Po prostu brak słów...

Skomentuj (50)

Mimo nagłej śnieżycy kazimierzacy zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór przy studni, by uczcić pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zamordowanego podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To była spontaniczna akcja. Wystarczył jeden wpis na profilu Marcina Pisuli „Kazimierz przeciw nienawiści i przemocy. Dziś o 18.00 zapalmy symboliczny znicz koło kazimierskiej studni. Zaprotestujmy przeciw złu i przemocy, zapalmy znicz za zamordowanego Prezydenta Gdańska.”, by po dwóch godzinach wokół studni zgromadziło się około 50 osób zasmuconych morderstwem prezydenta Gdańska podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym miejscu, gdzie jeszcze w niedzielę wolontariusze WOŚP z takim zapałem zachęcali przechodniów do otwierania serc na tegoroczny cel Orkiestry: zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, dzisiaj zebrali się kazimierzacy porażeni morderstwem w Gdańsku. Zapłonęły znicze.

- Jesteśmy tu, by zaprotestować przeciwko temu, co nas otacza i co nas boli: przeciwko zjawisku hejtu, agresji słownej, którą widzimy w przestrzeni internetowej i w przestrzeni publicznej oraz by upamiętnić zamordowanego prezydenta Gdańska, wielkiego samorządowca – powiedział Marcin Pisula.

W sumie niewiele było oficjalnych słów, jakby w tej sytuacji słowa były zbyt mało wymowne, by wyrazić „zgrozę nagłych cisz”, by oddać emocje zgromadzonych. Była modlitwa. I cisza.

Jeszcze długo po spotkaniu trwały dyskusje w podgrupach: co z nami będzie?

- Musimy zrobić wszystko, by wybrać ludzi, którzy spróbują wprowadzić do przestrzeni publicznej inny język polityczny, a przede wszystkim przestaną dzielić Polaków – powiedział fotografik Tomasz Sikora. – Miejmy nadzieję, że to właśnie dzięki młodemu pokoleniu coś się w końcu zacznie prostować, bo na razie to nie wygląda dobrze…

 

Skomentuj


Dodane komentarze (29)

 • Malutki
  Portal daje przyzwolenie na obrażanie. Może ktoś też powinien się tym zainteresować
  • Milicja
   Dziękujemy za doniesienie. Na starych informatorach możemy zawsze liczyć. Prosimy o więcej.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo, prosimy o komentarze zgodne i z tematem artykułu, i z regulaminem dyskusji.
 • czlowiek prawicy
  Wolność jest trudna...
 • fan sznaucerów
  Ja bym jeszcze trochę tych głupot zupełnie nie stosownych trochę wywalił z tej dyskusji "kto pierwszy zaczął". Najlepiej wszystko! Ciągłe kompromisy i udawanie prawności...
 • Podpis
  Prośba do redakcji, by pod niektórymi artykułami nie było możliwości dodawać komentarza. Jak na razie tylko dowiadujemy się ilu idiotow mieszka w Kazimierzu.
  • kazimierz
   yhym wróćmy na żółtą stronę. tam sami mędrcy...
  • gotowe
   @kazimierz
   Mylisz się!
   Poważne portale pod pewnymi tekstami blokują komentowanie i słusznie.
   Zabawa w taką cenzurę jak tu śmiesznie wygląda rodząc poczucie stronniczości redakcji.
   O pewnych rzeczach lepiej milczeć...
 • Ildefonsa
  Ja od 2 miesięcy na ten blog nie wchodzę i czuje się bardzo dobrze. Doświadczyłam tego osobiście,że można człowieka oczernić,opluć i zmieszać z błotem.Tak katolicy nie postępuj panie JK
 • z miasta
  cyt @ człowiek prawicy :Wcale się nie zdziwię, jak ktoś kiedyś po „ ambitnych „ i prawdziwych „ wypocinach na blogu da komuś w zęby na ulicy"

  To są groźby i zachęcanie do pobicia ,kierowane do autora bloga Janusza Kowalskiego
  • człowiek prawicy
   @z miasta
   Opatrznie zrozumiałeś
   Na tym blogu - te wypociny nastawiają ludzi przeciwko sobie i tyle w tym temacie i proszę mi nie przypisywać jakiś parszywych intencji.
   Jeśli ktoś, zwyczajnie nie zrozumiał to teraz już chyba wszystko jest jasne.
   :) Za chwile największym pokrzywdzonym Janusza bloga, będzie sam Janusz - groteska.
 • L.K
  JK zgłasza projekt uchwały o nieagresji? ten to ma tupet... głównym źródłem ów agresji na podwórku kazimierskim jest blog owego Pana, a tu proszę. czyżby deklarował chęć zmiany na lepsze?
 • człowiek prawicy
  Sterowanie ludźmi poprzez portal społecznościowy - to jest praca Janusza.
  Wcale się nie zdziwię, jak ktoś kiedyś po „ ambitnych „ i prawdziwych „ wypocinach na blogu da komuś w zęby na ulicy.
  Sięganie do Gdańska obrzydliwe.
  @obserwator - zobacz ilu ludzi obraziłeś w swojej wypowiedzi.
  Zupełnie jak z tym źdźbłem i belką ...
 • dół
  Ta dyskusja jest pokłosiem wypowiedzi tego pana o którym tyle tu zostało napisane. Mógł się nie odzywać skoro sam stworzył przestrzeń gdzie nie trudno o hejt mimo, że niektórzy widzą jak się czyta wyłącznie patrzenie innym na ręce. Mógł zamilknąć w takiej chwili? No mógł. Odezwał się jednak zapewne po to aby znaleźć się na świeczniku dyskusji. No to jest. Tak samo jak charakter i natura jest w każdym człowieku.
 • obserwator
  Wiele wpisów jest totalnie absurdalnych,przysłowiowy hejt JK jest jedynie potwierdzeniem,że ludziska nie mają zajęcia,chyba dzieje się coś nie halo z ludźmi.Z wpisów można odnieść wrażenie,że JK jest niemal odpowiedzialny za Gdańsk. Myślę ,że ktoś się mocno zagalopował w swoich urojeniach. Tak mi się wydaje ,że solą w oku jest niezależność jk no i blog.On taki zły jest radnym,a te "święte krowy" siedzą i piszą jedynie głupawe komentarze.I może dobrze że tylko tyle.
  • SoltysK.
   aby potwierdzasz co redakcja ma od lat problem z rozrozneniem hejtu od pogladu, mowy nienawisci od dowcipnej krytyki etc etc? cie choroba...
 • elo elo
  Nie rozumiem zasad tej cenzury 3/4 komentarzy do wymoderowania.
  Ludzie opamiętajcie się...
 • Roman
  Dzisiaj wieczorem przez dłuższy czas ze znajomymi rozmawialiśmy o emocjach targającymi Polakami. Swoje spostrzeżenia przekazał również Janusz ( nasz kazimierski Janusz) który jest atakowany przez kazimierskie lewactwo.Materiałem porównawczym były oczywiście komentarze do powyższego artykułu i na blogu.Nieprawdopodobny hejt we wpisach jest oznaką bezsilności, zaznaczył inny znajomy /doświadczony socjolog/ wobec konstruktywnych argumentów każdego kto nie hejtuje .Na proste pytania Janusza adwersarze nie umieli rzeczowo odpowiedzieć.
  Podobnie w kraju .Na konstruktywne deklaracje Jarosława Kaczyńskiego ( PiS) ,który zadeklarował ,że w wyborach uzupełniających w Gdańsku partia nie wystawi kandydata,co również spotkało się z atakiem.A taki gest Kaczyńskiego można porównać z oddaniem przeciwnikowi piłki na boisku.Pytanie tylko,czy lewa strona sceny politycznej w Polsce umie grać fair play.
  • człowiek prawicy
   @Roman
   Brawo jak masz inny pogląd to jesteś lewakiem - delikatnie mówiąc ogromny skrót myślowy
   Dyskutujcie dalej i cieszcie się, że macie takie same poglądy, strasznie to twórcze :) :) :)
  • xxx
   @Romanie ,"Po prostu brak słów "
  • z rynku
   @Roman
   A co dobrego dla miasta wyniknie z tego Waszego spotkania?
   Może jakaś rzeczowa odpowiedź.
 • Pati
  Wasze dyskusje mijaja się z celem.albo uczucie śmierć człowieka albo obwiniajcie J. Kowalskiego za ch[...]a wie co.ludzie bez rozumu
  • niestety
   Chyba nie wiesz o czym piszesz lub nie chcesz wiedziec. J.K. przyczynil sie do tego ze przy tym wpisie jest jak jest... czyli radość mogą mieć osoby które z nienawiści do innych uczynili istotę życia. Prowadzi ta droga do Gdańska. Brawo za taki komentarz. Brawo panie J.K. za skuteczność.
 • SoltysK.
  Droga redakcjo - wciaz pielegnujecie wpisy mowy nienawisci czy zwyczajnego negatywnego plotkarstwa, a wyrzucacie wpisy o obiektywnych faktach naukowych. Miast uderzyc sie w piersi za wieloletnia swoja bezradnosc rozpoznania i przeciwdzialania wciaz udajecie poprawnosc. Mam sie za was wstydzic? Czy co? Cie choroba...
 • Janusz Kowalski
  Prosiłem rano o konkret,niestety,nie doczekałem się.
  Cieżko prowadzić konwersację ze słupem...
  Na blogu zamieściłem kolejną " nienawiść" :)
  • z kazimierskiej górki
   Widać nie każdy chce konwersować z kimś kto jest pełen jadu i obłudy .Ponad pół wieku mieszkam w Kazimierzu i nie znam drugiej takiej osoby która sieje taki zamęt .
 • M. K-A
  Modlitwa o wschodzie słońca ( 1992)
  Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński
  Miłego słuchania
  https://youtu.be/ooOFIMVFET0
 • pacyfista
  @kazimierzak
  „ Pan Bóg jak chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera „
  Człowieku napij się melisy, przeczytaj co napisałeś - po co wymieniasz partie, przytaczasz nazwiska ? To jest mowa nienawiści i utrwalanie podziałów, czy tego nie widzisz ?
  Wiele osób pisze tutaj, że Janusz poprzez swój blog stworzył na tej naszej prowincji, miejsce, gdzie anonimowo bez konsekwencji można komuś „przyłożyć „
  Czy to nie jest groźne? W tak małym środowisku ?
  I On będzie teraz uchwałę zgłaszał ???
  Janusz opamiętaj się, jakie lustro trzeba Ci kupić, abyś zobaczył ile zła zasiałeś, nienawiści sąsiada do sąsiada !
  • Helmut
   Święta racja .Pluł na swoim blogu na ludzi którzy myśleli inaczej jak on.Skłócił nas a teraz ...........uchwała przeciwko agresji. I kto to mówi?pierwszy jątrzyciel,wichrzyciel.Zamilcz człowieku będziemy wszyscy zdrowsi
  • Kazimierzak
   To jest właśnie wasza mentalność. Nie można powiedzieć o Komorowskim, Tusku, ale Kowalskim śmiało można "pojechać"... Skłucił cię z sąsiadem? W jaki sposób? Mam nadzieję, że będzie tu do końca świata, bo wtedy każdy co się dorwie do władzy dziesięć razy się zastanowi, nim zrobi jakąś głupotę. Piszesz o anonimowym "przyłożeniu". Dokładnie robisz to samo, z tym wszak wyjątkiem, że anonimowo. Janusz jak ma komuś przyłożyć (używając twojego pięknego języka), to to robi jawnie. No i oczywiście sami wykorzystujecie to do walki politycznej-wystarczy posłuchać co niektórych. Ale wam wolno-wiem...
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały wyłączone. Bardzo prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • Roman
  Celnie @ Kazimierzak
  Przeglądam portale od lewa do prawa. Zdacydowana wiekszość polityków,publicystów zaiazanych z liberałami oskarża PIS i Jarozława Kaczuńskiego z mord na prezydencie Adamowiczu.Wyborcza w zenicie absurdu. Czy takie tezy sa uprawnione?
  Sędzia Kamińska / ta co uważa się nadzwyczajną kastą / pisze że pragnie zemsty na tej władzy.
  Czy tak powinna wygladać żałoba?
  Lokalni politycy i kolakne media taz zachcacją do "dorżniecia watahy"

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę