Oskarżany o szpiegostwo wpadł pod Kazimierzem

Skomentuj (14)

W okolicach Kazimierza Dolnego zatrzymano podejrzewanego o szpiegostwo porucznika rezerwy. W akcji brały udział liczne oddziały wojska i policji.

Poszukiwany listem gończym od sierpnia tego roku porucznik rezerwy Piotr C. został zatrzymany w okolicach Kazimierza Dolnego w godzinach porannych 6 grudnia.

- W dniu 6 grudnia 2016 r. o godz. 8:10, żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, wspólnie z żołnierzami Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, na terenie jednego z gospodarstw w gm. Kazimierz Dolny, dokonali zatrzymania por. rez. Piotra C., poszukiwanego listem gończym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw określonych w art. 130 § 3 kk, art. 231 § 1 kk, art. 263 § 2 kk oraz art. 358 § 2 kk. – podaje rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka. – Grupa operacyjno – procesowa MOŻW dokonała przeszukania miejsca pobytu por. rez. Piotra C., który został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dział ds. Wojskowych prowadzącej postępowanie w tej sprawie.

W akcji zatrzymania uczestniczyły praktycznie wszystkie służby działające w Polsce – od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Śledczego Policji, przez Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Komendę Stołeczną Policji po Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Jak podaje portal www.rmf24.pl, poszukiwanego porucznika rezerwy namierzyli policjanci z grupy tzw. "łowcy cieni", którzy przekazali te informacje Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Piotr C. został przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pod zarzutem gromadzenia oraz gotowości przekazania obcemu wywiadowi informacji ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Prokuratura postawiła mu również zarzuty z kilku innych artykułów kodeksu karnego, m.in. posiadania broni bez zezwolenia.

Sprawa Piotra C. - byłego pilota 1. Bazy Lotnictwa Transportowego - jest znana organom ścigania co najmniej od dwóch lat. Jak podaje www.tvn24.pl, mężczyzna po raz pierwszy został zatrzymany w listopadzie 2014 roku. Wtedy pod zarzutem szpiegostwa wydalono  z Polski Rosjanina, który w ocenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego miał prowadzić Piotra C. Prokuratura wojskowa nie zdecydowała się wtedy jednak – wobec niejednoznacznych dowodów – na postawienie mu zarzutu szpiegostwa. Polskiego porucznika przesłuchano i postawiono mu inne zarzuty dotyczące "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, samowolnego dysponowania środkami walki oraz posiadania broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia", a po 48 godzinach zwolniono. Po pewnym czasie Piotr C. zniknął. Dopiero w sierpniu bieżącego roku wysłano za nim list gończy. Zatrzymano go jednak dopiero teraz.

- Po wykonaniu czynności procesowych stosownie do art. 279 § 3 kpk podejrzany zostanie przekazany do dyspozycji Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański. – Podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstw z art. 358 § 2 kk, 263 §2 kk, 231 § 1 kk i 130 § 3 kk, za których popełnienie grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (14)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę