Pamięci powstańców styczniowych

Skomentuj (5)

Nocą z 22 na 23 stycznia 1863 r. z Puław do Kazimierza wyruszyło 560 powstańców. W najbliższą niedzielę 24 stycznia tę samą drogę przejdą uczestnicy I Marszu szlakiem powstańców styczniowych 1863 – 2010 organizowanego przez Związek Strzelecki „Strzelec”. Wymarsz o godzinie 8.00 spod Świątyni Sybilli, gdzie przed 147 laty powstańcy, jak wieść niesie, „zaprzysięgli sobie braterstwo i walkę na śmierć i życie”.

Jeżeli chcesz poznać losy powstania styczniowego na ziemi puławskiej i kazimierskiej oraz oddać hołd tym, którzy walczyli za ojczyznę, warto skorzystać z zaproszenia Puławskiej Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Wystarczy zgłosić swój udział u komendanta marszu inspektora Jarosława Kopcińskiego telefonicznie 607 218 427 lub nawet bezpośrednio przed wymarszem.

Strzelcy z Puław, a także z Lublina, Zamościa, Opola Lubelskiego, Ryk, Radomia i Pionek, a także młodzież szkolna z Puław i okolicy wyruszy na szlak 24 stycznia spod Świątyni Sybilli. Zbiórka o godzinie 8.00. Do Kazimierza pójdą Górkami Parchackimi. Około 14.00 zapalą znicze na płycie upamiętniającej powstańców 1863 roku na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu, a także wysłuchają wykładu o historii powstania w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

To będzie druga tego dnia prelekcja na temat powstania styczniowego w naszym regionie. Wcześniej - także w KOK-u z odczytem wystąpi Kazimierz Parafianowicz, co zostanie poprzedzone uroczystą mszą św. o godzinie 9.00 i modlitwą przy płycie powstańczej na Wzgórzu Zamkowym.

Organizatorzy obchodów 147 rocznicy powstania styczniowego zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • ciekawski
  Nie rozumiem dlaczego Redakcja tak nisko ocenia swoich czytelników i od razu zakłada, że chcą pisać coś złego.
 • Redakcja
  Poprawione. Dziękujemy za wnikliwa lekturę, DziśMisiu!
 • Miś
  Racja.Wielki szacunek i cześć Pamięci tych którzy swoje majątki,zdrowie a często życie poświęcali dla Ojczyzny,byśmy dziś mogli spokojnie żyć we własnym kraju !
 • Redakcja
  Ciekawski Misiu! Są sytuacje, które należy uszanować, niezależnie od własnych antypatii. Ta jest jedną z nich. Tak nakazuje nie tylko savoir - vivre, ale zwykłe człowieczeństwo.
  A pod tym newsem oczekujemy na komentarze na temat rocznicy powstania styczniowego.
 • ciekawski
  Dlaczego nie można dodać komentarza do artykułu poniżej?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę