Podwójny rocznik w Kazimierzu

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Szczególny – po reformie – w szkołach średnich. Placówki muszą przyjąć podwójny rocznik uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów, których historia przed wakacjami dobiegła końca. Jak to wygląda w kazimierskich szkołach?

W Kazimierzu mimo to nie udało się odtworzyć Liceum Ogólnokształcącego, chociaż nowy budynek wydawał się kusić doskonałymi warunkami. Było zbyt mało chętnych, by otworzyć chociaż jedną klasę.

Przybyło za to uczniów w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

- Udało się nam otworzyć dwie klasy pierwsze po gimnazjum – są to klasy technikum: jedna kształcąca w zawodzie technik hotelarstwa, druga w zawodzie technik logistyk – i jedną klasę technikum po szkole podstawowej kształcącą w zawodach technik hotelarstwa i technik logistyk – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza Teodor Józefacki. – Próbowaliśmy również dokonać naboru do szkoły branżowej pierwszego stopnia, ale z uwagi na zbyt małą liczbę chętnych nie udało się utworzyć klasy. Szkoda, że dzieci do szkół branżowych nie chcą przychodzić…

Oprócz tego w szkole powstała klasa Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, w której w systemie zaocznym uzupełniają wykształcenie osoby pracujące.

W jaki sposób szkoła przygotowywała się na przyjęcie podwójnego rocznika?

- U nas miejsca mamy wystarczająco, żeby przyjąć młodzież. W miarę możliwości wyremontowaliśmy część sal lekcyjnych i salę gimnastyczną oraz pomieszczenia w internacie. Największe przygotowania dotyczyły właśnie internatu. Przybyło nam dosyć dużo wychowanków i konieczne było uruchomienie drugiego budynku.

Szkoła nad Wisłą, popularny Koszczyc, w pierwszym dniu nowego roku szkolnego chwaliła się również wynikami. Zdawalność matur wyniosła tu w tym roku 71 %, egzaminy końcowe w zawodzie technik logistyk zdało 86% absolwentów, a egzaminy zawodowe w klasie II w zawodzie technik logistyk 78% uczniów, a w zawodzie technik hotelarstwa 83%. Najwyższa zdawalność w klasie III wielozawodowej szkoły branżowej była w grupie kucharzy – w grupie 8 zdających – zdało 7.

- Jeśli chodzi o zdawalność matur jesteśmy jak zwykle w czołówce techników w powiecie puławskim – mówi dyrektor Józefacki. – Jeśli chodzi o wyniki egzaminów zawodowych to takich zestawień jeszcze nie ma.

Skomentuj


Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę