Pamięci powstańców styczniowych

Skomentuj (5)

Nocą z 22 na 23 stycznia 1863 r. z Puław do Kazimierza wyruszyło 560 powstańców. W najbliższą niedzielę 24 stycznia tę samą drogę przejdą uczestnicy I Marszu szlakiem powstańców styczniowych 1863 – 2010 organizowanego przez Związek Strzelecki „Strzelec”. Wymarsz o godzinie 8.00 spod Świątyni Sybilli, gdzie przed 147 laty powstańcy, jak wieść niesie, „zaprzysięgli sobie braterstwo i walkę na śmierć i życie”.

Jeżeli chcesz poznać losy powstania styczniowego na ziemi puławskiej i kazimierskiej oraz oddać hołd tym, którzy walczyli za ojczyznę, warto skorzystać z zaproszenia Puławskiej Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Wystarczy zgłosić swój udział u komendanta marszu inspektora Jarosława Kopcińskiego telefonicznie 607 218 427 lub nawet bezpośrednio przed wymarszem.

Strzelcy z Puław, a także z Lublina, Zamościa, Opola Lubelskiego, Ryk, Radomia i Pionek, a także młodzież szkolna z Puław i okolicy wyruszy na szlak 24 stycznia spod Świątyni Sybilli. Zbiórka o godzinie 8.00. Do Kazimierza pójdą Górkami Parchackimi. Około 14.00 zapalą znicze na płycie upamiętniającej powstańców 1863 roku na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu, a także wysłuchają wykładu o historii powstania w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

To będzie druga tego dnia prelekcja na temat powstania styczniowego w naszym regionie. Wcześniej - także w KOK-u z odczytem wystąpi Kazimierz Parafianowicz, co zostanie poprzedzone uroczystą mszą św. o godzinie 9.00 i modlitwą przy płycie powstańczej na Wzgórzu Zamkowym.

Organizatorzy obchodów 147 rocznicy powstania styczniowego zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • ciekawski
  Nie rozumiem dlaczego Redakcja tak nisko ocenia swoich czytelników i od razu zakłada, że chcą pisać coś złego.
 • Redakcja
  Poprawione. Dziękujemy za wnikliwa lekturę, DziśMisiu!
 • Miś
  Racja.Wielki szacunek i cześć Pamięci tych którzy swoje majątki,zdrowie a często życie poświęcali dla Ojczyzny,byśmy dziś mogli spokojnie żyć we własnym kraju !
 • Redakcja
  Ciekawski Misiu! Są sytuacje, które należy uszanować, niezależnie od własnych antypatii. Ta jest jedną z nich. Tak nakazuje nie tylko savoir - vivre, ale zwykłe człowieczeństwo.
  A pod tym newsem oczekujemy na komentarze na temat rocznicy powstania styczniowego.
 • ciekawski
  Dlaczego nie można dodać komentarza do artykułu poniżej?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę