Remont u betanek

Słynna kazimierska willa Łopuszanka na ul. Puławskiej przechodzi remont. Prace planowane są na najbliższe trzy – cztery lata.
Trwa remont słynnej Łopuszanki – willi, w której w dwudziestoleciu międzywojennym na seansach spirytystycznych spotykali się nie tylko znani spirytyści jak Stefan Ossowiecki, ale także malarze Jan Gotard, wykazujący zdolności medialne Jan Wydra, lubelski poeta Józef Czechowicz czy Zofia Pruszkowska, żona profesora Tadeusza Pruszkowskiego. Podobno bywał tu nawet sam Józef Piłsudski. Dziś jest siedzibą Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej.
Willa powstała w 1902 r. wg projektu lubelskiego architekta Ksawerego Dionizego Drozdowskiego dla niejakiego Bodalskiego, który pod koniec pierwszej wojny światowej odsprzedał ją przybyłym do Kazimierza z ogarniętej rewolucją Rosji państwu Łopuskim. W czasie drugiej wojny pałacyk uległ częściowemu zniszczeniu podczas forsowania Wisły. Helena Łopuska, której nie stać było na kosztowny remont, sprzedała posiadłość ks. Józefowi Małysiakowi, który pojawił się w Kazimierzu w 1942 r. i objął stanowisko rektora kościoła św. Anny i opiekę nad tutejszą fundacją dla starców i kalek. Cztery lata później to właśnie on sprowadził do Miasteczka siostry betanki z założonego przez siebie w 1930 r. Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. Siostry opiekowały się Łopuską aż do śmierci. Zmarła, mając przeszło 80 lat. Pochowano ją na kazimierskim cmentarzu.
Zaprojektowany przez Drozdowskiego pałacyk przeszedł modernizację. Zapewne w czasie remontu w 1976 r. zniknęły piękne wachlarzowe schody, które zastąpiono zwykłymi jednobiegowymi. Wokół niego powstał z czasem cały kompleks budynków zakonnych, a liczba sióstr w pierwszych latach XXI w. za czasów skonfliktowanej z Kościołem przełożonej siostry przekroczyła 60.
Teraz siostry przystąpiły do kolejnego remontu Łopuszanki.
- Naszym zamiarem jest termomodernizacja budynku z powodu jego złego stanu technicznego, a prace planowane są na najbliższe, 3-4 lata, jeśli Boża Opatrzność pozwoli – mówi  s. Sara Justyna Radziejewska ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. - Budynek jest dla nas bardzo ważny ze względu na to, iż jest to dom macierzysty i formacyjny Zgromadzenia i w dalszym ciągu będzie takie jego przeznaczenie.
W ramach remontu, który przebiega pod opieką konserwatora, przewidziano docieplenie ścian zewnętrznych budynku i dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę instalacji wewnętrznych oraz instalacje pomp ciepła.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę