Ostatnie pożegnanie Reżysera

Skomentuj (1)

zobacz więcej (12)

Na cmentarzu parafialnym na w Kazimierzu oddano ziemi prochy wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Krauzego. Żegnali go tutaj rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata filmu, instytucji kultury i kazimierzacy.

"Żegnamy twórcę wyjątkowego i szczególnie wielu nam, Polakom, bliskiego" – te słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego padły nad urną Krzysztofa Krauzego podczas przekazania rodzinie przyznanego pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski – odznaczenia za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i za zasługi w promowaniu polskiej sztuki filmowej w świecie.

Kazimierska ziemia w mroźną środę 7 stycznia przyjęła kolejnego twórcę – zmarłego przedwcześnie w wieku 61 lat wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Krauzego. Nad jego urną zebrali się w ostatnim pożegnaniu rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata filmu, instytucji kultury i mieszkańcy Kazimierza, gdzie był częstym gościem od czasów studenckich.

- Nieprzypadkowo żegnamy go właśnie tu w Kazimierzu. W Kazimierzu miejscu pięknym, jednocześnie w miejscu, w którym spotykały się równocześnie różne kultury. W miejscu, w którym część tej kultury została zamordowana. Dla Krzysztofa wrażliwość na kulturę mordowaną była jednym z motorów jego postępowania. Dlatego w swojej twórczości opisywał ludzi zagubionych, opisywał ludzi poniżonych, opisywał ludzi odrzucanych z powodu tego, że byli odmienni – mówił Jan Lityński, przyjaciel rodziny.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich podkreślał, że twórczość Krzysztofa Krauzego zmieniała ludzi.

- Powodowała, że ludzie bezwolni stawali się wolni, ludzie bezsilni stawali się silni, dostawali oręż – mówił.

Uroczystość miała charakter świecki, chociaż nad prochami reżysera nie zabrakło modlitw i ciepłych, pełnych szacunku słów duchownych – jego przyjaciół.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę