Polski wrzesień w Domu Kuncewiczów

Skomentuj (2)

W Kuncewiczówce trwają wrześniowe rozważania na temat dramatycznej historii Polski XX w. Zakończy je promocja najnowszej książki Bohdana Królikowskiego pt. "Akt oskarżenia". Spotkanie autorskie wybitnego pisarza i historyka rozpocznie się w sobotę, 29 września 2007 roku o godz. 17.00

 Najnowsze dzieło Królikowskiego omawia los Polaków w trzech planach czasowych, obejmujących wojnę polsko - bolszewicką, Kampanię Wrześniową i stalinowski terror. Autor oparł swoją opowieść o źródła historyczne, przekazując rzetelną, syntetyczną i przejmującą wizję polskich losów. Ksiądz Alfred Wierzbicki, prorektor Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Lublinie, literat, tak oto rekomenduje dzieło Królikowskiego: "Opowiadań Bohdana Królikowskiego nie można odłożyć z obojętnością. Kto zaczął je czytać, natychmiast zostaje wciągnięty i poruszony, staje się świadkiem i sędzią mrocznej historii XX wieku. Bohaterami narracyjnego tryptyku są dwaj oficerowie i podoficer pułku ułanów krechowieckich. Zamiast jednak epopei sławiącej ich czyny, mamy trzy oszczędne, w węzłowych punktach sprowadzone do milczenia, opowieści o losie naznaczonym cierpieniem i krzywdą. Trzy opowieści o tragicznych losach trzech ułanów stają się uniwersalną przypowieścią o nieszczęściu i niesprawiedliwości, których na tej ziemi nie można już naprawić."

Bohdan Królikowski (ur. w 1934 r. w Wilnie) jest absolwentem i emerytowanym pracownikiem KUL. Napisał kilkanaście powieści o tematyce historycznej, przede wszystkim staropolskiej i ułańskiej, a także pięć książek wspomnieniowych. Jest ponadto autorem wielu artykułów, recenzji, felietonów, esejów, rozpraw, katalogów wystaw, prac edytorskich i redakcyjnych, a także współautorem obowiązującego wzoru polskiego orła wojskowego.

Najważniejsze publikacje:

Bez amarantów. Ułańska jesień (1989), Błażeja Siennickiego diariusz z wojny szwedzkiej (1977), Błażeja Siennickiego przypadki wojenne osobliwsze (1978), Czas ułanów. Polski wrzesień 1939 (1992), Błażeja Siennickiego z wojen przeszłych notacje (1978), Generał Michał Bołtuć. Wizerunek żołnierza (1998), Dopóki szabla w garści (1980), Fortalicium Marianum albo Szaniec Bogarodzicy na obronę narodu polskiego wystawion spod którego nieprzyjaciel wszelki z konfuzją odejdzie. Opowieść jasnogórska (1984), Generała artylerii koronnej żywot własny (1979), Grzechy pamięci (2002), Labiryt wojny północnej 1700-1706 (1972), Lekcja pokory. Sceny z jeździeckiego żywota (2003), Listy znad Sekwany (1998), Listy znad Tamizy (2000), Na ułańskich drogach. Spotkania przedziwne (1996), Odyseusze z 10. Brygady (1995), Pamięć wrzosu (1981), Rewolwery z Paryża. Opowieść powstańcza (2003), Rotmistrz z kradzionym herbem (1982), Szabla ta sama. Ułańska historia rodzinna  (1993), Szable nie rdzewiały czyli Przewagi lisowczyków nad Turkiem srogim pod Cecorą i Chocimiem czynione (1983), Ten dzielny Miś (1995), Twierdza. Opowieść jasnogórska (1998), Ułańskie lato. Od Krechowiec do Komarowa (1999), Ułańska jesień. Szkice do dziejów kawalerii II Rzeczypospolitej (2002), Wiatr na szablach (1994), Wśród Sarmatów. Radziwiłłowie i pamiętnikarze (2000).

źródło: Muzeum Nadwislańskie

Fot. Danuta Wierzbicka, Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • il (gość)
    Kto już książkę Bohdana Królikowskiego czytał ten wie, że to lektura obowiązkowa dla każdego, a szczególnie dla młodzieży.
  • dyżurny z Domu Kuncewiczów (go
    Ilustracją dramatycznych polskich losów jest bieżąca wystawa w Domu Kuncewiczów pt. "Loluś (1919-1939)", poświęcona podchorążemu Leonowi Jankowskiemu z Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. "Loluś" zginąl w 10. dniu II wojny światowej w czasie walk nad Bzurą. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada 2007 r.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę