Spotkanie w sprawach szkoły

Skomentuj (11)

Burmistrz Grzegorz Dunia zaprasza mieszkańców Kazimierza Dolnego na zebranie poświęcone sprawom Gminnego Zespołu Szkół. Odbędzie się ono 25 sierpnia o godz. 16.00 w Zespole Szkół im. J. Koszczyca – Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej w Kazimierzu Dolnym. Poniżej list Burmistrza w tej sprawie.

Szanowni Państwo, zbliża się wrzesień, a wraz z nim rozpoczęcie roku szkolnego, który w zaistniałej sytuacji będzie się różnił od poprzednich. W związku z tym chcę Państwa poinformować o obecnym stanie rzeczy, działaniach, które zostały podjęte, o tych, które nastąpią w najbliższym czasie oraz  o samej organizacji nauki. Wiele z tych działań, zainicjowanych już na początku czerwca przyniosło efekty dopiero teraz, dlatego też dziś, kiedy mamy konkretne informacje, mogę je Państwu przekazać.

Wschodnie skrzydło szkoły, które uległo zawaleniu przeznaczone jest do rozbiórki na mocy opinii rzeczoznawcy. Prace rozbiórkowe będą się odbywały jeszcze w tym roku przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nie ma możliwości prowadzenia prac z bezpośrednim udziałem ludzi, bo to stanowiłoby zbyt duże zagrożenie, bowiem w osłabionej konstrukcji obserwuje się wciąż nowe pęknięcia i osunięcia.

Obecnie prowadzone są wielobranżowe ekspertyzy rzeczoznawców, mające na celu ocenę stanu technicznego części budynku, która na pierwszy rzut oka nie uległa widocznemu zniszczeniu. Potrwają one do końca listopada i dopiero wtedy można będzie rozważać ostatecznie kwestie związane z przyszłością obiektu.

W obecnej chwili sprawą najpilniejszą jest organizacja nauki w roku szkolnym 2011/2012. Jeszcze przed wakacjami odbyliśmy spotkania z udziałem dyrektora GZS, ekspertów, nauczycieli, rodziców i radnych, podczas których wspólnie szukaliśmy wyjścia z sytuacji. Priorytetem była kwestia zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków do nauki oraz nierozbijanie zespołu – dzieci i nauczycieli.

Po rozpatrzeniu kilku wariantów rozwiązań uznaliśmy, że optymalnym będzie ustawienie segmentów kontenerowych na terenie tzw. Zielonego Parkingu. Segmenty te są rozwiązaniem tymczasowym, tzn. będą służyły do czasu zbudowania nowej szkoły, a następnie zostaną rozebrane. Są one w pełni wyposażone, widne, ciepłe i przestronne, spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, znajdują się w nich sale lekcyjne, toalety, szatnie oraz pomieszczenia administracyjne. Wspólnie z dyrektorem GZS i nauczycielami pojechaliśmy do Białołęki, gdzie mieliśmy możliwość oglądania szkoły zlokalizowanej w takich segmentach. Zobaczyliśmy, że spełniają one oczekiwania, a warunki nie odbiegają od warunków w niejednej szkole. W dn. 30 czerwca Rada Miejska podjęła jednogłośną decyzję o tym, że w czasie budowy szkoły nauka będzie się odbywała w takich właśnie segmentach.

Będą one odpłatnie dzierżawione. Jest to kwota na tyle duża, że budżet gminy nie udźwignąłby takiego wydatku. Dlatego już w pierwszych dniach po katastrofie rozpoczęliśmy żmudne działania mające na celu zawiadamianie organów samorządowych i rządowych o naszych problemach. Dzięki temu otrzymaliśmy obietnicę wsparcia finansowego, m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej, jednak nieuniknione procesy związane z formalnościami muszą trwać, mimo, że nasz wniosek potraktowany był priorytetowo – o przyznaniu pieniędzy decyduje specjalnie zwołana komisja, następnie potrzebny jest czas na uprawomocnienie się tej decyzji, potem Ministerstwo Edukacji przekazuje sprawę Ministerstwu Finansów, które wydaje decyzję o przekazaniu pieniędzy gminie. Wszystkie te procesy trwały do 10 sierpnia. Do tego czasu przygotowaliśmy dokumenty niezbędne do podjęcia negocjacji z dostawcami segmentów kontenerowych (jest to najkrótszy możliwy tryb).

Z dniem otrzymania decyzji z Ministerstwa Finansów gmina przystąpiła do procedury wyboru najkorzystniejszej oferty. Wcześniej było to niemożliwe, bowiem byłoby to niezgodne z Ustawą o Zamówieniach Publicznych. Po wyłonieniu dostawcy kontenerów niezbędne będzie jeszcze przygotowanie dokumentacji budowlanej, a następnie otrzymanie pozwolenia na budowę. Trzeba się liczyć z tym, że dopiero pod koniec roku kalendarzowego dzieci będą mogły rozpocząć naukę w segmentach. Do tego czasu nauka będzie zorganizowana następująco:

Klasy 1 - 3  -  nowa plebania przy ul. Zamkowej
Klasy 4 - 6  -  Szkoła Podstawowa w Dąbrówce
Gimnazjum i L.O. -  Zespół Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej       w Kazimierzu Dolnym.

Nauka w segmentach będzie trwała do czasu powstania nowej szkoły. Choć Rada Miejska po zapoznaniu się z różnymi opiniami, podjęła uchwałę o budowie nowej szkoły przy ul. Kwaskowa Góra, to jednak kwestia ta jest wciąż otwarta, ponieważ pojawiają się głosy,  że szkoła powinna się znajdować w dotychczasowym miejscu. Dlatego też chciałbym zapoznać Państwa ze wszystkimi szczegółami i rozpocząć konstruktywną dyskusję na ten temat, aby ta jedna z najważniejszych dla przyszłości gminy decyzja została podjęta przy udziale wszystkich zainteresowanych.

W związku z tym, w imieniu swoim i dyr. Jerzego Arbuza zapraszam Państwa na zebranie w dn. 25 sierpnia b.r. (czwartek)  o godz.16.00 w Zespole Szkół im. J. Koszczyca – Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej w Kazimierzu Dolnym. Liczę na Państwa przybycie.

Program zebrania:

1.    Informacja o organizacji roku szkolnego 2011-2012
2.    Informacja na temat segmentów kontenerowych - prezentacja
3.    Kwestia lokalizacji szkoły
4.    Pytania i dyskusja


Z poważaniem
Grzegorz Dunia - Burmistrz Kazimierza Dolnego

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • troskliwy
  Przyczyn wybuchu nie podaje się.Prokurator widocznie zabłądził w drodze do Kazimierza.OBYWATELE ZBIERAJCIE PIENIĄDZE NA NOWĄ SZKOŁĘ.Ją też potrafimy zniszczyć pod starymi rządami.
 • misiu
  Od początku wiadomo że wybuchł gaz w kuchni. Możliwe, że włączyła sie lodówka czy inne urządzenie elektryczne ok godz 6 rano i nastąpił wybuch.
  Inna sprawa,dlaczego gaz sie ulatniał, kto sprawdzał instalacje, kiedy były przeglądy i kto dał zgode na użytkowanie niesprawnych urządzeń? Ale, to już temat dla prokuratora.
 • Jadzia
  Sama jestem ciekawa jaka była przyczyna wybuchu? W normalnych układach opinia ekspertów jest podawana natychmiast,tutaj nie.Czyżby kolega bronił kolegę?
 • pijany znad Grodarza
  Szkoda, że Macierewicz o imieniu Antoni, nic nie wie o WYBUCHU.
 • Maja
  Jestem za budową nowej szkoły w miejscu starej (po wcześniejszej całkowitej rozbiórce)czy taka opcja była brana pod uwagę? Obok jest nowe boisko itd.
 • Kleks
  Jadzia czy już wiesz jaka była przyczyna wybuchu gazu, że wydajesz wyrok na Dyrektora?
 • poinformowana
  Słyszałam, że szkołe wysadzili, zrzucając bombę z helikoptera, tak jak wcześniej wał na Wiśle w Janowcu! Kto za tym stoi?
 • Mieszkaniec
  widocznie w Kazimierzu jest wiele takich bezpiecznych miejsc.W każdym budynku użyteczności publicznej muszą być instalowane aby powiadamiać o awarii i odcinać dopływ gazu.Nawet w płytach gazowych jest taki mechanizm.Ale rozumiem ,że nieznany ludziom którzy dopiero co wyszli z kopalni podhalańskiej.
 • górnik podhalański
  A gdzie są niby montowane "standardowe czujniki gazu"? Pierwsze słysze o takim wynalazku.Może pomyliłeś szkołe z kopalnią? Gaz wybuchł w kuchni. Która restauracja ma w kuchni jakieś czujniki? Co to za bzdura!
 • Jadzia
  Dlaczego Pan Dyrektor nie został zwolniony lub też sam nie podał się do dymisji? Rozumiem że likwidacja szkoły to kolejny sukces kadencji pana Burmistrza Duni, który jest jej absolwentem, może nie wybitnym ale jednak absolwentem.
 • Mieszkaniec
  Dlaczego do tej pory nikt nie pociągnął do odpowiedzialności osoby odpowiadające za techniczny stan budynku? Ktoś te przeglądy wykonywał, przyjmował, podpisywał papiery? Dlaczego nie były zamontowane standardowe czujniki gazu?

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę