Odbierają Zamek przyrodzie

Skomentuj (8)

zobacz więcej (8)

Z pozostałościami murów bochotnickiego zamku mocuje się przyroda. Zawłaszcza na nowo tereny odebrane jej przez człowieka. Z tym że ten człowiek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…

Bochotnica. Miejscowość tuż przed Kazimierzem Dolnym przez historię obdarzona zamkiem. Legenda głosi, że to właśnie tutaj król Kazimierz wyznaczył siedzibę dla swojej nałożnicy Estery. Historia natomiast wspomina o niejakiej Katarzynie Zbąskiej, która parała się zbójnictwem. Obie – zgodnie mówią o zamku na wzgórzu. Dziś to pojęcie w odniesieniu do Bochotnicy może u niektórych budzić zdumienie: jaki zamek? gdzie? nie widać… I trudno się w zasadzie temu dziwić, bo po pierwsze z zamku pozostały jedynie ruiny – niegdyś górujące nad miejscowością, teraz ukryte w gęstwinie drzew.

Teraz – dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy sukcesywnie porządkują ten teren – zaczyna się to zmieniać. Grupa ponad dwudziestu osób – ze straży pożarnej, Rady Sołeckiej, Rady Miejskiej, a nawet przy udziale samego wiceburmistrza już drugi raz zebrała się na Wzgórzu Zamkowym, by wyzbierać śmieci, usunąć pokrzywy i inne chwasty, wyciąć chaszcze, a także wzmocnić i zabezpieczyć ścieżkę prowadzącą do Zamku.

- Oczyszczony został teren głównego placu wewnątrz dawnych murów – mówi Agata Pomianowska, sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bochotnicy. – Usunęliśmy te odrosty drzew, które można było usunąć bez uzyskania pozwolenia. Te, które tego wymagają, usuniemy dopiero jesienią lub wiosną po uzyskaniu stosownych decyzji. Już teraz odsłoniła się piękna panorama Wisły, widok na groty i kaplicę. Zależało nam jeszcze na odsłonięciu widoku na lasy, ale tam jest bardzo dużo cięcia drzew grubych. Jednak już teraz różnica jest kolosalna!

Wszystkie te zabiegi pozwolą na to, by bochotnicka warownia znowu wzbudzała powszechne zainteresowanie, zwłaszcza że wciąż na to zasługuje. Prowadzi tutaj piękny szlak spacerowy z Kazimierza, a także nie mniej malownicza, chociaż znacznie krótsza ścieżka z Bochotnicy. Miejsce jest na tyle piękne, że nawet młode pary wybierają je na tło swoich sesji zdjęciowych.

- Takie akcje, jak obecnie trzeba przeprowadzać co najmniej raz – dwa razy do roku – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz z Bochotnicy pracujący na Wzgórzu Zamkowym. – Ale jeżeli nie zabezpieczymy ruin, to nie postoją one długo.

Pieniądze na prace zabezpieczające gmina zamierza pozyskać w ramach projektu dotyczącego geoparku. Ale to odległa raczej kwestia.

Czekać z założonymi rękami bochotniczanie jednak nie zamierzają. Niedawno we własnym zakresie odnowili studnię, przystanek i tablicę ogłoszeń, teraz pracują przy zamku.

- Za dwa tygodnie czeka nas powtórka: trzeba spryskać chwasty i wyrównać teren po karczowaniu krzaków – mówi Piotr Guz.

Chętni do pomocy mile widziani.

Fot. Agata Pomianowska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Nie ! dla Roundupu i jego zamiennika
  Artur no nie żartuj że pryskali Roundupem ?????? jeśli tak to gratulacje dla Tych miłośników przyrody .Wstyd !!! Niszczycie ekosystem będąc jego częścią .
  '' Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła właśnie, że produkowany przez giganta Monsanto najpopularniejszy herbicyd świata - Roundup - a dokładniej rzecz biorąc jego aktywny składnik - glifosat - prawdopodobnie jest rakotwórczy.

  Zajmujące się rakiem ramię WHO - Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC) - wrzuciła glifosat do kategorii substancji "prawdopodobnie kancerogennych dla ludzi" (pozostałe kategorie to: kancerogenny, prawdopodobnie nie kancerogenny i nieklasyfikowany) zwracając uwagę na to, że istnieją już dowody na to, że może on prowadzić do chłoniaka nieziarniczego''
 • Artur
  Możecie nie pryskać chwastów roundup i inną trucizną tylko je wyrwać?
 • brrr
  A Zanussi mówił że w tej Bochotnicy sami alkoholicy i złodzieje a tu proszę jacy w porządku ludzie. Bierz Pan przykład Panie Z. Jak się coś che a nie ma pieniędzy to się samemu robi. Brawo Bochotnica.
 • duch czasu
  Czy ruiny nie stoją przypadkiem na prywatnych terenach?
 • el bocho
  Brawo Pani Jadziu,brawo Pani Agato.
  POWER kobiety.
 • mar
  Super, i ważne, że zakończyło się ogniskiem. Brawo.
 • Malkontent
  Można wiele zrobić nie topiąc Gminy w długach.Trzeba trochę dobrych chęci i wyobrażenia.Odpowiedź mieszkańców Bochotnicy na na apel jednoznaczna.Brawo Władze miasta, brawo pani sołtys, brawo mieszkańcy Bochotnicy.
 • Maria
  Wspaniała inicjatywa. Kiedy rok temu odwiedziłam Bochotnicę nie bardzo było wiadomo którędy iść na górę zamkową. A ruin z pewnością nie można było utożsamić z żadną z dwóch historii.Brawo!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę