Seria feralnych zdarzeń w Kazimierzu

zobacz więcej (17)

Powódź, pożar na przeprawie promowej, wypadki, zaginięcia, przeprowadzenie ewakuacji, wybuchy...  Asortyment nieszczęść w Kazimierzu Dolnym jest dziś bardzo szeroki. Spokojnie, to tylko ćwiczenia.

Ćwiczenia z działań m.in. przeciwpowodziowych prowadzone są na terenie wałów wiślanych w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczą w nich jednostki państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych i wiele innych instytucji.

- Głównym i najważniejszym wątkiem ćwiczeń jest prowadzenie działań w warunkach powodzi – mówi asp. mgr Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. -  Założenie jest takie, że są długotrwałe opady, jest bardzo wysoki poziom wód z zagrożeniem przelania się przez wały.

Jest to najważniejszy element ćwiczeń, który przewija się przez cały dzień, ale nie jedyny. Oprócz tego wybucha pożar na przeprawie promowej do Janowca, są różnorodne wypadki, mają miejsce zaginięcia, przeprowadzana jest też ewakuacja ludzi z pobliskiej wyspy. Można by rzec, że asortyment nieszczęść jest dziś w Kazimierzu Dolnym bardzo szeroki.

Kto uczestniczy w ćwiczeniach? Koordynatorem prowadzonych działań jest Państwowa Straż Pożarna. W całą akcję zaangażowani są strażacy z siedmiu powiatów naszego województwa, jednostki ochotniczych straży pożarnych z powiatu puławskiego, ale również przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zajmujący się zarządzaniem kryzysowym, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, samorządy: starosta puławski, wójt gminy Janowiec i burmistrz Kazimierza Dolnego, a dokładniej zespoły zarządzania kryzysowego właściwych urzędów, policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Wojska Obrony Terytorialnej i WOPR.

- Bardzo ważnym kwestią jest też strona logistyczna, bo musimy być przygotowani na prowadzenie wielodniowych działań przez setki osób – mówi asp. mgr Tomasz Stachyra. - Poza tym działania te dotyczą tych elementów, których na co dzień nie prowadzimy, czyli np., akcji przeciwpowodziowej i wymagają skoordynowania wielu służb, zaangażowania bardzo dużych sił.

W teorii wszystko powinno działać sprawnie. Jednak jak różnorodne akcje wyglądają w praktyce? Trzeba to sprawdzić podczas właśnie takich ćwiczeń.

 

Fragment prowadzonych działań zobaczyć można na Facebooku>>>

 

Skomentuj


Mapa

Agroturystyka

Port Jachtowy I Kemping


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę