Powstaje program rewitalizacji miasta

Skomentuj (11)
Od połowy września br. trwają prace nad przygotowaniem programu rewitalizacji dla miasta Kazimierza Dolnego. Teraz nadszedł czas na wprowadzanie do programu konkretnych projektów.
Do tej pory w sprawie programu rewitalizacji dla miasta Kazimierza Dolnego odbyły się już dwa spotkania otwarte w formie warsztatów dla wszystkich mieszkańców oraz kilka spotkań indywidualnych z przedstawicielami instytucji, które są takimi projektami zainteresowane. Wśród nich zalazły się: Muzeum Nadwiślańskie, Klasztor Ojców Reformatów, Parafia Kazimierz Dolny, wspólnoty mieszkaniowe oraz Urząd Miasta. Wszystkie projekty, jakie zostaną ujęte w programie rewitalizacji, mają szanse na pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej i realizację zamierzonych celów.

Ojciec Edwin Kozicki, gwardian Zakonu Ojców Reformatów, ma pomysł na zagospodarowanie ogrodu i terenu przyklasztornego. Są też plany, aby umocnić i zabezpieczyć mur przyklasztorny, co jest ważne dla całego miasta, gdyż obecnie stanowi on zagrożenie zarówno dla samych zakonników, jak i mieszkańców Kazimierza czy turystów.

Dyrekcja Muzeum Nadwiślańskiego ma w planach nadbudowę kamienicy, w której znajduje się obecnie Galeria Letnia. To również ważna sprawa dla całego Miasteczka, bo dzięki temu powstałby nowy obiekt muzealny.

Najwięcej planów ma Urząd Miasta, który z pozyskaniem funduszy wiąże wielkie nadzieje. Jednym z projektów, który zostanie ujęty w programie rewitalizacji, jest zabezpieczenie dwóch bardzo ważnych obiektów: ruin zamku oraz baszty.

- Obiekty te wymagają specjalnych zabezpieczeń, również schody terenowe prowadzące do baszty planujemy przebudować, odnowić – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Chcieliśmy również w jakiś sposób zagospodarować teren między tymi obiektami. Być może powstaną tam szalety dla turystów, bo nie da się ukryć, że są to miejsca bardzo często odwiedzane przez turystów.

W planach ujęte jest również doprowadzenie tam mediów, wody, kanalizacji oraz energii w celu podświetlenia tych obiektów i możliwości zorganizowania, np. w ruinach zamku koncertu czy też spektaklu. Takie imprezy już niejednokrotnie na zamku się odbywały i zapewne dla większości ludzi w nich uczestniczących pozostaną niezapomnianym przeżyciem, jednak gdyby plany miasta udało się zrealizować, ich organizacja byłaby dużo sprawniejsza.

Urząd Miasta zamierza też zmodernizować i zagospodarować teren Małego Rynku, zmienić nawierzchnię, przebudować media podziemne, które tam istnieją, czyli kanalizację i wodociągi oraz remont szaletu miejskiego.

- Ten pomysł będzie wymagał opracowania jakiś większych i dokładniejszych projektów i koncepcji, ale na początek chcemy te zamierzenia zamieścić w programie rewitalizacji. Dzięki temu są duże szanse na realizację tych zamierzeń, dzięki środkom z Unii Europejskiej – tłumaczy burmistrz Grzegorz Dunia.

Po zakończeniu opracowywania programu rewitalizacji dla Kazimierza Dolnego zostanie on zaprezentowany wszystkim zainteresowanym. Terminu takiego spotkania na razie jeszcze nie określono.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

  • Paweł
    Jest skandalem ,ze wladze miasta dopuszczają do wjazdu aut na rynek .Byliśmy z grupą obcokrajowców w niedzielę dnia 09.11.08r i caly rynek był zastawiony autami.Było ich może ze 100.Jak to możliwe ,że w takim miejscu.Byliśmy zaczepiani przyz Cyganki.Aby było mało -nad rynkiem unsił sie warkot motocykli zakompleksionych podtatusiałych facetów.Gdzie są władze !!!! Gdzie policja !!!! Ludzie, robicie z tego miasta.Kto tutaj rządzi
  • Diana (gość)
    Szalety pomiędzy zamkiem a basztą! Świetny pomysł! Równie świetny jak nadbudową nad starą kamienicą. To pierwszy krok do unicestwienia tej kamienicy. W ten sposób unicestwiono Esterkę i spichlerz na Puławskiej - nadbudowano, rozbudowano, oszpecono, wyburzono i ... nie ma. Jest za to mega-hotel.
    Kazimierz ma wiele starych obiektów, w których można urządzić kolejną galerię. Tylko trzeba o te obiekty zadbać, bo obecnie niszczeją.

    A co z przepięknymi willami na skraju lasku na przedłużeniu ul.Lubelskiej /droga do wąwozu korzeniowego/??? Czy ich rewitalizacja nie obejmuje?

    Od kilku lat mam wrażenie, iż cała energia władz lokalnych /i wojewódzkiego konserwatora zabytków/ koncentruje się na unicestwianiu Kazimierza. Jak długo jeszcze my turyści będziemy skłonni płacić ogromne pieniądze za kazimierskie noclegi, jeśli Kazimierz będzie nas witał betonowymi twierdzami pensjonatów i zrujnowaną starą architekturą?
  • Gość z Lublina (gość)
    Nie rozumiem, dlaczego miałaby zostać wymieniona nawierzchnia na Małym Rynku. Chyba tylko po to, żeby wydać pieniądze. Natomiast mur klasztorny od strony Plebanki na pewno wymaga remontu, bo niebezpieczny i szpetny.
  • mathew (gość)
    a co z oświetleniem rynku?
  • Anonim (gość)
    a co z przebudową ul.Krakowskiej ,jej nawierzchnia woła o pomstę do nieba ! Ulica ta jest również reprezentacyjna dla miasta,gdyż większość turystów spaceruje wałem i wraca ulicą do rynku.Przy ulicy tej mieści się też szereg pensjonatów.
  • Anonim (gość)
    Cmentarz był pomiędzy zamkiem a Farą, Kazimierzaku.
  • Anonim (gość)
    Cmentarz był pomiędzy zamkiem a Farą, Kazimierzaku.
  • kazimierzak (gość)
    Szalety na miejscu gdzie kiedyś był cmentarz...? Zostawiam bez komentarza...
  • kazimierzak (gość)
    Szalety na miejscu gdzie kiedyś był cmentarz...? Zostawiam bez komentarza...
  • Anonim (gość)
    A co to znaczy rewitalizacja? Bo według tego czego mnie uczyli to ten wyraz trochę się kłóci z jego zastosowaniem obecnie. Zmienił znaczenie? Na jakie?
  • obserwator (gość)
    a o tym ze niektorzy mieszkancy miasteczka nie maja JESZCZE kanalizacji to nie pomysla...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2025? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2025.
Pokaż stopkę