Pasje i twórczość Pawła Doraczyńskiego

Skomentuj (3)
W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym trwa wystawa pt. „Pasje i Twórczość Pawła Dobraczyńskiego”, na której można zobaczyć część dorobku artysty.
Paweł Doraczyński mieszka w Kazimierzu Dolnym, od 2004 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sztuką interesuje się od najmłodszych lat, to ona pozwala uciec od codziennych problemów i trosk, to w niej zamyka swoje emocje i pragnienia, które nieraz tak trudno wyrazić.

Jako młody chłopiec interesował się rzeźbą, potem w jego życiu pojawiła się kolejna pasja, która towarzyszy mu do dziś. Jest nią muzyka. Kiedyś grał w nieistniejącym dziś zespole „Kruki”. Teraz często grywa na gitarze, ale już tylko dla siebie. Zawsze marzył o gitarze basowej, nigdy jednak nie mógł sobie na taki instrument pozwolić. Postanowił więc, że sam stworzy taką gitarę i udało mu się. Znawcy twierdzą, że nie odbiega ona jakością od instrumentów firmowych.

Paweł Doraczyński na swoim koncie ma również epizod aktorski. Jest on głównym bohaterem filmu opowiadającym o rozumieniu świata, o świadomości przeznaczenia i o głębokiej wierze Anielski orszak”, zrealizowanego dla TVP1.

W wieku dwudziestu kilku lat Paweł Doraczyński zaczął interesować się wikliną i plecionkarstwem. Dziś z wikliny potrafi wykonać wszystkie tradycyjne wyroby. Meble, takie jak fotele, krzesła, stoły czy sofy wykonuje głównie z wikliny białej, nie gotowanej. Jak sam przyznaje, najchętniej wyplata w surowej, naturalnej wiklinie, która rośnie tuż za jego domem. Rękodzieło pana Pawła cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest on laureatem kilku konkursów na współczesną sztukę ludową, a jego prace pokazywane są w całej Polsce, a nawet poza jej granicami.

Wystawa „Pasje i Twórczość” Pawła Doraczyńskiego potrwa do końca grudnia br., a odwiedzać ją można w godzinach pracy biblioteki: 9.00 – 17.00, w soboty: 9.00 – 13.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę