Noworoczna prezentacja organowa

Nowy Rok w kazimierskiej farze rozpoczął się tradycyjnie od muzyki organowej. Noworoczna prezentacja organowa w wykonaniu miejscowego organisty Janusza Adama Głosa transmitowana była w Internecie.
Noworoczna prezentacja organowa odbyła się w miejsce tradycyjnego koncertu noworocznego w pierwszym dniu Nowego Roku. Z powodu pandemii prezentacja miała miejsce przy nielicznie zebranej publiczności i była transmitowana na profilu facebookowym parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Organista farny Janusz Adam Głos zasiadł przy klawiaturze organów w trochę innej niż zwykle roli – wystąpił z koncertem muzyki dawnej – od średniowiecza po barok.
- Kazimierskie organy wchodzą w V wiek swego istnienia. To instrument bardzo stary, ponad 400 – letni, więc i grywane na nim utwory to przede wszystkim muzyka dawna – mówił Janusz Głos. - Wielu utworów nie można na nim zagrać ze względów technicznych – chociażby ze względu na rozpiętość skali.
Podczas prezentacji rozpoczętej od arcydzieła polskiego średniowiecza – Bogurodzicy usłyszeliśmy utwory o tematyce bożonarodzeniowej i maryjnej autorstwa m.in. Antonia de Cabezona, Giuseppe Demachiego, Jana z Lublina, Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Nie mogło zabraknąć też kolęd, w tym tej, która zawiera błogosławieństwo dla „ojczyzny miłej, domu naszego i majętności całej i wszystkich wiosek z miastami”.
Koncert zakończyły życzenia noworoczne przekazane przez prowadzącego ks. Karola Mazurka.
- Niech wypełniają się w naszym sercu w naszym życiu słowa: Niech Bóg Was błogosławi i strzeże! Niech Bóg rozpromieni swoje oblicze nad Wami i obdarzy Was swoją łaską! Niech zwróci ku Wam oblicze swoje i obdarzy Was swoim pokojem! Niech te słowa trwają w nas dzisiaj i przez cały rozpoczęty rok – powiedział ks. Mazurek. – Ufamy, że w przyszłym roku koncert noworoczny odbędzie się, tak jak było to czynione od wielu lat, i że tak samo w ciągu tego rozpoczętego roku będzie jeszcze wiele okazji przy naszym wspaniałym 401 – letnim instrumencie.
Kazimierskie organy zbudowane prawdopodobnie przez włoskiego organmistrza Szymona Liliusza w minionym roku obchodziły jubileusz 400 – lecia. Z tej okazji fara wydała kalendarze, które obejmują także rok 2021, oraz wydawnictwo poświęcone historii tego pięknego instrumentu.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę