Przybędzie nowa kamienica

Skomentuj (18)

Po kilku latach starań Muzeum Sztuki Złotniczej, które wchodzi w skład Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym będzie mieć nową siedzibę - podaje Informacyjna Agencja Samorządowa.

Dyrekcja placówki właśnie otrzymała potwierdzenie, że tym razem próba pozyskania na ten cel środków zewnętrznych zakończyła się sukcesem. Wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, przygotowany wspólnie z Urzędem Miasta w Kazimierzu, okazał się najlepszy spośród wszystkich, zgłoszonych w konkursie.

Zastępca dyrektora muzeum Wiktor Kowalczyk przypomina, że już 3 lata temu placówka starała się o pomoc z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jednak pozyskanie pieniędzy z tego źródła się nie udało. Akceptacji nie zyskał też ubiegłoroczny wniosek o dofinansowanie z RPO. Dopiero tegoroczny wspólny projekt muzeum i miasta został zaakceptowany.

Według dyrektora Kowalczyka za kilka lat muzeum złotnictwa „przenosząc się do nowej siedziby, wróci na swoje dawne miejsce”. Budynek, w którym powstanie zostanie bowiem wybudowany na fundamentach zajmowanej już kiedyś kamienicy. Muzeum opuściło ją ze względu na jej zły stan techniczny. Od tego czasu placówka mieści się w dzwonnicy przy farze, którą tymczasowo użyczyło jej miasto.

W nowym obiekcie będzie więcej miejsca na ekspozycje, będą też: recepcja, kasy, sklep z pamiątkami i wydawnictwami promocyjnymi oraz kawiarenka. Na piętrze ma powstać całoroczna galeria sztuki współczesnej, na poddaszu będą się mieścić biura, a za budynkiem zaplecze gospodarcze.

Wszystko ma kosztować około 7 milionów 800 tysięcy złotych. Z RPO muzeum ma otrzymać 4,5 miliona złotych, a resztę dołoży z budżetu samorząd województwa, który jest organem prowadzącym muzeum.

Umowa o przekazaniu środków ma być podpisana w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Potem zostanie ogłoszony przetarg. Pierwsze prace mają się rozpocząć jesienią tego roku. Cała inwestycja ma się zakończyć w II połowie 2012 roku.

źródło: Informacyjna Agencja Samorządowa

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • MURARZ
  No a kto jest projektantem tego arcydzieła architektury. Dlaczego taka cisza. To był konkurs?
 • Maciej
  Czy w nowym budunku Muzeum przewidziano toaletę? Taką i dla zwiedzających indywidualnie i dla grup wycieczkowych ? No bo ta toaleta publiczna przy ul. Browarnej - miastu nie ubliżając - chluby miastu nie przynosi, a wywołuje wręcz złośliwe, a w gruncie rzeczy przykre komentarze na temat higieny naszego miasteczka. No na przyzwoitym poziomie krajowym, nie mówiąc już o europejskim - to ona niestety nie jest ...
  Możeby by tak coś na nią ze środków europejskich i trochę ją tak stosownie do dzisiejszych czasów odświeżyć, poprawić ... i oznakować w miescie jak do niej trafić ? To nie musi być remont dworca Centralnego w Warszawie.
 • Lef
  Zaprawdę ! wielką sztuką jest zrozumieć o co ci chodzi
 • stef
  inni..bredzą mniej...to przecież jeden cyrk!
 • dicutr ddk
  o ! stef ! widzę że nauczyłeś się pisać,gdybyś jeszcze przestał bredzić..
 • stef
  spiskowa teoria dziejów...czyli "kazimierska"normalka ..tak na zdrowy rozum to przybędzie jeszcze jeden "zabytek"..bo reszta kazimierskiego rynku jest zabytkiem lat {piędziesiątych..tych mrocznych}hi hi teraz będzie "nowy"zabytek godny obecnych czasów..
 • Zegarkowy
  A tam się nie znacie... Balkon musi być i już! No bo jakby za trochę przypadkiem, zupełnie niespodziewanie okazało się że muzeum jest "ekonomicznie nieuzasadnione" lub "lepiej mu w dzwonnicy" to kamienicę w oka mgnieniu można opylić na jakiś hotel, pensjonat. Dobre miejsce? Ba, idealne! Znajdzie się kupiec? Pewnie że tak, i to jeszcze zanim zdąży się przetarg ogłosić :-)))) Tak więc balkonik musi być, wszak od szczegółów początek biorą rzeczy wielkie ;)
 • Janson
  A mnie zal bo zniknie stoisko z regionalnymi kazimierskimi wyrobami jak kierpce, baranice, ciupagi i oscypek.... Nowa wersja celowosci balkonika na pieterku muzeum, kiedy budowa sie skonczy stanie na nim projektant i gromko bedzie oznajmial cale lato - moje to dzielo! na 2 strony swiata, punktualnie o 12 i tak Kazimierz dorobi sie hejnalu...
 • IzabelinStudioSTS
  I tak bilans budowli wyjdzie na zero, bo się kamienica z naprzeciwka zawali do tego czasu :)
 • obstawiam
  nie, balkonik jest po to by z gory patrzec na kolejke do muzeum i rozrzucac cukierki.
 • mojtyp
  Balkonik na piętrze wymyślono po to by przyszłego szefa kochanka miała się gdzie opalać.
 • baco
  Akwarelka super (szkoda że taka rozdzielczość), gorzej z fotoshopowo-corelową namiastką wizualizacji
 • ABC
  "Wszystko ma kosztować około 7 milionów 800 tysięcy złotych. Z RPO muzeum ma otrzymać 4,5 miliona złotych, a resztę dołoży z budżetu samorząd województwa, który jest organem prowadzącym muzeum"- co zatem ma wspólnego z tym projetem Urząd Miasta w Kazimierzu?
  Z daleka pachnie tu przedwyborczą propagandą kolegów z...po...
 • kow
  A gdzie stragany sie podzieją?? Jest już wyznaczone nowe miejsce na istniejące stragany??
 • pytajnik
  Kolejne muzeum? A gdzie ogólnodostępne baseny? I co ze śmietnikiem o nazwie kamieniołomy?
 • Ewita
  Koryto? Na starym miejcu. A woda obecnie zostaje pod ziemią...
 • lolek
  Ale gdzie jest Grodarz ?
 • Janson
  najbardziej podoba mi sie narozny balkonik - loggia, na interpretacje celowosci istnienia tego w budynku muzealnym oglosic nalezaloby konkurs z nagrodami; bryla jak i detale z 1 rysunku sa jak Bulhakowski losos drugiej swiezosci, nadzieje w realu bedzie lepiej niz szkicu, choc na drugiej wesji juz blizej. Ale najbardziej cieszy, ze sie udalo cos, teraz czas na Wikarowke.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę