Przyjdź, sprawdź, że potrafisz

zobacz więcej (10)

Rozpoczęły się dokładnie rok temu, w wakacje właśnie. Przyciągają stałe grono osób chcących poznawać nowe techniki i… nowych ludzi. Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki zaprasza na warsztaty manualne, które odbywają się co dwa tygodnie we wtorki.

Większość z odbywających się w ciągu roku zajeć w ramach warsztatów manualnych w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki prowadzi Dorota Opolska – Maksym.

- Wśród uczestników warsztatów wytworzyła się grupa stałych bywalców. Przychodzą również osoby, które doszły w trakcie, ale generalnie zawsze frekwencja na zajęciach jest na dobrym poziomie, a grupa jest bardzo prężna. Dziewczyny, które przychodzą, są osobami bardzo kreatywnymi, które robiły już różne rzeczy z pogranicza sztuk manualnych, a teraz chcą udoskonalić swój warsztat oraz poznać nowe techniki.

Jak zaznacza Dorota Opolska – Maksym, przez ostatni rok na zajęciach przygotowywano prace w ponad 40 technikach plastycznych. Część z nich jest tradycyjna, aczkolwiek instruktorzy nie boją się również łączenia różnych metod i tak np. zamiast pisania ikon jest malowanie na drewnie akrylami oraz dodawanie do tego złoceń, jak w prawdziwych ikonach.

- Dużym zainteresowaniem cieszyło się zdobienie mebli i innych przedmiotów farbami kredowymi, podczas którego robiliśmy przecierania, a na koniec woskowaliśmy te przedmioty. Dziewczyny robiły także krzesła, lampki i wieszaki. Używamy dużo technik, także każdy znajdzie coś dla siebie. Są wśród nich takie, które wymagają większych umiejętności manualnych i plastycznych, i są takie, które są techniczne i proste np. szydełkowanie, dzięki któremu możemy stworzyć kolorowe koszyczki. Wyrabiane przez nas przedmioty można w różny sposób wykorzystać w domu, np. pufy czy torebki wytwarzane metodą zpaghetti, za pomocą wspomnianego szydełka – odpowiada pani Dorota.

Wtorkowe zajęcia przypadły do gustu uczestniczkom, które regularnie pojawiają się na warsztatach. Jak zgodnie podkreślają, prace manualne sprawiają, że bardzo wzrasta samoocena i to, co jeszcze przed rozpoczęciem zajęć wydawało się niemożliwe do wykonania, staje się jak najbardziej realne.

- Na zajęcia chodzę od początku, czyli równy rok – mówi Asia, jedna z inicjatorek warsztatów oraz ich uczestniczka. – Podczas warsztatów odpoczywam od obowiązków i codzienności. Wynoszę stąd inspiracje i pomysły na kolejne działania. Podoba mi się to, że uczymy się nowych technik, a jeśli jakaś szczególnie przypadnie mi do gustu to przenoszę ją na grunt mojej domowej pracowni.

Istotnym elementem warsztatów jest możliwość poznania nowych osób i świetne towarzystwo.

- Dochodzą do nas kolejne osoby, dzięki czemu możemy zawierać nowe znajomości, co jest według mnie bardzo istotne – mówi kolejna ze stałych uczestniczek, Kasia. – Nie jestem w żaden sposób uzdolniona plastycznie, ale dzięki prowadzącej uwierzyłam w swoje możliwości. Moje prace podobają się innym ludziom, czasami wykorzystuję je jako prezenty. Jeśli jakaś technika mi się podoba, to próbuję nad nią pracować w domu. Podczas tego roku, przez który trwają zajęcia odbyły się już dwie wystawy z naszymi pracami. Przyjemnie było popatrzeć na to wszystko i cieszyć tym oko – dodaje.

Warsztaty w KOKPiT dają uczestnikom dużo satysfakcji i radości.

- Nie mam zupełnie zdolności plastycznych, ale dzięki pomocy koleżanek dużo się nauczyłam i jestem bardzo z tych zajęć zadowolona – mówi Agnieszka. – Dają mi dużo radości i satysfakcji, a także pomagają się zrelaksować. Mimo, że moje prace nie są tak piękne jak koleżanek, to mnie jednak cieszą. Dzięki warsztatom można pozbyć się zahamowani, a także rozwijać się pod kątem artystycznym.

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w różnych technikach artystycznych, mamy dobrą wiadomość. Od września na nowo rozpoczną się zapisy na zajęcia w KOKPiT. Mile widziane są osoby w każdym wieku, a jak podkreśla Dorota Opolska – Maksym – niech szczególnie zaproszeni czują się panowie, ponieważ wszyscy uczestnicy wtorkowych zajęć to przedstawicielki płci pięknej!

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, we wtorki od godz. 16.00 do 18.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki.

 

Tekst: Katarzyna Gurmińska
Foto: Katarzyna Gurmińska,
Dorota Opolska - Maksym

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę