Patriotyczne winobranie

Skomentuj (11)

zobacz więcej (6)

Białe i Czerwone Kazimierskie Winobranie na kazimierskim zamku było kolejną po janowieckim Święcie Wina okazją do spróbowania win z lokalnych winnic Małopolskiego Przełomu Wisły. Podkreślenie tradycyjnych kolorów win korespondowało z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Pochód winiarzy, prezentacja lokalnych winnic Małopolskiego Przełomu Wisły, degustacja lokalnych win, panel o winie prowadzony przez redaktora "Winicjatywy" Macieja Nowickiego, wystawa prac Konrada Kucza – Kuczyńskiego „Portrety winnic świata” oraz koncert piosenki francuskiej – tego wszystkiego można było doświadczyć podczas Białego i Czerwonego Kazimierskiego Winobrania, które po raz trzeci tak uroczyście podsumowało sezon winiarski w okolicach Kazimierza.

Grzegorz Bojanowicz ze Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły – Kazimierskie Winobranie ma za zadanie promocję wina z Małopolskiego Przełomu Wisły, który ciągnie się po obu stronach rzeki mniej więcej od Kozienic do Zawichostu. Na tym obszarze jest około 40 winnic, które zajmują łącznie około 50 hektarów.

Jakie wina się tu udają?

Grzegorz Bojanowicz –
Na początku robiliśmy wina – mieszańce, które nie są znane na światowym rynku, ale za to można je robić z gatunków winorośli, które są mrozoodporne, odpowiednie do naszych warunków klimatycznych. W tej chwili produkujemy już Vitis vinifera – te, które uważane są na świecie. Okazało się, że panujący w tym rejonie mikroklimat i bardzo dobra gleba na wapieniu, którą można porównać do tej z rejonu Chablis czy Szampanii, umożliwia także i tutaj produkcję porządnych win, którymi możemy pochwalić się na świecie. Są tu dziś goście ze Staufen, w którym byliśmy już z naszymi winami, i oni są zachwyceni naszymi winami, chociaż oni sami – Staufen to region winiarski – mają bardzo dobre wina od VII w.

Czy nadal eksperymentujecie w kwestiach doboru gatunków winorośli, które najlepiej się tu udają, czy jest to już wiadome?

Grzegorz Bojanowicz –
Jest jeszcze pewien eksperyment, niestety klimat nie jest tu do końca przewidywalny, ale powoli zaczynamy wychodzić na te odmiany, które się tu przyjęły i z których można produkować bardzo dobre wino.

Z jakich win może ten region wkrótce słynąć albo już słynie?

Grzegorz Bojanowicz –
Myślę, że do takich win należy spokojnie pinot gris, chardonay, pinot noir – czyli odmiany burgundzkie, alzackie, zarówno te białe jak i czerwone.

I takież wina można było znaleźć na stoiskach winnic Widok, Modła, Dom Bliskowice, Melancholia, Vectus, Mickiewicz, Rzeczyca, Korol, Skarpa Dobrska, Maja czy Srebrna Góra.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (11)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Pokaż stopkę