj...

   Skrył się za draniami, kpami, cynikami
   wódz sobie sam.
   Stukają darami, pukają czołami,
   on - car, król i pan.

   REF: Strach, strach, rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj...

   To jest nasz dla ciebie, na własnym pogrzebie,
   walc, czarny walc.
   Idziemy, śpiewamy, się nie zatrzymamy!
   Walc, czarny walc.

   Zostaw czytanie KONSTYTUCJI a kuj na pamięć j/w - przyda się.
 • pijany znad Grodarza
  Zapytali Janusza Kowalskiego. Janusz Kowalski odpowiedział : Konstytucja nie jest łamana.
  Zapytali Adama Strzembosza. Adam Strzembosz odpowiedział: Konstytucja łamana jest po wielokroć w tym gwałcony jest Sąd.

  Panie profesorze. I kogo chce pan uczyć?. Janusza Kowalskiego ?
  • Kazimierzanka
   JK ma zdanie /jakie by ono nie było/ i nie ma demencji.
 • Ulka Kazimierz
  Są wartości ponad podziałami. Są autorytety. Warto o tym pamiętać.
 • Anonim Tadeusz
  Mniemam, że Werniks "miejsca wybłyszczone" położył na te żałosne protesty :)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę