Promocja książki „Zapiski z wygnania”

Skomentuj (8)

Synagoga w Kazimierzu Dolnym gości różnorodnych twórców. Tym razem gościem specjalnym będzie Sabina Baral, autorka książki „Zapiski z wygnania”. Spotkanie odbędzie się 5 września.

Sabina Baral urodziła się kilka lat po wojnie jako jedyne dziecko ocalałych z Holokaustu polskich Żydów. Wraz z rodziną została zmuszona do wyjazdu z Polski w 1968 roku. Obecnie mieszka w San Francisco. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej.

- Potem zakochała się w kamieniołomach tj. w użyciu materiałów skalnych i wykorzystaniu ich przy projektach wnętrz – czytamy w informacji prasowej. - I zbudowała na tym potężny biznes. Sabina Marble & Granite było synonimem jakości, etyki i dobrego gustu. Klientami firmy byli giganci Doliny Krzemowej, ale również sklepy Armani, Martha Stewart, Holt-Renfrew w Kanadzie.  Sabina Baral jest laureatką wielu amerykańskich nagród m.in. prestiżowej CoTy.

Spotkanie autorskie z Sabiną Baral odbędzie się 5 września o godzinie 18.00 w Synagodze w Kazimierzu Dolnym. W roli prowadzącego wystąpi Grzegorz Józefczuk.

- Jestem poliglotką, bo chcę rozumieć – mówi sama o sobie Sabina Baral. – Podróżniczką, bo nic nie zastąpi odbioru "na-własne-oczy”. I kucharką, bo kocham gwar wokół mojego stołu. Uwielbiam miasta położone przy wodzie, światło tuż przed zachodem słońca i ludzi, którzy żyją pełną piersią i dają pełnym sercem. Zbudowaliśmy mocną, dużą rodzinę. Jestem Amerykanką, mieszkam w San Francisco. "Zapiski z wygnania" to książka o mojej emigracji. Opowiadam tę historię dla siebie, dla Was i dla przestrogi. Mam nadzieję, że „ przyniesie pożytek”.
 
Książka „Zapiski z wygnania” ukazała się w czerwcu bieżącego roku nakładem wydawnictwa "Austeria”.

- To przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem – tak pisze o książce Sabiny Baral Ewa Lipska.
 
Po spotkaniu z autorką z koncertem „Melodie hebrajskie" wystąpią: Marcin Król – skrzypce oraz Karolina Hordyjewicz – akompaniament.
 
W programie znajdą się utwory na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu nawiązujące do tradycji, kultury i religii żydowskiej. Usłyszymy m.in.: "Kadisz" Maurycego Ravela, "Kol Nidrei" Maximiliana Pilzera, "Nigun" Ernesta Blocha, „Taniec Hebrajski" Georga Perlmana, "Habreisch" Georga Perlmana i Kaprys numer 4 Henryka Wieniawskiego.
 
Wstęp na całe wydarzenie, podczas którego będzie można zakupić książkę „Zapiski z wygnania, jest wolny.

Organizatorzy: Synagoga w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Historii Żydów Kazimierskich oraz Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Mirku
  Mirek ma racje, warto pytać o przeszłość, bo SB, milicjanci, ubecy dalej rządzą i chcą być najważniejsi. Daleko ie trzeba szukać. Wszędzie znajdzie się jakiś milicjant.
 • pijany znad Grodarza
  Opisz ucieczkę w 1983 roku Arturze.
 • Arthur Petryka
  Sabina Baral to osoba którą tylko kochać można.A ja do dzisiaj jej zazdroszcze ,że nie chciano mnie wyrzucić w tym 1968.A tak się chol... starałem,nawet zaaresztowany tego pamiętnego Marca byłem.Udało się uciec piętnaście lat póżniej,i to było najpiękniejsze dla mnie wydarzenie,gdyopuszczałemsoviecki lagier...
 • pijany znad Grodarza
  Rok 1968. Mialem 18 lat. Mieszkałem w internacie . / tym nie styropianowym/ Miasto uniwersyteckie. Wyjścia były ZAKLUCZONE. Klucze TRZYMALI Wychowawcy.
  wyjasniam. Pedagodzy.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok.
  Nie trzeba pytać.
  Trzeba wiedzieć.
  "- To przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem - tak pisze o książce Sabiny Baral Ewa Lipska."
 • szok
  Ulka przecież tylko zapytał ,nigdzie tu nie pisze że pracowali w UB czy PUBie czy byli funkcjonariuszami MBP ,zawsze warto być uczciwym człowiekiem człek się wtedy niczego nie boi ,nie straszna mu żadna litera a tak !uderz w stół a ....
 • Ulka
  @Mirek, zanim coś podobnego zainsynuujesz, przyjdź na spotkanie i dowiedz się z pierwszej ręki. autorka - jak napisano - będzie obecna.
 • mirek
  Kim byli i co robili jej rodzice w latach 1945-1968? Czy czasami nie to było powodem " wygnania "?

Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę