Także Werniks na straży Konstytucji

Skomentuj (34)

Kazimierz Dolny dołączył do tych polskich miast, w których pomniki ubierane są w koszulki z napisem „Konstytucja”. To forma protestu przeciwko łamaniu przez władze Ustawy Zasadniczej.

Warszawska syrenka, smok wawelski, szczebrzeszyński świerszcz, lubelski koziołek, łódzki Miś Uszatek i wiele innych pomników w Polsce – w tym gronie pojawił się takze kazimierski pies Werniks, którego pomnik stoi niedaleko rynku. Także on ubrany został w białą koszulkę z napisem „Konstytucja”. Tym samym Kazimierz dołączył do miast, które protestują przeciwko niekonstytucyjnym zmianom, jakie obecna władza wprowadza w sądownictwie.

- Zdjęcie powstało w poniedziałek rano, po 8.00. Szliśmy na przystanek busów i ku naszej radości zobaczyliśmy Werniksa z koszulką. Ale był już "rozebrany"... – pisze autor zdjęcia, na które natrafiliśmy w sieci.

Kto koszulkę zwiesił i kiedy? Nie wiadomo, czy był to turysta, czy mieszkaniec Kazimierza. Pewne jest, że Werniks nowe ubranko miał na sobie już w sobotę wieczorem. Co o tej formie protestu w Kazimierzu myślą jego mieszkańcy?

- Forma fajna. Pójdzie w świat – mówi jeden z mieszkańców. – Konstytucji nie wolno deptać.

- Fajne, bo zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne – mówi inna osoba. – A wszystko, co nas motywuje do myślenia, jest pozytywne.

Pomysłu nie krytykują nawet zwolennicy obecnych zmian w sądownictwie.

- Jako osoba, która stoi po prawej stronie, jestem zwolennikiem radykalnej reformy sądów, bardziej niż to jest robione – mówi Janusz Kowalski, autor Bloga Kazimierskiego. – Akcja protestacyjna w obronie Konstytucji w mojej ocenie jest absolutnie nieuzasadniona, ponieważ nie jest łamana. Ale jest wolność wypowiedzi i jeżeli ktoś sobie życzy ubierania psa Werniksa – proszę bardzo, o ile nie bezcześci się pomników.

Komitet Obrony Demokracji, który zainicjował tę akcję, podkreśla, że była to „forma zamanifestowania przywiązania dla najważniejszych wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt, jakim jest Konstytucja.”


Werniks przewodził wszystkim kazimierskim psim ulicznikom. Był on psem na tyle wyjątkowym, że przygarnął go jeden z kazimierskich malarzy, Zbigniew Szczepanek, który niedługo potem razem z psem wyjechał na stałe do Gdańska. Posąg Werniksa, który w 2000 roku wyrzeźbił Bogdan Markowski, jest symbolem wszystkich kazimierskich kundelków. To pierwszy posąg kundla w Polsce.

Pogłaskanie kazimierskiego pomnika w miejscach wybłyszczonych podobno przynosi szczęście. Czy także w sprawach najwyższej wagi  państwowej?

Skomentuj


Dodane komentarze (34)

 • dariusz
  nie wiedzialem, ze w Kazimierzu rzadzi KOD,Werniks byl wspanialym psem nie wiem czy on by tego chcial
 • klient371636
  Myślę, że jak by mógł , to by ich pogryzł przy zawieszaniu tego dziadostwa.
 • logi
  Januszu Kowalski, trafiłeś swoim komentarzem w punkt! Ale wielu POgubionych i tak nie kuma o co biega.
 • logik
  Januszu Kowalski, trafiłeś swoim komentarzem w punkt! Ale czy odmóżdżeni Wyborczą to wiedzą, czy są w stanie zrozumieć o co biega?
 • obiektyw
  Ta akcja z koszulkami przypomina mi zdarzenie, gdy na fali obalania pomników peerelowskich młodzież w mieście Kocku utopiła w stawie pałacowym pomnik Tadeusza Kościuszki, myśląc, ze to był posąg jakiegoś komucha. Może wiec ktoś zawiesi koszulkę na pomnikach ofiar getta w Lublinie czy Warszawie i będzie z tego dumny, czytaj: DURNY.
 • Harry
  ludzie w Polsce po to pchaja się do władzy(szczególnie do partii politycznych)żeby moc się czuc wyżej niż taki tak slusarz kowalski....czy tam inny pomagier murarza----tu o to chodzi !! Bo w Polsce nawet ktoś po medycynie,czy wecie nie zarabia wystarczająco...a wiec idzie się do władzy(przecież i tak jest zupełnie JASNE,ze tam nic nie będzie mogl zrobić--bo nie on/oni--rzadza)....prezydent przecina wstążki(i mowi pewnym siebie glosem.......o tym,co inni zrobili w naszej historii....plus może tam komus order wręczy)premier zas jest od ZGADZANIA się....i to byłoby na tyle!
  (ciekawe czy mi to moderator pusci,bo napisałem to,co i tak chyba większość wie--ta,co nie wali browaru od 07-maj rano....ale nikt tego do tej pory nie sformulowal)
 • Kazio
  Glupota lewicowych zadymiarzy
  • Rycho
   Odezwał się mądry Kazimierz
 • Strażnik Konstytucji
  Konstytucji trzeba przestrzegać. I koniec. Brawo Werniks!
 • Ananas
  Ale to pewnie Anka chodzi i zakłada te ciuchy a potem sama się tym podnieca nie ma o czym pisać i tyle
 • Mirek Sadurski
  Pamiętam jak Werniks zabrał mnie na spacer na Krowią Wyspę i tam powiedział że ma w d... politykę. Proszę więc nie zakładać na jego pomnik politycznych szat.
  • pijany znad Grodarza
   Nie zdawał sobie wówczas sprawy, że i Jego przyszłość będzie zagrożona przez wyłącznie DZISIAJ SŁUSZNY pomnik ./ postument/
 • ech
  Historia z wczoraj: sąd rejonowy uznał, że poseł partii władzy, który szarpał żonę i wykręcał jej ręce jest nawet winny. Sąd Okręgowy po tych wszystkich zmianach uznał, że owszem jest, ale to znikoma szkodliwość społeczna.
  Oczywiście na sądy ta władza nie wywiera pośredniej presji, zmianami, wywalaniem prezesów sądów itd. Po prostu jest prawo i sprawiedliwość

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę