Aktualności dla "król Kazimierz Wielki"

Dziś trasa w samym Kazimierzu, także niezbyt długa, chociaż trochę trudniejsza niż poprzednia w Parchatce. Kazimierskie wąwozy są piękne, ale wędrowanie nimi do łatwych nie należy…

Nowe szaty króla

Król Piast powrócił na Rynek. Festiwal Kapel i Śpiewaków więc tuż tuż.

Z pozostałościami murów bochotnickiego zamku mocuje się przyroda. Zawłaszcza na nowo tereny odebrane jej przez człowieka. Z tym że ten człowiek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…

Na Rynku pojawił się król. Jeszcze jest co prawda w negliżu, ale i tak to niechybny znak, że Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych tuż tuż. 

Król być powinien

Tyle było zabiegów, żeby przywrócić festiwalową statuę króla Kazimierza Miasteczku. Kiedy się w końcu udało, monarcha stał tylko w czasie czterech festiwali. W tym roku na rynku się nie pojawił. Powód: oszczędności nie przekonuje miłośników Kazimierza, który bądź co bądź funkcjonuje dzięki turystom.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych po raz 47 wystartuje dziś w Kazimierzu. Konkursowe zmagania odbywają się zwykle pod czujnym okiem króla chłopów – Kazimierza Wielkiego, którego kilkunastometrowa statua góruje nad Rynkiem. Jednak nie w tym roku. Gdzie jest król?

Trudno dziś określić, czy jest postacią historyczną, czy tylko legendarną. Jan Długosz pisze o niej jako o nałożnicy króla Kazimierza Wielkiego. A że Kazimierz nad Wisłą był miastem królewskim i o bytności tegoż monarchy krążą tutaj legendy, nic więc dziwnego, ze do już istniejących – dodano opowieść kolejną – o Esterce.

Pokaż stopkę