Także Werniks na straży Konstytucji

Skomentuj (34)

Kazimierz Dolny dołączył do tych polskich miast, w których pomniki ubierane są w koszulki z napisem „Konstytucja”. To forma protestu przeciwko łamaniu przez władze Ustawy Zasadniczej.

Warszawska syrenka, smok wawelski, szczebrzeszyński świerszcz, lubelski koziołek, łódzki Miś Uszatek i wiele innych pomników w Polsce – w tym gronie pojawił się takze kazimierski pies Werniks, którego pomnik stoi niedaleko rynku. Także on ubrany został w białą koszulkę z napisem „Konstytucja”. Tym samym Kazimierz dołączył do miast, które protestują przeciwko niekonstytucyjnym zmianom, jakie obecna władza wprowadza w sądownictwie.

- Zdjęcie powstało w poniedziałek rano, po 8.00. Szliśmy na przystanek busów i ku naszej radości zobaczyliśmy Werniksa z koszulką. Ale był już "rozebrany"... – pisze autor zdjęcia, na które natrafiliśmy w sieci.

Kto koszulkę zwiesił i kiedy? Nie wiadomo, czy był to turysta, czy mieszkaniec Kazimierza. Pewne jest, że Werniks nowe ubranko miał na sobie już w sobotę wieczorem. Co o tej formie protestu w Kazimierzu myślą jego mieszkańcy?

- Forma fajna. Pójdzie w świat – mówi jeden z mieszkańców. – Konstytucji nie wolno deptać.

- Fajne, bo zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne – mówi inna osoba. – A wszystko, co nas motywuje do myślenia, jest pozytywne.

Pomysłu nie krytykują nawet zwolennicy obecnych zmian w sądownictwie.

- Jako osoba, która stoi po prawej stronie, jestem zwolennikiem radykalnej reformy sądów, bardziej niż to jest robione – mówi Janusz Kowalski, autor Bloga Kazimierskiego. – Akcja protestacyjna w obronie Konstytucji w mojej ocenie jest absolutnie nieuzasadniona, ponieważ nie jest łamana. Ale jest wolność wypowiedzi i jeżeli ktoś sobie życzy ubierania psa Werniksa – proszę bardzo, o ile nie bezcześci się pomników.

Komitet Obrony Demokracji, który zainicjował tę akcję, podkreśla, że była to „forma zamanifestowania przywiązania dla najważniejszych wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt, jakim jest Konstytucja.”


Werniks przewodził wszystkim kazimierskim psim ulicznikom. Był on psem na tyle wyjątkowym, że przygarnął go jeden z kazimierskich malarzy, Zbigniew Szczepanek, który niedługo potem razem z psem wyjechał na stałe do Gdańska. Posąg Werniksa, który w 2000 roku wyrzeźbił Bogdan Markowski, jest symbolem wszystkich kazimierskich kundelków. To pierwszy posąg kundla w Polsce.

Pogłaskanie kazimierskiego pomnika w miejscach wybłyszczonych podobno przynosi szczęście. Czy także w sprawach najwyższej wagi  państwowej?

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (34)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę