Skrzydła nad Kazimierzem: pokazy w powietrzu

Skomentuj (22)

zobacz więcej (40)

W nadwiślańskim Miasteczku zakończyła się trzecia edycja Skrzydeł nad Kazimierzem. Pokazy lotnicze, koncerty oraz wiele ciekawych spotkań – tak wygląda program imprezy.

W sobotnie i niedzielne przedpołudnie oczy zebranych na bulwarze wiślanym ludzi skierowane były ku niebu. Wszystko za sprawą trzeciej edycji Skrzydeł nad Kazimierzem, w ramach której odbywały się  pokazy dynamiczne w powietrzu w wykonaniu zespołu akrobacyjnego Orlik z Radomia i Biało - Czerwonych Iskier.

Zespół „Orlik” powstał w 1998 roku i lata na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik, skąd pochodzi jego nazwa.

- Zespół akrobacyjny Orlik obchodzi dziś swoje małe święto, gdyż dokładnie 20 lat temu pięciu pilotów z Radomia rozpoczęło pierwsze loty na tym samolocie i pokazy na różnych eventach lotniczych w Polsce oraz za granicą – mówi  por. Jakub Krych. - Piloci zespołu na co dzień są instruktorami w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Ich codzienną pracą jest nauka podchorążych podstaw pilotażowych oraz dydaktycznych w pierwszym samolocie wojskowym PZL-130 Orlik. Latanie zespołowe jest ich pasją i na to przeznaczają dużo wolnego czasu.

Skład zespołu, który zaprezentował się w Kazimierzu Dolnym to: lider i jednocześnie dowódca zespołu -  pułkownik Dariusz Stachurski, prawoskrzydłowy – kpt. Krzysztof Łysakowski, lewoskrzydłowy -  kpt. Robert Paciorek, drugi prawoskrzydłowy i jednocześnie solista zespołu -  kpt. Michał Anielak, drugi lewoskrzydłowy – por. Tomasz Litwinek.

Podniebne akrobacje podziwiało mnóstwo publiczności, która głośno oklaskiwała niezwykłe wyczyny pilotów. Zespół zaprezentował wspaniały pokaz akrobacji grupowej z elementami pilotażu indywidualnego. Pojawiły się efektowne układy grupowe i robiące niesamowite wrażenie wyczyny solisty – kap. Michała Anielaka, który wykonał między innymi lot odwrócony, beczki czy też figury pionowe wykorzystując maksymalnie możliwości samolotu. Niezwykle widowiskowe okazały się także, tzw. mijanki, od których ciężko było oderwać wzrok.

Nieco dalej, bo na Rynku, organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji, m.in. przejazd Motocyklowego Stowarzyszenia „Polskie Skrzydła – Polish Wings, spotkanie absolwentów Liceum Lotniczego w Dęblinie i występ zespołu Dywizjon 32, koncert Chóru Filharmonicznego przy Orkiestrze Kameralnej w Radomiu czy też koncert finałowy Festiwalu Piosenki Lotniczej „O laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych”.

Fragment pokazów lotniczych można zobaczyć na Facebooku.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • obsewator
  Za głośna muzyka, najgorzej było słychać od strony Fary. Technik od nagłośnienia ma poważne ubytki słuchu, co nie dziwi w tym zawodzie. Jedna trzecia tej głośności w zupełności by wystarczyła. Organizatorzy powinni narzucić ograniczenia decybeli, w końcu ludzie w rynku mieszkają i pracują. Irytujące jest np. pitolenie akordeonisty przez pół dnia, cóż dopiero zbyt głośne granie.
 • Mike Cox
  Imprezy w kazimierzu powinny być wysmakowane, inspirujące, na wysokim poziomie artystycznym. Hałas nie znaczy o jakości. Tak samo jak ilość.
 • logi
  Kazimierzacy sa rozbisurmanieni przez popularność miasteczka i stad to malkontenctwo. Niestety, to źle wiadczy o osobowosci wiecznie lamentujacych...
  • Andrzej
   Kazimierzacy są załamani tym, że próbuje się na siłę robić imprezy w ich miasteczku, które nie mają żadnego związku z tym miejscem. A apogeum to koncert trwający w niedzielę do 1:00 na rynku. Organizatorom tego wydarzenia życzę żeby pod ich domami też ktoś coś takiego przygotował.
  • Jerzy
   Co dobrego może wynikać z osobowości udającej kogoś, kim nie jest?...Za to wie najlepiej czym i kto jest rozbisurmaniony. Współczuję bliskim, którzy na co dzień przebywać muszą ze Wszechwiedzącym
  • elo elo
   Jest taka kategoria jak stosowność. Pewne rzeczy nie pasują do siebie bo jak się je pomiesza to się je zmarnuje.
   A lamentują ci co są świadomi tego marnotrawstwa... co świadczy o ich osobowości i mądrości!
  • decybel
   🐵logi przecież wiesz , że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wystarczy ,ze zamienimy się miejscami i już będziesz mówił inaczej.
  • Zdzisław
   Na wysmakowane imprezy możesz się wybrać do opery czy operetki nie na miejski festyn.
 • Kazimierz Dolny
  Nie mam pretensji do organizatorów, którzy włożyli pewnie dużo pracy, ale do władz naszych. Trzeba trochę myśleć albo zapytać mądrzejszych co do czego pasuje!
 • Kazimierzak
  Pokazy samolotowe super ale po kiego grzyba ta cała reszta?! Chóry na zmianę z rockiem! Dla kogo była ta impreza na rynku??? Trzeba się zdecydować na jakiś target!
 • Eva
  Kazimierz to jedyne na świecie takie specyficzne miejsce .Czytając komentarze ,nie tylko pod tym artykułem ąż sie wierzyć nie chce .Co by nie zrobić ŹLE ! Samoloty , źle ! festiwal ,źle ! nie ma turystów, źle !są turyści ,źle ! za mało ,za dużo , za głośno .Fajerwerki nie ! (mimo ze są jedną z największych atrakcji w cywilizowanych krajach a pokazy sylwestrowe z takich miejsc jak Sydney ,Moskwa ,Dubaj,Nowy Jork udostępnia się w dziesiatkach milionow na YT czy FB .Zabawa sylwestrowa ,nie ! bez zabawy jeszcze gorzej ,Co by nie zrobić ,źle !!! inwestować,źle , nie inwestować ,źle .Ludzie ogarnijcie się trochę!! Ludzie wszędzie potrafią zarabiać pieniadze , przyciągać turystów ....wszędzie tylko nie w Kazimierzu ,bo zamiast ściągać turystów ,Wy odstraszacie tych którzy zostawiliby w waszej kieszeni kasę ! Nie do wiary !!! Takie pokazy lotnicze powinny być minimum 2 razy w sezonie .
  • swojak
   Chyba żyjesz w innym świecie.... Mało masz turystów? Gratuluję zestawienia Kazimierza z NY. Problem w tym, że ci turyści przyjadą, popatrzą na samolociki, napiją się piwa, naśmiecą, i wrócą do domu.
  • do Eva
   Bo u nas nie ściagamy turystów na których rzeczywiście zarabiamy tylko organizujemy jednodniowe naloty tłumów z okolic Radomia, Ryk, Kraśnika itd. Mam żal, że nikt nie reaguje jak oni i gdzie parkują. A z krytyką to bez przesady. Mamy to w genach.
  • Dziękujemy
   Do Eva czy Ewa , koncert tak ,przedstawienie tak ,pokazy tak ale drżenie szyb w oknach i praca w lokalach w rynku przy tak głośnej muzyce nie . Skupienie i komunikacja byly nie realne.
  • elo elo
   Fajerwerki może i mają swoje miejsce w cywilizowanym świecie ale to raczej niska rozrywka. W NY i Dubaju nie straszy się dzikich zwierząt i Amerykanie nie robią chyba takiej "rozrywki" w parkach narodowych albo podobnych miejscach. Kazimierz ma określoną pojemność na turystów jak każde miasto. Jak ich jest za dużo to zostaje kupa śmieci, miasto nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a turyści wyjeżdżają często nie zadowoleni.
   Jak odbywa się np. festiwal filmowy to poza wekendami nie ma chorego tłoku w mieście, a kwatery są pełne restauratorzy i właściciele pensjonatów i pokoi bardzo zadowoleni bo wielu gości zostaje na kilka dni ale jest ich kilka a nie kilkadziesiąt tysięcy. Ta wekendowość masowej turystyki jest dla Kazimierza przekleństwem!!! Kiedyś obsługiwały tych "turystów" galerie handlowe dzisiaj nie mają co robić i jadą do Kazimierza. To nie są raczej turyści. Niebawem zaczną ich obsługiwać jakieś centra rozrywki i inne Energilandie. My nie jesteśmy w stanie zapewnić im atrakcji, dojazdu, parkingów itd. chyba, że jakiś lunapark z handlem, kinem i kasynem i McDonaldem powstanie na Miejskich Polach.
   A akrobacje powietrzne bardzo mi się podobały i co z tego. Air show był na lotnisku w Radomiu i to jest jego miejsce.
  • Lolo
   Eva, a skąd jesteś?
 • ciekawska
  Pierwszy raz byłam nad Wisłą i oglądałam niedzielny pokaz. Muzyka owszem głośna ale nie przesadzajcie nie aż tak. Żałuję że wcześniej nie skorzystałam z okazji by ten pokaz oglądać. Wspaniale widowiska, wielki kunszt pilotów i bez polityki.
  • Lolo
   Tu nie chodzi o muzykę przy pokazie, tylko to co się działo na niewielkim Rynku.
 • daria
  Burmistrz nie ma głowy do takich pierdoł jak decybele. Teraz jest zajęty knuciem i wymyślaniem jak tu zdyskredytować przeciwników. Jakie plotki puścić i kiedy! Do tego to ma łeb!
  • Now
   Ale do niczego innego. Burmistrz trzeba Z M I E N I Ć!
 • pijany znad Grodarza
  Tak. Decybeli było MULTUM. Starsi , wbrew sobie, opuszczali miejsca siedzące.
 • Dziękujemy
  Podziękowania za baaaardzo głośną muzykę ,nastepnym razem niech taki koncert odbędzie się w tygodniu jak burmistrz będzie sprawowal swe rządy,ciekawe co powie . Taka ilość decybeli ,że szyby drżały w oknach ,masakra trzeba było na siłę burmistrza sprowadzić i posadzić w pierwszym rzędzie na 10 godzin.

Mapa

Trasy spacerowe

Bulwar nad Wisłą


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę