Oskarżany o szpiegostwo wpadł pod Kazimierzem

Skomentuj (14)

W okolicach Kazimierza Dolnego zatrzymano podejrzewanego o szpiegostwo porucznika rezerwy. W akcji brały udział liczne oddziały wojska i policji.

Poszukiwany listem gończym od sierpnia tego roku porucznik rezerwy Piotr C. został zatrzymany w okolicach Kazimierza Dolnego w godzinach porannych 6 grudnia.

- W dniu 6 grudnia 2016 r. o godz. 8:10, żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, wspólnie z żołnierzami Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, na terenie jednego z gospodarstw w gm. Kazimierz Dolny, dokonali zatrzymania por. rez. Piotra C., poszukiwanego listem gończym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw określonych w art. 130 § 3 kk, art. 231 § 1 kk, art. 263 § 2 kk oraz art. 358 § 2 kk. – podaje rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka. – Grupa operacyjno – procesowa MOŻW dokonała przeszukania miejsca pobytu por. rez. Piotra C., który został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dział ds. Wojskowych prowadzącej postępowanie w tej sprawie.

W akcji zatrzymania uczestniczyły praktycznie wszystkie służby działające w Polsce – od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Śledczego Policji, przez Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Komendę Stołeczną Policji po Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Jak podaje portal www.rmf24.pl, poszukiwanego porucznika rezerwy namierzyli policjanci z grupy tzw. "łowcy cieni", którzy przekazali te informacje Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Piotr C. został przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pod zarzutem gromadzenia oraz gotowości przekazania obcemu wywiadowi informacji ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Prokuratura postawiła mu również zarzuty z kilku innych artykułów kodeksu karnego, m.in. posiadania broni bez zezwolenia.

Sprawa Piotra C. - byłego pilota 1. Bazy Lotnictwa Transportowego - jest znana organom ścigania co najmniej od dwóch lat. Jak podaje www.tvn24.pl, mężczyzna po raz pierwszy został zatrzymany w listopadzie 2014 roku. Wtedy pod zarzutem szpiegostwa wydalono  z Polski Rosjanina, który w ocenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego miał prowadzić Piotra C. Prokuratura wojskowa nie zdecydowała się wtedy jednak – wobec niejednoznacznych dowodów – na postawienie mu zarzutu szpiegostwa. Polskiego porucznika przesłuchano i postawiono mu inne zarzuty dotyczące "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, samowolnego dysponowania środkami walki oraz posiadania broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia", a po 48 godzinach zwolniono. Po pewnym czasie Piotr C. zniknął. Dopiero w sierpniu bieżącego roku wysłano za nim list gończy. Zatrzymano go jednak dopiero teraz.

- Po wykonaniu czynności procesowych stosownie do art. 279 § 3 kpk podejrzany zostanie przekazany do dyspozycji Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański. – Podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstw z art. 358 § 2 kk, 263 §2 kk, 231 § 1 kk i 130 § 3 kk, za których popełnienie grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Jan
  To jest żenujące , że ignorant Zdzichu się wypowiada na temat wojska.Za pewne nie ma o tym pojęcia ,że wojska obrony terytorialnej istnieją w większości krajów europejskich, również w USA.
 • pijany znad Grodarza
  A przecież WYSTARCZYŁO zawiesić na cembrowinie ZABYTKOWEJ STUDNI list gończy z nagroda 1.000 dolarow USA i byśmy szpiega wskazali.
  ps. napisalem " z nagrodą " , a przecież wskazalibysmy go bez nagrody, bo to szpieg, i przez to NIEPOTRZEBNIE wydano KILKADZIESIAT tysiecy usa coby go ucapić.

  Piszę z ironią, bo to ":" tajne, tajne spec. znaczenia, paski na twarzy zdjęć" niepotrzebnie tworza koszty.
 • Zdzisław
  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że Dzięki wspaniałemu ministrowi obrony narodowej panu Macierewiczowi do zatrzymania jednej osoby trzeba było zaangażować wszystkie służby polskie. Teraz nie dziwi mnie dążenie tego nieudacznika do tworzenia pseudo wojska. Znowu miliardy złotych pójdą w błoto.
  • Bochotniczak
   Ale wreszcie może ktoś złapał chociaż jednego szpiega w ciągu ostatniego ćwierćwiecza modelowo poprawnych stosunków z Rosją...
  • Bochotniczak
   A może wreszcie ktoś złapał pierwszego szpiega w ciągu ostatniego ćwierćwiecza modelowo dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją...
  • Aga
   Oni raczej siedzą w rządzie i sejmie chyba że Bochotniaczku jesteś totalnie zaślepiony i oglądasz propaganodowa telewizję.
  • z Kazimierza
   Oślepiony to pewnie był jak pewnego 10-go taki jeden mały oszust obściskiwał się z niedźwiedziem. Co potem z tego się urodziło do tej pory ciągnie się za nami. A z tą telewizją to spójrz w lustro i się zastanów czy to co ty oglądasz to real czy.....?
 • pijany znad Grodarza
  strach coś napisać. @ oko czuwa.
 • oko
  Kiedy demonstracja KOD w obronie szpiega?
  • Agara
   10 co miesiac jest kult wspierajacych Rosje we Warszawie pod palacem rezydenckim inaczej Namiestnikowskim. Dolacz szpigow tam nie zabraknie.
  • Eti
   A kiedy poręczenie Klempy ?
  • emeryt
   Do Eti - w ramach dobrej zmiany teraz będą poręczenia parami. Obstawiam Kępa i Piotrowicz. ( to nic nowego - rekomendację na członka PZPR też przyjmowano od co najmniej 2 członków )
 • oko
  Sensacja?!Nic już temu portalowi nie pomoże.
  Swoją drogą szpiegowanie na rzecz Rosji to chyba dobrze?
  • AAA
   Zgadza się. M na przestrogę tej reszty zakamuflowanych w ramach partii władzy ale sprawnie rozwalających Polskę w interesie naszych słowiańskich braci ze wschodu.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę