Rowerem do Opola Lubelskiego

Skomentuj (1)

zobacz więcej (11)

Tym razem zabieramy wszystkich chętnych na wycieczkę rowerową do Opola Lubelskiego. Miasto to, raczej rzadko odwiedzane jest przez turystów, co nie znaczy, że brakuje tam pięknych miejsc i zabytków. Jednak najlepiej przekonajcie się o tym sami.


ZOBACZ MAPĘ

 

Wyjeżdżamy oczywiście z Kazimierza Dolnego, od razu kierując się w kierunku Annopola (trasa nr 824). Po drodze mijamy Czerniawy, Jeziorszczyznę, Uściąż oraz Karczmiska. W Karczmiskach możemy się zatrzymać na dworcu kolei wąskotorowej - Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.


Jadąc dalej, miniemy takie miejscowości jak Głusko czy Kazimierzów, następnie dotrzemy do Pustelni, tam również nigdzie nie skręcamy, cały czas trzymając się drogi nr 824. Przejedziemy przez Wolę Rudzką i jesteśmy w Opolu Lubelskim na ul. Lubelskiej. Jedziemy prosto, po lewej stronie mijamy „Biedronkę”, zaraz za nią stoi dawny Spichlerz powstały w XVIII wieku. Dziś jest on częścią Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury, w której mieści się kino "Opolanka".


Mijamy kino, po czym skręcamy w ul. Lipową – pierwsza droga w lewo. Jedziemy do końca ulicy, aż naszym oczom ukaże się Pałac Lubomirskich. Pałac powstał prawdopodobnie w XV w. z inicjatywy Słupeckich – ówczesnych właścicieli Opola. Budynek wielokrotnie był rozbudowywany, zmieniał też często właścicieli. Największej przebudowy dokonano na zlecenie Zofii i Antoniego Lubomirskich, budynek stał się trzykondygnacyjny, zyskał marmurową posadzkę, kryształowe lustra oraz dwupiętrową salę balową. Obecnie pałac jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego.

Tam skręcamy w prawo, wjeżdżając w ul. Pocztową, gdy ulica się kończy, skręcamy w lewo – w ul. Kolejową. Przy skrzyżowaniu (ul. Pocztowej i ul. Kolejowej) znajduje się Figura Matki Boskiej wybudowana ku pamięci walczących o wolność Polski. Przy pomniku często odbywają się msze św. oraz uroczystości m.in. z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejnym ważnym punktem jest Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. By do niego dotrzeć, musimy się cofnąć do ulicy Lubelskiej. Kiedy już znajdziemy się na tej ulicy, jedziemy prosto. Aż znajdziemy się na ulicy Nowy Rynek, która potem przechodzi w ul. Stary Rynek. Przy tej ulicy znajduje się najstarszy zabytek gminy Opole Lubelskie - Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. Zbudowany został w latach 1664-1675, następnie rozbudowany w roku 1748. Fundatorami świątyni była prawdopodobnie rodzina Słupeckich oraz fundacja miejscowego proboszcza ks. Piotra Dobielowicza. Kościół był wielokrotnie odnawiany i remontowany, w czasie wojen napoleońskich świątynia zamieniona została na skład zboża. Budynek posiada barokowy wystrój, w głównym ołtarzu znajduje się obraz Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus, natomiast w nawie głównej jest osiem bocznych XVII-wiecznych ołtarzy z obrazami autorstwa Szymona Czechowicza.


Gdy wyjdziemy z kościoła główną bramą, znajdziemy się na Starym Rynku – w zasadzie jest to centrum miasteczka. Stamtąd kierujemy się dalej w kierunku Annopola, jedziemy trasą 824. Ulica Stary Rynek przechodzi w ulicę Józefowską, a my nadal jedziemy prosto, po czym skręcamy w prawo, w Al. 600-lecia. Jedziemy prosto, aż docieramy do Parku Miejskiego. Powierzchnia parku wynosi ok. 16 ha. Na jego obszarze występują takie drzewostany jak: topola czarna, biała oraz chińska, wierzba plącząca czy też olcha czarna. Mimo zniszczeń poniesionych podczas II wojny światowej, dziś prezentuje się wspaniale, wszystko to dzięki rewaloryzacji, której był poddany w latach 1973-1974. Park Miejski jest dziś miejscem wypoczynku mieszkańców miasta oraz organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych, m.in. Jarmarku Opolskiego, na który ściągają tu tłumy.


W parku znajduje się pałac zbudowany w stylu klasycystycznym, w latach 1785-1787. Budynek miał służyć jako letnia rezydencja Lubomirskich, wewnątrz pałacu znajdowała się dwukondygnacyjna sala balowa, zwieńczona u góry kopułą. Od roku 1871 właścicielami posiadłości była rodzina Kleniewskich, później zakon Sióstr Służek N.M.P. Podczas I wojny światowej pałac uległ dewastacji. W okresie II wojny mieściła się tutaj siedziba gestapo. Dziś jest własnością prywatną, od dłuższego czasu jest remontowany. Może kiedyś znów będzie w nim tętniło życie…

Tu kończy się nasza wyprawa do Opola Lubelskiego, jednego z tych miejsc na Lubelszczyźnie, o których w przewodnikach turystycznych nie ma żadnej wzmianki. Jednak odwiedzić to miasteczko warto, zresztą jak każde inne.

Do Kazimierza możemy wrócić tą samą trasą lub też wybrać inną, może nawet ciekawszą. Na przykład tą, wiodącą przez Pomorze i Chodlik. Ale to kolejna trasa, którą znajdziecie Państwo bez problemu na naszej stronie. Zapraszamy!

Trasa z Kazimierza Dolnego do Opola Lubelskiego wynosi ok. 23 km.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę