Noworoczna prezentacja organowa

Nowy Rok w kazimierskiej farze rozpoczął się tradycyjnie od muzyki organowej. Noworoczna prezentacja organowa w wykonaniu miejscowego organisty Janusza Adama Głosa transmitowana była w Internecie.
Noworoczna prezentacja organowa odbyła się w miejsce tradycyjnego koncertu noworocznego w pierwszym dniu Nowego Roku. Z powodu pandemii prezentacja miała miejsce przy nielicznie zebranej publiczności i była transmitowana na profilu facebookowym parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Organista farny Janusz Adam Głos zasiadł przy klawiaturze organów w trochę innej niż zwykle roli – wystąpił z koncertem muzyki dawnej – od średniowiecza po barok.
- Kazimierskie organy wchodzą w V wiek swego istnienia. To instrument bardzo stary, ponad 400 – letni, więc i grywane na nim utwory to przede wszystkim muzyka dawna – mówił Janusz Głos. - Wielu utworów nie można na nim zagrać ze względów technicznych – chociażby ze względu na rozpiętość skali.
Podczas prezentacji rozpoczętej od arcydzieła polskiego średniowiecza – Bogurodzicy usłyszeliśmy utwory o tematyce bożonarodzeniowej i maryjnej autorstwa m.in. Antonia de Cabezona, Giuseppe Demachiego, Jana z Lublina, Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Nie mogło zabraknąć też kolęd, w tym tej, która zawiera błogosławieństwo dla „ojczyzny miłej, domu naszego i majętności całej i wszystkich wiosek z miastami”.
Koncert zakończyły życzenia noworoczne przekazane przez prowadzącego ks. Karola Mazurka.
- Niech wypełniają się w naszym sercu w naszym życiu słowa: Niech Bóg Was błogosławi i strzeże! Niech Bóg rozpromieni swoje oblicze nad Wami i obdarzy Was swoją łaską! Niech zwróci ku Wam oblicze swoje i obdarzy Was swoim pokojem! Niech te słowa trwają w nas dzisiaj i przez cały rozpoczęty rok – powiedział ks. Mazurek. – Ufamy, że w przyszłym roku koncert noworoczny odbędzie się, tak jak było to czynione od wielu lat, i że tak samo w ciągu tego rozpoczętego roku będzie jeszcze wiele okazji przy naszym wspaniałym 401 – letnim instrumencie.
Kazimierskie organy zbudowane prawdopodobnie przez włoskiego organmistrza Szymona Liliusza w minionym roku obchodziły jubileusz 400 – lecia. Z tej okazji fara wydała kalendarze, które obejmują także rok 2021, oraz wydawnictwo poświęcone historii tego pięknego instrumentu.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę