Szkoła Dialogu

Skomentuj (27)

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Uczestniczą w nim kazimierscy gimnazjaliści.

W dniach 11 i 12 marca grupa 25 uczniów klas drugich gimnazjum z Gminnego Zespołu Szkól uczestniczyli w pierwszym etapie projektu Szkoła Dialogu. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

Następne zajęcia przewidziane są na kwiecień, wówczas uczniowie będą samodzielnie prezentować główny efekt swojej pracy, którym ma być oprowadzenie swoich kolegów po „Szlaku pamięci kazimierskich Żydów”

Organizatorem projekty jest Fundacja Forum Dialogu Między Narodami. Jest to organizacją pozarządową zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji. Forum realizuje swoje cele poprzez seminaria, wystawy, publikacje i programy wymiany, skierowane do młodzieży i środowisk opiniotwórczych.
 
- Forum Dialogu Między Narodami od lat umożliwia Polakom i Żydom wzajemne poznanie się i zrozumienie ponad historycznymi podziałami. Tylko dzięki takim działaniom możemy otworzyć nowy rozdział we wzajemnych relacjach obu narodów – tak ocenia działalność Forum Władysław Bartoszewski, były Minister Spraw Zagranicznych RP, Sprawiedliwy Między Narodami, Honorowy Obywatel Państwa Izrael.
 
Szkoły uczestniczące w programie otrzymują tytuł „Szkoły Dialogu". Jest on przyznawany na rok, a kryterium jego otrzymania jest udział uczniów w czterech warsztatach edukacyjnych składających się na program „Szkoła Dialogu" i prowadzonych przez doświadczonych trenerów Forum. Koordynatorem projektu z ramienia Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu jest nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Marcin Pisula.

 

Tekst i foto: Marcin Pisula

 

Skomentuj


Dodane komentarze (27)

 • pijany znad Grodarza
  Rysiu. Ja napisałem o RODOWITYCH, a nie- jak mówią RODOWICI - przybłędach.
  też Rysiu. O wielu rzeczch nie wiem, dlatego też Twoje, że moje :" wszystkowiedzący" wprawia mnie w lekkie zażenowanie, ale dzięki.
 • Szok
  To jest dialog godny Oscara
 • Rysio
  @pijany -nie samymi rycerzami Kazimierz stoi-Ty wszystkowiedzący nie wiedziałeś o tym?
 • pijany znad Grodarza
  @ Rysio. Toć i Ty rycerz, boś z Kazimierza.
 • rysio
  @pijany jednak masz w sobie coś z rycerza...-zakuty...
 • pijany znad Grodarza
  "Dwa dni przez rocznicą katastrofy smoleńskiej TVP zaprezentuje filmy National Geographic i Anity Gargas. - Czy realizacją idei pluralizmu jest to, że każda głupota, ostentacja, fałsz mogą być prezentowane w telewizji publicznej? - pytał w TOK FM prof. Wiesław Władyka. Publicysta "Polityki" jest przekonany, że film podgrzeje atmosferę przed obchodami trzeciej rocznicy katastrofy.
 • pijany znad Grodarza
  np. taki wpis @ Kazika rozśmiesza?, powoduje gniew?. U mnie rozpacz, że takie TYPY coś piszą.
 • pijany znad Grodarza
  @ Leszek. Przytocz tę wypowiedz w całości. Przekonasz sie, że Tacy, jak Andrzej Osęka boją się hasła " narod" , bo w ustach PRAWDZIWYCH to czysto HANIEBNY NACJONALIZM.
  ps, zwróć uwage na "haniebny", bo właśnie li tylko o takim napisałem. "Nacja" jest mi bardzo bliska. Utożsamiam sie z nią bardzo silnie, ale nie PRAWDZIWIE, w rozumieniu NARODOWCÓW. Nastepuję gwałtowny wzrost WYSTAPIEŃ wręcz faszystowskich. Poczytaj o Włoszech lat 30 stych.
 • Leszek
  Stały felietonista „Gazety Wyborczej” Andrzej Osęka przed paru laty publicznie ujawnił, czego najbardziej lękają się „michnikowcy”, pisząc: Boję się słowa „naród” (...). Myślę, że rzeczywiście dobrze, jeśli dojdzie do sytuacji, w której nie tylko jeden Osęka, lecz wszyscy przedstawiciele tzw. europejczyków będą wreszcie musieli się liczyć z siłą narodu polskiego.
 • jankowalski
  @Mathusalem Sa...-naucz się pisać.
 • Mathusalem Salmanazar
  szok zal mi ciebie, biedny z ciebie czlowiek, mozna tylko wspolczuc
 • kazik
  ej ty pijany a twój dziadek kim był Moze miał korzenie żydowskie
 • pijany znad Grodarza
  "Dlaczego salon tak nienawidzi idei IV RP? Dlaczego tak się przed nią broni, sięgając po najbrudniejsze ze znanych nam metod? Impulsem do takich działań jest strach. - pisze dziennikarka ”Gazety Polskiej Codziennej” Dorota Kania i ujawnia, że rodzice znanych dziś i opiniotwórczych dziennikarzy to byli funkcjonariusze służb specjalnych PRL-u i PZPR-owscy bonzowie. Uznaję takie teksty za objaw głupoty i braku uczciwości - skomentował te rewelacje na Twitterze Konrad Piasecki, dziennikarz RMF FM"
  Oj tak. Objawy glupoty i braku uczciwości NIEBOTYCZNE./ Boze wybacz, że sięgnałem Twojej wysokości/
  Mam nadzieję, że obecny papież skończy z tą tak podłą, nie chrześcijańską postawą ludzi, którzy nie wiedzieć dlaczego mysla o sobie, że są Naj.
 • Ulka
  @Szok. Po pierwsze katolicy w przykazaniach jako główne przykazanie mają przykazanie miłości. Jeśli to wg Ciebie nie ma zastosowania w tej sprawie, to przynajmniej proszę nie obrażaj innych - w tym wypadku mnie. Nie znamy się. Nic o mnie nie wiesz. Siebie za to charakteryzujesz w całej krasie, niestety tej negatywnej.
 • Szok
  Kania wymienia też nazwisko innej dziennikarki TVN 24, Justyny Pochanke. - Jedną z najbliższych współpracowniczek Janiny Chim, skazanej w aferze FOZZ‑u, była Renata Pochanke, której nazwisko pojawia się w aktach procesu FOZZ‑u. Jej córka Justyna Pochanke, dziennikarka TVN‑u, z wielkim zaangażowaniem zajmowała się m.in. raportem z weryfikacji WSI
 • Szok
  Wspomina też rodziców Hanny i Tomasza Lisów. - Tomasz Lis, syn prominentnego działacza PZPR‑u, dyrektora Stacji Hodowli Zwierząt, oraz – jak wynika z dokumentów IPN‑u – najbliższy krewny jednego z tajnych współpracowników Wojskowej Służby Wewnętrznej – w latach 80. w ramach praktyk studenckich był w NRD na Uniwersytecie im. Karola Marksa w Lipsku. Tam u „przyjaciół” poznawał tajniki dziennikarstwa i nauk politycznych. Obecna żona Tomasza Lisa, Hanna Lis, jest córką Waldemara i Aleksandry Kedajów, którzy znaleźli się na liście Stefana Kisielewskiego („Kisiela”) opublikowanej w 1984 r. i obejmującej najgorliwszych dziennikarzy reżimowych PRL‑u.
 • Szok
  Kania pisze m.in. o Mieczysławie Morozowskim, ojcu dziennikarza TVN 24, Andrzeja Morowskiego. - Wcześniej nazywał się Jodek Mordka. Był działaczem młodzieżówki Komunistycznej Partii Polski. W czasie wojny przebywał w ZSRS – po jej zakończeniu trafił do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
 • Szok
  Jesteś lemingiem to nie widzisz już to przerabialiśmy z Tobą tutaj .Pewnie jak nie obejrzysz TVNu i nie przeczytasz Wyborczej to nie wiesz jak zacząć dzień .Niezłe jaj były niedawno jak tvnowcom przypomniano prawdziwe nazwiska .Aj waj ale było krzyku , zwłaszcza jak Kania przypomniała o ''korzeniach ''rodziców .Ty musisz opierac się na ich światopoglądzie ? bo ja nie .
 • Ulka
  @Szok napisał: "Za późno młodzi już otwarcie mówią o swoim niezadowoleniu z okupacji Polski" - A to Polska jest okupowana? Kurczę, gdzie ja mieszkam, że nie widzę?
 • Szok
  http://whatreallyhappened.com/IMAGES/GazaHolo/index.html

  Najciekawszy dialog prowadzą z Palestyńczykami mimo że cały świat jest oburzony tym co z nimi wyprawiają .Żydzi nazywają terrorystami obrońców kraju , to ciekawe rozumowanie, nas nazywają antysemitami jeśli mamy inne zdanie niż oni na dany temat.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę