Promocja książki „Zapiski z wygnania”

Skomentuj (8)

Synagoga w Kazimierzu Dolnym gości różnorodnych twórców. Tym razem gościem specjalnym będzie Sabina Baral, autorka książki „Zapiski z wygnania”. Spotkanie odbędzie się 5 września.

Sabina Baral urodziła się kilka lat po wojnie jako jedyne dziecko ocalałych z Holokaustu polskich Żydów. Wraz z rodziną została zmuszona do wyjazdu z Polski w 1968 roku. Obecnie mieszka w San Francisco. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej.

- Potem zakochała się w kamieniołomach tj. w użyciu materiałów skalnych i wykorzystaniu ich przy projektach wnętrz – czytamy w informacji prasowej. - I zbudowała na tym potężny biznes. Sabina Marble & Granite było synonimem jakości, etyki i dobrego gustu. Klientami firmy byli giganci Doliny Krzemowej, ale również sklepy Armani, Martha Stewart, Holt-Renfrew w Kanadzie.  Sabina Baral jest laureatką wielu amerykańskich nagród m.in. prestiżowej CoTy.

Spotkanie autorskie z Sabiną Baral odbędzie się 5 września o godzinie 18.00 w Synagodze w Kazimierzu Dolnym. W roli prowadzącego wystąpi Grzegorz Józefczuk.

- Jestem poliglotką, bo chcę rozumieć – mówi sama o sobie Sabina Baral. – Podróżniczką, bo nic nie zastąpi odbioru "na-własne-oczy”. I kucharką, bo kocham gwar wokół mojego stołu. Uwielbiam miasta położone przy wodzie, światło tuż przed zachodem słońca i ludzi, którzy żyją pełną piersią i dają pełnym sercem. Zbudowaliśmy mocną, dużą rodzinę. Jestem Amerykanką, mieszkam w San Francisco. "Zapiski z wygnania" to książka o mojej emigracji. Opowiadam tę historię dla siebie, dla Was i dla przestrogi. Mam nadzieję, że „ przyniesie pożytek”.
 
Książka „Zapiski z wygnania” ukazała się w czerwcu bieżącego roku nakładem wydawnictwa "Austeria”.

- To przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem – tak pisze o książce Sabiny Baral Ewa Lipska.
 
Po spotkaniu z autorką z koncertem „Melodie hebrajskie" wystąpią: Marcin Król – skrzypce oraz Karolina Hordyjewicz – akompaniament.
 
W programie znajdą się utwory na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu nawiązujące do tradycji, kultury i religii żydowskiej. Usłyszymy m.in.: "Kadisz" Maurycego Ravela, "Kol Nidrei" Maximiliana Pilzera, "Nigun" Ernesta Blocha, „Taniec Hebrajski" Georga Perlmana, "Habreisch" Georga Perlmana i Kaprys numer 4 Henryka Wieniawskiego.
 
Wstęp na całe wydarzenie, podczas którego będzie można zakupić książkę „Zapiski z wygnania, jest wolny.

Organizatorzy: Synagoga w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Historii Żydów Kazimierskich oraz Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Mirku
  Mirek ma racje, warto pytać o przeszłość, bo SB, milicjanci, ubecy dalej rządzą i chcą być najważniejsi. Daleko ie trzeba szukać. Wszędzie znajdzie się jakiś milicjant.
 • pijany znad Grodarza
  Opisz ucieczkę w 1983 roku Arturze.
 • Arthur Petryka
  Sabina Baral to osoba którą tylko kochać można.A ja do dzisiaj jej zazdroszcze ,że nie chciano mnie wyrzucić w tym 1968.A tak się chol... starałem,nawet zaaresztowany tego pamiętnego Marca byłem.Udało się uciec piętnaście lat póżniej,i to było najpiękniejsze dla mnie wydarzenie,gdyopuszczałemsoviecki lagier...
 • pijany znad Grodarza
  Rok 1968. Mialem 18 lat. Mieszkałem w internacie . / tym nie styropianowym/ Miasto uniwersyteckie. Wyjścia były ZAKLUCZONE. Klucze TRZYMALI Wychowawcy.
  wyjasniam. Pedagodzy.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok.
  Nie trzeba pytać.
  Trzeba wiedzieć.
  "- To przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem - tak pisze o książce Sabiny Baral Ewa Lipska."
 • szok
  Ulka przecież tylko zapytał ,nigdzie tu nie pisze że pracowali w UB czy PUBie czy byli funkcjonariuszami MBP ,zawsze warto być uczciwym człowiekiem człek się wtedy niczego nie boi ,nie straszna mu żadna litera a tak !uderz w stół a ....
 • Ulka
  @Mirek, zanim coś podobnego zainsynuujesz, przyjdź na spotkanie i dowiedz się z pierwszej ręki. autorka - jak napisano - będzie obecna.
 • mirek
  Kim byli i co robili jej rodzice w latach 1945-1968? Czy czasami nie to było powodem " wygnania "?

Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę